Reklama

Dzisiaj otwarcie Panteonu Górnośląskiego dla VIP-ów. W środku trwają jeszcze prace

Ryszard Kopiec, dyrektor Panteonu Górnośląskiego.

Ł. K.
Nie wszyscy wejdą od dzisiaj do Panteonu Górnośląskiego. Nowa instytucja kultury, która została stworzona po to, żeby mogła powstać wystawa, na której prezentowane są najważniejsze dla regionu postaci, otwiera się dzisiaj dla VIP-ów. Nie wszystko jeszcze jest gotowe.

Panteon Górnośląski zostanie dzisiaj o godzinie 16.00 otwarty dla zaproszonych gości. Oprócz przedstawicieli organizatorów, którzy sfinansowali powstanie nowej instytucji kultury, czyli województwa śląskiego, ministerstwa kultury, Archidiecezji Katowickiej i miasta Katowice, w inauguracji wezmą udział politycy i samorządowcy.

W podziemiach Archikatedry Chrystusa Króla nadal trwają prace wykończeniowe. Choć już teraz wystawa w większości jest gotowa i widać jak została zorganizowana. Każda sala dotyczy innej dziedziny działalności człowieka. Każdy upamiętniony i upamiętniona w przestrzeni ekspozycji ma swoją tablicę z ważnym cytatem i audiowizualną prezentację. Wokół wyboru postaci zasłużonych dla regionu, które znalazły się w Panteonie, było sporo kontrowersji. W momencie otwarcia wystawy głównej tych postaci będzie 166, ale jest to zbiór otwarty. – Pisały swoimi życiorysami historię Górnego Śląska przez ostatnie sto lat, czyli rozpoczynając od 1918 do 2022 roku. Są to osoby zasłużone dla świata nauki, kultury i sztuki, politycy, publicyści, osoby duchowne, bohaterowie lub ofiary martyrologii komunistycznej i hitlerowskiej – mówi Ryszard Kopiec, dyrektor Panteonu Górnośląskiego.

Właśnie dlatego otwarcie dla VIP-ów musiało zbiec się w czasie z obchodami 100-lecia przyłączenia części ziem Górnego Śląską do Polski. Wystawa ma zostać udostępniona dla wszystkich 16 lipca, czyli w stulecie uroczystości zjednoczenia w Katowicach, na której podpisano Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę. Dzisiaj w związku z uroczystą inauguracja dla mieszkańców przygotowano koncert na schodach Archikatedry, o którym pisaliśmy TUTAJ.

Tagi:

Dodaj komentarz

*
*