Reklama

„Elka” powróciła nad zoo. Jechaliśmy kolejką z Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego

Łukasz Kądziołka
Zamiast 2 „Elka” ma teraz 4 kilometry. Otwiera się drugi odcinek popularnej kolejki, który połączył Wesołe Miasteczko z Planetarium Śląskim. Dzisiaj otwarto również oferty w przetargu na trzeci i ostatni fragment.

Trasa „Elki” została wydłużona o niespełna dwa kilometry. Budowa odcinka pomiędzy Wesołym Miasteczkiem a Planetriuam Śląskim rozpoczęła się na początku tego roku i zakończyła zgodnie z planem. Po wcześniej odwołanej konferencji, którą zaplanowano na wtorek, dzisiaj po raz pierwszy zaprezentowano efekt inwestycji za przeszło 85 mln złotych.

„Elka” nad wybiegiem wilka grzywiastego.

„Elka” ma 4 kilometry

W ciągu około roku powstał nowy odcinek o długości 1840 metrów, którym przejazd trwa ok. 10-12 minut. Do dyspozycji gości parku jest 30 czteroosobowych otwartych kanap i 15 gondoli. Co godzinę kolejka ma przewozić 900 osób. Pierwszy odcinek Stadion Śląski – Wesołe Miasteczko jest dłuższy, liczy 2180 metrów, więc przejazd nim trwa trochę dłużej, ok. 20 minut. Pokonanie całej, 4-kilometrowej trasy ze Stadionu do Planetarium zajmuje nieco ponad pół godziny.

Stacja Wesołe Miasteczko po przebudowie.

Godziny otwarcia, cennik i „złoty bilet”

Nowy odcinek „Elki” zostanie udostępniony w piątek, 7 grudnia, o godz. 12.00. Przejechać będzie się można do godz. 17.00. Do końca grudnia „Elka” ma kursować w godzinach 10.00-17.00. Cennik pozostanie bez zmian. Za przejazd jednym odcinkiem trzeba będzie zapłacić 27 złotych (bilet normalny), 20 zł (bilet ulgowy). Bilety bezpłatne przysługują dzieciom, które nie ukończyły 3. roku życia. Bilety ulgowe przysługują młodzieży do ukończenia 16. roku życia, osobom powyżej 70. roku życia oraz osobom niepełnosprawnym. Jeśli ktoś chciałby przejechać całą trasę (traktowane jako 4 osobne przejazdy) w obie strony to zapłaci 45 zł (bilet normalny) i 35 zł (bilet ulgowy). Bilet rodzinny (2 osoby dorosłe + 2 dzieci do 16. roku życia) na trasie Wesołe Miasteczko – Planetarium Śląskie to koszt 100 zł, a pełna trasa ze Stadionu Śląskiego do Planetarium Śląskiego i z powrotem kosztuje 120 zł. Szczegółowy cennik jest dostępny TUTAJ. Na weekend otwarcia nowego odcinka kolejki przygotowano tzw. złoty bilet. Co 10 osoba korzystająca z Elki otrzyma taki specjalny bilet, który będzie upoważniał do zakupu biletu w promocyjnej cenie. Posiadacz złotego biletu do końca przyszłego roku za jednorazowy przejazd zapłaci tylko 10 złotych.

Stacja Planetarium Śląskie:

Budowa trzeciego odcinka

Przed konferencją prasową z okazji uruchomienia drugiej „nitki” otwarte zostały oferty w przetargu na trzeci i ostatni odcinek, czyli Planetarium Śląskie – Stadion Śląski. Dzięki jego budowie „Elka” powróci do pierwotnego kształtu, czyli będzie miała 3 odcinki zbudowane na planie trójkąta, a cała trasa wydłuży się z obecnych 4 km do prawie 6 km. Tak, jak było w 1967 roku, gdy uruchomiono kolejkę.

Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.

Jesteśmy świeżo po otwarciu przetargu. Złożone zostały trzy oferty na kolejny odcinek. Jeśli dokumenty zostaną właściwie złożone, nie będzie żadnych braków, to jest szansa, że wybierzemy wykonawcę. Jest realne, żeby już w ciągu dwóch lat można było przejechać wszystkimi trzema odcinkami – mówi Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.

Zakres inwestycji to nie tylko budowa nowej linii pomiędzy Planetarium a Stadionem. Stacje również trzeba będzie przebudować. – Wybudowane są 2/3 całego budynku stacji Planetarium. W ramach budowy trzeciej linii „Elki” ta stacja zostanie dokończona. Przy Stadionie musi zostać dobudowany cały moduł skierowany w kierunku Planetarium – mówi Bilangowski. W przetargu w formule „zaprojektuj i wybuduj” wszystkie trzy oferty przekroczyły zakładany budżet. Park Śląski chce przeznaczyć na budowę trzeciego odcinka kolejki  62 707 860 zł brutto, a najtańsza propozycja to 62 967 030 zł brutto. – Mamy nadzieję, że ten oferent złoży kompletną dokumentację i pozwoli to nam na jego wybór. Jeśli nie, to zostaną kolejne oferty z nieco wyższą kwotą – mówi prezes Parku Śląskiego. Budowa ma potrwać około dwóch lat. Jeśli procedura przetargowa przebiegnie sprawnie, to umowa miałaby zostać podpisana na początku przyszłego roku.


Tagi:

Komentarze

  1. mieszkaniec 7 grudnia, 2023 at 8:39 pm - Reply

    Wreszcie coś dla ludzi. Brawo!

    • Brawo 8 grudnia, 2023 at 11:44 am Reply

      Kupiłeś sobie bilet na mroźny dzień? Pospiesz się bo może braknąć

Dodaj komentarz

*
*