Reklama

Gaz drożeje, ale PGNiG chce w woj. śląskim zachęcać do zmiany ogrzewania

Redakcja
Gaz drożeje, ale państwowa spółka zachęca mieszkańców województwa śląskiego do ogrzewania nim domu. Dzisiaj ogłoszono rozpoczęcie nowego programu “Prosto po czyste powietrze”.

Spółka PGNiG pomoże mieszkańcom woj. śląskiego podjąć decyzję o zmianie źródła ciepła na gaz ziemny. W Katowicach ogłoszono nowy program “Prosto po czyste powietrze”. To akcja wspomagająca rządowy program, który działa od trzech lat, od 2018 roku. – Dotychczas w programie złożono prawie 300 tys. wniosków, dokładnie około 280 tys. Zwróćmy uwagę, że zbliżamy się do 10% założonej ilości 3 mln wniosków. Tygodniowo w chwili obecnej do programu składanych jest ok. 4 tys. wniosków. Większość z nich pochodzi ze Śląska – mówi Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nadal jednak potrzeby są duże, bo szacuje się, że w regionie jest ok. 260 tys. kopciuchów. Dlatego PGNiG rozpoczęło obsługę klientów zainteresowanych zmianą ogrzewania na ekologiczne. – Przeszkoleni konsultanci będą pomagać wypełniać te wnioski w celu uzyskania dofinansowania na wymianę pieca starej generacji. Takiego, który już nie ma tablicy znamionowej lub jest już starszy niż 10 lat – mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu ds. rozwoju w PGNiG S.A. Zgodnie z uchwałą antysmogową najstarsze piece węglowe mają zniknąć do końca tego roku. Spółka włączy się w walkę o poprawienie jakości w dwóch województwach – podkarpackim i śląskim, gdzie takie przepisy obowiązują. Poza tym konsultanci mają pomagać w procesie uzyskiwania przyłączenia lub zmiany warunków przyłączenia do sieci gazowej.

PGNiG chce, żeby obecni klienci, którzy gazu używają do gotowania, zdecydowali się na zmianę źródła ciepła. Ogłoszenie akcji “Prosto po czyste powietrze” zbiegło się w czasie z podwyżką cen. Kilka dni temu ogłoszono, że prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy na sprzedaż gazu spółce PGNiG Obrót Detaliczny. Ta zmiana taryfy oznacza wzrost cen gazu o 12,4%. Osoby używające gazu do przygotowania posiłków zapłacą ok. 1 zł więcej miesięcznie. Dla odbiorców, którzy dodatkowo podgrzewają wodę gazem płatność wrośnie o 6,71 zł na miesiąc. Natomiast ogrzewający swój dom gazem zapłacą o ok. 20 złotych miesięcznie więcej. – Będziemy tłumaczyć naszym klientom, edukować ich, że mimo wszystko gaz jest w dalszym ciągu dobrym cenowo paliwem – mówi Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny i dodaje: – Gaz jest w dalszym ciągu w bardzo stabilnie cenie. Jeżeli porównamy go z ceną węgla, wypada zdecydowanie korzystniej. W tym kierunku będziemy szli.

W województwie śląskim jest 14 biur obsługi klienta PGNiG. W Katowicach znajduje się ono na poziomie -1 Galerii Katowickiej.


Tagi:

Komentarze

 1. Mariusz 5 października, 2021 at 5:38 pm - Reply

  Nie wiem, kto Pana Prezesa uczył ekonomii – u mnie ogrzewanie eko-groszkiem kosztuje ok. 2 tys zł / miesiąc, przy gazie musiałbym liczyć co najmniej 60-70% więcej (widzę po rachunkach sąsiadów ogrzewających gazem). Jeśli ktoś chce promować gaz, to podnoszenie jego ceny raczej w tym nie pomoże.

  • rexio 6 października, 2021 at 10:03 am Reply

   Przejęzyczył się. Mnie ogrzewanie ekogroszkiem kosztuje 2 tyś ale rocznie (2 tony)
   Dwa razy na tydzień musze obczyścić, raz na dwa tygodnie wyrzucić popiół. Raz w roku wyczyścić komin co się da zrobić samemu w 10 minut knifem Bo komin jest prawie czysty po ekogroszku.
   Do rozpalenia używam jedną zapałkę rocznie. W tym roku jeszcze nie rozpalałem.
   Znacząco drożeje każda energia. Węgiel o 30% poszedł w górę, tak samo gaz. Prąd też drożeje i benzyna. Wszystko przez światowy kryzys energetyczny i opłaty za emisję CO2 którymi niemcy chcą wykończyć świat.

   • P Śl 6 października, 2021 at 12:33 pm Reply

    Niekoniecznie się przejęzyczył znam osobę co jest w stanie spalić w roku 8 ton. W domu tropiki, a potem wyjdzie taki na mróz i od razu zdycha, i jeszcze ździwiony, że chory.

    • rexio 6 października, 2021 at 1:53 pm Reply

     Jednak 8 ton to nie 24. Nie żartuj.

  • Grzegorz Żądło 5 października, 2021 at 8:56 pm Reply

   Nie wiem jakie Pan ma mieszkanie lub dom, ale mnie ogrzanie gazem dużego mieszkania (plus podgrzanie wody i gotowanie) kosztuje około 350 zł miesięcznie.

   • P Śl 5 października, 2021 at 9:05 pm Reply

    I przy ekogroszku trzeba mieć piec załączony na okrągło. Tak swoją drogą to wcale mnie nie dziwi, że jest taki smog na Śląsku jak on spali na miesiąc 2 tony ekogroszku, gdzie to eko to jest co najwyżej w nazwie.

Dodaj komentarz

*
*