Reklama

Gaz drożeje, ale PGNiG chce w woj. śląskim zachęcać do zmiany ogrzewania

Redakcja
Gaz drożeje, ale państwowa spółka zachęca mieszkańców województwa śląskiego do ogrzewania nim domu. Dzisiaj ogłoszono rozpoczęcie nowego programu „Prosto po czyste powietrze”.

Spółka PGNiG pomoże mieszkańcom woj. śląskiego podjąć decyzję o zmianie źródła ciepła na gaz ziemny. W Katowicach ogłoszono nowy program „Prosto po czyste powietrze”. To akcja wspomagająca rządowy program, który działa od trzech lat, od 2018 roku. – Dotychczas w programie złożono prawie 300 tys. wniosków, dokładnie około 280 tys. Zwróćmy uwagę, że zbliżamy się do 10% założonej ilości 3 mln wniosków. Tygodniowo w chwili obecnej do programu składanych jest ok. 4 tys. wniosków. Większość z nich pochodzi ze Śląska – mówi Maciej Chorowski, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nadal jednak potrzeby są duże, bo szacuje się, że w regionie jest ok. 260 tys. kopciuchów. Dlatego PGNiG rozpoczęło obsługę klientów zainteresowanych zmianą ogrzewania na ekologiczne. – Przeszkoleni konsultanci będą pomagać wypełniać te wnioski w celu uzyskania dofinansowania na wymianę pieca starej generacji. Takiego, który już nie ma tablicy znamionowej lub jest już starszy niż 10 lat – mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes zarządu ds. rozwoju w PGNiG S.A. Zgodnie z uchwałą antysmogową najstarsze piece węglowe mają zniknąć do końca tego roku. Spółka włączy się w walkę o poprawienie jakości w dwóch województwach – podkarpackim i śląskim, gdzie takie przepisy obowiązują. Poza tym konsultanci mają pomagać w procesie uzyskiwania przyłączenia lub zmiany warunków przyłączenia do sieci gazowej.

PGNiG chce, żeby obecni klienci, którzy gazu używają do gotowania, zdecydowali się na zmianę źródła ciepła. Ogłoszenie akcji „Prosto po czyste powietrze” zbiegło się w czasie z podwyżką cen. Kilka dni temu ogłoszono, że prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził zmianę taryfy na sprzedaż gazu spółce PGNiG Obrót Detaliczny. Ta zmiana taryfy oznacza wzrost cen gazu o 12,4%. Osoby używające gazu do przygotowania posiłków zapłacą ok. 1 zł więcej miesięcznie. Dla odbiorców, którzy dodatkowo podgrzewają wodę gazem płatność wrośnie o 6,71 zł na miesiąc. Natomiast ogrzewający swój dom gazem zapłacą o ok. 20 złotych miesięcznie więcej. – Będziemy tłumaczyć naszym klientom, edukować ich, że mimo wszystko gaz jest w dalszym ciągu dobrym cenowo paliwem – mówi Henryk Mucha, prezes PGNiG Obrót Detaliczny i dodaje: – Gaz jest w dalszym ciągu w bardzo stabilnie cenie. Jeżeli porównamy go z ceną węgla, wypada zdecydowanie korzystniej. W tym kierunku będziemy szli.

W województwie śląskim jest 14 biur obsługi klienta PGNiG. W Katowicach znajduje się ono na poziomie -1 Galerii Katowickiej.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*