Reklama

Gliwice mają nowego prezydenta

G. Ż.
W niedzielnych przedterminowych wyborach na prezydenta Gliwic zwyciężył Adam Neumann. Popierany i namaszczony na następcę przez Zygmunta Frankiewicza jego były wiceprezydent zdobył 51,1% głosów.

Wybory w Gliwicach były konieczne, bo Zygmunt Frankiewicz po 26 latach postanowił zamienić gabinet w urzędzie miasta na stanowisko senatora. Kiedy został wybrany do parlamentu, rozpoczęła się w mieście agresywna kampania wyborcza. Początkowo chciało kandydować 6 osób, ale ostatecznie swoje komitety zarejestrowały cztery osoby. Oprócz Neumanna byli to Janusz Moszyński, który przez ponad dwa miesiące pełnił obowiązki prezydenta Gliwic, Kajetan Gornig (były radny) i Andrzej Gillner. Kilka dni przed wyborami oficjalnego poparcia Moszyńskiemu udzielił prezydent Katowic Marcin Krupa.

Uprawnionych do głosowania były wczoraj 137323 osoby. Do urn poszło 48780 z nich, co oznacza, że frekwencja wyniosła 35,53%.

Adam Neumann zdobył 24854 głosów. Drugi wynik osiągnął Janusz Moszyński – 12180, trzeci Kajetan Gornig – 8905, a czwarty Andrzej Gillner – 2622.

Takie wyniki oznaczają, że Neumann zwyciężył już w pierwszej turze, bo zdobył 51,1% głosów.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*