Reklama

Dziś pierwsze zgromadzenie metropolii. Jednak będzie wybór zarządu

Grzegorz Żądło
We wtorek odbędzie się pierwsze posiedzenie zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W porządku obrad znajdzie się jednak wybór zarządu, mimo że nie chciał tego prezydent Katowic Marcin Krupa. Mają też zostać podjęte uchwały w sprawie statutu, budżetu i wieloletniej prognozy finansowej.

GZM formalnie istnieje od 1 lipca 2017 roku. Z mocy ustawy pełnomocnikiem do jej utworzenia został prezydent Katowic. W związku z tym, że prezydenci, burmistrzowie i wójtowie 41 gmin nie mogli się porozumieć w sprawie kandydatów na członków zarządu i szefa metropolii, Marcin Krupa ogłosił w ubiegłym tygodniu, że w takim razie wyboru zarządu na pierwszym posiedzeniu nie będzie. Jednak w poniedziałek podczas technicznego spotkania szefów wszystkich gmin odbyło się głosowanie, w którym zdecydowana większość opowiedziała się za włączeniem tego punktu do porządku dzisiejszych obrad. Kandydatów na szefów zarządu jest dwóch: związany przez wiele lat z SLD Kazimierz Karolczak (obecny członek zarządu woj. śląskiego) i popierany przez wojewodę śląskiego Adam Ostalecki (obecny dyrektor generalny Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego). Kandydatów do zarządu też jest więcej niż miejsc, dlatego trudno jednoznacznie przewidzieć jaki będzie ostateczny skład zarządu.

Podczas posiedzenia inaugurującego istnienie metropolii zostanie też wybrany przewodniczący zgromadzenia. Będą również głosowane projekty budżetu, wieloletniej prognozy finansowej na lata 2017-2020 oraz statutu GZM.

Obrady rozpoczną się o godz. 12.30 w sali Sejmu Śląskiego.

 


Tagi:

Komentarze

  1. KOSZUTKA.EU 29 sierpnia, 2017 at 12:06 pm - Reply

    „Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolija” to nazwa o brzmieniu starocerkiewnym, żeby nie powiedzieć ruskim.

Dodaj komentarz

*
*