W sobotę 28 września na ekranie Planetarium Śląskiego zaprezentowane zostaną różnorodne seanse stworzone przez polskie planetaria. Wśród nich znajdą się nie tylko klasyczne prezentacje popularnonaukowe, ale także pokazy muzyczne.
Dzień Planetariów to okazja by poznać twórczość ze Szczecina, Zielonej Góry, Olsztyna, Niepołomic i Łodzi. Każda prezentacja będzie poprzedzona zapowiedzią zaproszonych gości. Tego dnia zostanie zmieniony nie tylko program seansów, ale także ceny biletów. Wstęp na wszystkie pokazy prezentowane w ramach wydarzenia dostępny będzie w cenie biletu ulgowego. Program seansów zamieszczamy poniżej:
12.00 – “Wiosenne Niebo nad Niepołomicami” – seans Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach
Seans opowiada o charakterystycznych gwiazdozbiorach nieba wiosennego, widzianego z terenu Niepołomic. Przy okazji omówione zostają wybrane gwiazdozbiory nieba zimowego i letniego, które także można obserwować w ciągu nocy. Seans trwa około 25 minut. Autorami są Janusz Nicewicz i Agata Pępiak. Scenariusz, dźwięk oraz skrypt w całości zostały przygotowane w Młodzieżowym Obserwatorium Astronomicznym w Niepołomicach.
13.00 – “Kosmiczna Lista Przebojów” – seans muzyczny Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie
Powstały niezliczone dzieła, w których wybrzmiewa fascynacja kosmosem. Podczas wydarzenia zostanie przedstawiona lista najlepszych utworów muzycznych skupiających się na tym temacie.
15.00 – “Do krańców Wszechświata” – seans Planetarium – Śląskiego Parku Nauki
Dzięki rozwijającej się technologii widzowie będą mogli zajrzeć głębiej w kosmiczną przestrzeń. Czas trwania seansu to około 45 minut, a zalecany wiek widza to 10+.
16.00 – “Fraktale” – seans Centrum Nauki Keplera – Zielonogórski Ośrodek Kultury
Podczas seansu widzowie zanurzą się w obrazie przestawiającym fraktale, które do tej pory były tylko matematycznymi formułami. Pokazane będą różnorodne kształty, kolory i głębie. Otaczający Wszechświat będzie można nie tylko zobaczyć, ale także usłyszeć. Aby to zrobić, naukowcy zamienili sygnały elektromagnetyczne na dźwięki. I właśnie te “kosmiczne dźwięki” zostały wplecione w elektroniczne brzmienia, które pojawią się w trakcie seansu.
17.00 – “Planety” G. Holst – seans muzyczny EC1 – Miasto Kultury w Łodzi
“Planety Holst” to pokaz muzyczny do muzyki G. Holsta, angielskiego kompozytora z początku XX wieku. Każda z siedmiu części suity poświęcona jest jednej z planet.
18.00 – “Queen – Heavens for everyone” – seans Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego
Bilety na seanse można kupić TUTAJ lub w kasach Planetarium.