Publikujemy kolejny głos w dyskusji na temat planowanych zmian w polityce parkingowej miasta. Tym razem napisał do nas czytelnik, który mieszka w kamienicy przy ul. Jagiellońskiej, czyli na granicy planowanej Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania i SPP. Zgłasza kilka istotnych uwag do projektu uchwały.
Jestem zameldowany i mieszkam pod adresem Jagiellońska 27. Najczęściej ja, jak i pozostali mieszkańcy kamienicy, parkujemy bezpośrednio pod kamienicą wzdłuż ulicy Jagiellońskiej (w granicach nowej strefy ŚSPP) lub wzdłuż ulicy Reymonta (w granicach nowej strefy SPP). Co w takiej sytuacji? Który abonament wykupić? Ten sam problem będzie dotyczył wszystkich osób mieszkających wzdłuż granic obu stref parkowania.
Moja sugestia: Poprzednie rozwiązanie (możliwość parkowania przy dwóch wybranych ulicach) jak i proponowane (w jednej z wybranej stref) nie są idealne. Rozwiązaniem, które rozwiązywałoby problemy obu to dla zameldowanych mieszkańców możliwość parkowania wzdłuż trzech zadeklarowanych ulic (po obu stronach) + możliwość bezpłatnego parkowania w obu strefach: ŚSPP i SPP do 30 min dla szybkiego załatwienia spraw.
Dlaczego ceny abonamentów dla mieszkańców zameldowanych w ŚSPP i SPP różnią się? To jest nierówne traktowanie. Nie piszę tego w interesie własnym – sam mieszkam w “tańszej” strefie SPP. Ale mieszkańcy Śródmieścia będą niesłusznie poszkodowani. Ceny abonamentów dla mieszkańców powinny być niskie, ale takie same. Ceny dla przyjezdnych powinny być wyższe tam, gdzie popyt przewyższa podaż na miejsca parkingowe – czyli nie tylko chodzi o Śródmieście, ale także okolice Urzędu Wojewódzkiego, strefy kultury, ewentualnie innych rejonów.
Moja sugestia: Proponuję zrównać stawki dla mieszkańców. Proponuję poddać rewizji strefy ŚSPP i SPP, raczej zamienić je na obszary, w których popyt przewyższa podaż na miejsca parkingowe, i w których balans między popytem a podażą jest zachowany. Granice obszarów nie muszą być przecież ciągłe. Same nazwy ŚSPP i SPP nie są zbyt fortunne i mogą powodować dezorientację – może lepiej oznaczyć je jako strefa czerwona (droższa) i zielona (tańsza).
Czy dla mieszkańców będzie możliwość wykupu abonamentów z góry na okres dłuższy niż kwartał? Dla mnie na pewno będzie to uciążliwe, pamiętać o tym co kwartał.
Moja sugestia: Dla mieszkańców wprowadzić abonamenty miesięczne, kwartalne, roczne (im dłuższe tym tańsze per miesiąc). Dodatkowo wprowadzić możliwość zleceń stałych bankowych.
Czy nie lepiej definiować status mieszkańca nie tyle przez fakt zameldowania, co płacenia podatków w gminie?
Mam nadzieję, że moje uwagi przyczynią się do udoskonalenia planowanych rozwiązań.
Z poważaniem,
Maciej Koniewski
Od redakcji: jeśli chcecie wyrazić swoje zdanie w sprawie planowanej zmiany polityki parkingowej, piszcie na adres [email protected]. Niezmiennie zachęcamy też do przesyłania swoich uwag urzędnikom na adres [email protected].