Reklama

Dzisiaj wchodzi w życie nowa taryfa za wodę i ścieki w Katowicach

Grzegorz Żądło
W piątek 25 maja wchodzi w życie nowa taryfa za wodę i odprowadzanie ścieków w Katowicach. W założeniu ceny mają obowiązywać przez trzy lata.

Do tej pory Katowickie Wodociągi przedstawiały nową taryfę co roku. Wchodziła w życie z początkiem lutego. Zmieniło się jednak Prawo wodne i powstały “Wody Polskie”. To właśnie ta państwowa instytucja zatwierdza teraz taryfy przedstawiane przez przedsiębiorstwa wodociągowe. Te muszą przygotować wniosek wybiegający trzy lata do przodu. Katowickie Wodociągi zaproponowały w swojej taryfie utrzymanie dotychczasowych cen wody i ścieków. Oznacza to, że mieszkańcy Katowic przez najbliższe trzy lata będą płacić 5,82 zł za 1 m sześć. dostarczonej wody i 8,29 zł za m sześć, odprowadzanych ścieków.

Ceny pozostają na dotychczasowym poziomie, co nie znaczy, że w taryfie nie ma żadnych zmian. Te nastąpiły m.in. w abonamentach.

– Zmniejszyliśmy ich liczbę, zrezygnowaliśmy z różnicowania wysokości abonamentu z uwagi na rodzaj faktury – elektroniczną lub papierową oraz na formę odczytu wodomierza – drogą elektroniczną lub przez odczytywaczy. Dla większości klientów opłaty abonamentowe ulegają nieznacznemu obniżeniu – tłumaczy Agnieszka Jaszkaniec, rzecznik prasowy Katowickich Wodociągów.

W założeniu ceny wody i ścieków będą obowiązywać do 2021 roku. Ustawa daje jednak wodociągom możliwość zmiany cen, jeśli w istotny sposób zmienią się uwarunkowania ekonomiczne, które mają wpływ na taryfę.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*