Reklama

Mieszkańcy nie mają pojęcia, że za kilka miesięcy czeka ich parkingowa rewolucja. Narasta niezadowolenie, snują się domysły [KOMENTARZ]

Grzegorz Żądło
Czy tu trzeba płacić za parkowanie? – pytają kierowcy, kiedy widzą na ulicach nowe parkomaty. Mieszkańcy pytają też o abonamenty i narzekają, że parkowanie przed domem nie będzie już dla nich bezpłatne. Snują się domysły, a pierwszym źródłem informacji jest poczta pantoflowa i nieliczne media. Nie tak to powinno wyglądać. Katowice przygotowują się do parkingowej rewolucji, ale wszystko, jak zwykle, odbywa się w tajemnicy.

Nie można cały czas tłumaczyć się, że projekt uchwały nie jest jeszcze gotowy. Nie można ciągle prosić o cierpliwość, kiedy od kilku miesięcy na chodnikach wyrastają kolejne parkomaty. Na marginesie, to dość ciekawy sposób wprowadzania zmian. Najpierw wydajemy miliony na zakup parkomatów, a dopiero potem zapytamy radnych czy zgodzą się na poszerzenie Strefy Płatnego Parkowania, czyli de facto, na zakup tychże parkomatów. A gdyby się nie zgodzili?

Zapewne się zgodzą, bo nie tylko radni zdają sobie sprawę, że bez znaczących zmian w zasadach parkowania w centrum Katowic i przyległych dzielnicach, Katowice nadal będą rozjeżdżane przez samochody. Tyle że wprowadzanie tych zmian powinno się odbywać zupełnie inaczej. To zbyt ważna sprawa, żeby decyzje w zaciszu gabinetów podejmowało kilka osób. Akurat w tym przypadku władze miasta powinny postąpić inaczej niż zwykle, kiedy ludziom tylko oznajmia się, że ktoś podjął za nich decyzję. Tu potrzebny jest stały kontakt z mieszkańcami, choćby przez rady dzielnic czy organizacje pozarządowe zaangażowane w sprawy miasta.

Sposób przygotowania nowej uchwały parkingowej (czyli pełna tajemnica) jest o tyle niepokojący, że praktycznie nie zdarza się, żeby władze Katowic zmieniały zaprezentowane przez siebie projekty uchwał. Kiedy już coś trafi pod obrady radny miasta, to albo przechodzi (99% przypadków), albo nie. Nie ma tu miejsca, choć być powinno, na weryfikację zaproponowanych rozwiązań i ewentualne korekty. Władze wie lepiej, więc pytać nikogo o zdanie nie musi.

Tyle że tym razem mowa o przepisach. które będą dotyczyć dziesiątek, jeśli nie setek tysięcy ludzi. To nie tylko, choć przede wszystkim, mieszkańcy śródmieścia. To także mieszkańcy innych dzielnic, a także omiast. O ile tych ostatnich nikt o zdanie pytać nie będzie, o tyle mieszkańcy Katowic jak najbardziej powinni być włączeni w cały proces zmian.

Zwłaszcza że w internecie narasta niezadowolenie z powodu rozszerzenia SPP. Mieszkańcy pytają dlaczego będą karani za mieszkanie w centrum czy na Koszutce i będą musieli płacić za parkowanie przed swoimi domami? Od dawna urzędnicy powinni przygotowywać ich na zmiany i tłumaczyć w jakim celu te zmiany są wprowadzane.

Ile będzie kosztował abonament mieszkańca, kto będzie mógł go wykupić i na jakim obszarze będzie obowiązywał? To podstawowe pytania, na które mieszkańcy szukają teraz odpowiedzi. Propozycje zmian powinny być znane od dawna, żeby można się było do nich przygotować. Może ktoś w tej chwili zastanawia się nad zakupem drugiego samochodu w rodzinie? Może ktoś myśli nad przeprowadzką do centrum i zmiany w polityce parkingowej mogą go do tego zachęcić albo zniechęcić? Pytań jest więcej, a tymczasem miasto przemawia jedynie poprzez pojawiające się coraz gęściej parkomaty.

W Katowicach zostanie zlikwidowanych 2000 miejsc parkingowych. To efekt nowej strefy płatnego parkowania

Podobnie jak mieszkańcy nie są informowani jak ma wyglądać polityka parkingowa, tak nie wiedzą też, że w najbliższych miesiącach w obszarze nowej SPP zlikwidowanych zostanie kilkadziesiąt procent miejsc parkingowych. Tego nie da się już uzasadnić tym, że projekt uchwały w sprawie SPP wciąż jest niegotowy. Przecież MZUiM ogłosił już drugi przetarg na nowe oznakowanie SPP (pierwszy został unieważniony). Od wielu miesięcy dokładnie wiadomo gdzie zostaną zlikwidowane miejsca parkingowe, gdzie stanie znak zakazu zatrzymywania się czy gdzie sposób parkowania zmieni się z prostopadłego na równoległy lub odwrotnie. Tymczasem to też jest tajemnicą, a głównym źródłem informacji w tej sprawie jest portal Katowice24.info. Regularnie piszemy o tym co się zmieni, ale tych informacji nie mamy z oficjalnych komunikatów. Co więcej, nie dostajemy też odpowiedzi na nasze pytania w tej sprawie. Analizujemy za to dokumenty przetargowe i różne mapy. Mamy też swoje nieoficjalne źródła. Jednak nie tak to powinno wyglądać. To zbyt poważna sprawa, żeby przez wiele miesięcy mieszkańcy opierali się tylko na domysłach i publikacjach w mediach.

Zmiany w polityce parkingowej Katowic są potrzebne i niezbędne. Jednak tak samo potrzebne i niezbędne jest komunikowanie o tych zmianach. Nie tylko wtedy, kiedy zostaną  już  wprowadzone.


Tagi:

Komentarze

 1. Daniel 25 maja, 2023 at 7:59 am - Reply

  Jestem pewny, że nasza władza (łącznie ze wszystkimi pracownikami UM i firm podleglych) dostosuje się do reguł dla mieszkańców tzn nie będzie miała darmowego parkowania i otrzyma ten wspaniały wybór … abonament 200 zł dla Katowiczanina spoza strefy płatnego parkowania albo przesiądzie się na komunikację miejską na Centrum Przesiadkowym ? pytamie retoryczne…żałosne !!!

 2. Mieszaniec 18 maja, 2023 at 8:36 am - Reply

  KRUPIE PIEKO TRWA !

 3. Maed 16 maja, 2023 at 6:23 am - Reply

  Jak miasto chce tak bardzo zarabiać, to może niech się weźmie za sprzetanie i przechowywanie pozuconych hulajnog, które tarasują chodniki, ścieżki rowerowe i miejsca parkingowe. Inne miasta potrafią sobie z tym radzić, zachód już dawno sobie poradził, a u nas wolna amerykanka

  • Grzegorz Żądło 16 maja, 2023 at 7:48 am Reply

   Problem w tym, że żadne miasto sobie z tym nie poradziło. Może Paryż, który zakazał działalności wypożyczalniom hulajnóg, ale pytanie czy to jest najlepsze wyjście.

   • 2k 16 maja, 2023 at 8:20 am Reply

    Mamy widać do wyboru albo walające się hulajnogi albo gdzie popadnie skutery, jak w Paryżu.

 4. Katowiczan 15 maja, 2023 at 8:02 pm - Reply

  Mieszkańcy Śródmieścia:
  ad 1. nie mają i nigdy nie mieli ale świadomie są posiadaczami samochodów pomimo takich warunków. Nie moje ale należy mi się miejsce do parkowania i to za darmo?
  ad 2. mieszkańcy strefy płatnego parkowania będą mieć atrakcyjne abonamenty, i nie jest to 6 tys rocznie.
  ad 3. tu chodzi o to że ponad połowa samochodów jest z poza katowic i skończy sie im darmowe parkowanie. Stąd największe niezadowolenie.

  Bardzo dobrze takiego syfu samochodowego jak w Katowicach nie ma w żadnym innym mieście wojewódzkim.

 5. Jelon 15 maja, 2023 at 12:19 pm - Reply

  Nie wiem czy wszyscy wiedzą i pamietają o kontroli CBA w UM Krupowice
  https://cba.gov.pl/pl/aktualnosci/4959,Kontrola-w-Urzedzie-Miasta-Katowice.html
  I nie wiem czy wszyscy wiedzą ale została… Przedłużona 🙂
  Przyjdzie też pora na NIK. Czuć że wszystkie chłopaki będą mieli pełne rączki roboty.
  Sołtys ma niezły burdel w tym swoim archeo 🙂

 6. Andrzej 15 maja, 2023 at 11:01 am - Reply

  Pierwsza sprawa właściciele mieszkań proszę o sprawdzenie treści umów. tam najczęściej jest taki schemat. Kupujecie mieszkanie, piwnicę (gdy taką występuje) oraz NIEWYZNACZONE ILEŚ METRÓW PRZY BUDYNKU!! To nic innego jak wasze miejsce parkingowe. Do którego nikt nie ma prawa. Wystarczy tylko z geodezji wyrys działki i sprawa załatwiona. Jakby co mamy wolne sądy i rzecznika praw obywatelskich. Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy blok ma mieć ileś miejsc parkingowych.

  • Dd 15 maja, 2023 at 12:24 pm Reply

   Andrzej, Andrzej …taaa skoro takby było to gdzie chodniki byłyby?! ogarnij temat MPZP.

  • Grzegorz Żądło 15 maja, 2023 at 11:03 am Reply

   Nie, nie każdy blok musi mieć ileś miejsc parkingowych. Określa to MPZP, ale też nie wstecz. Poza tym w śródmieściu, w starej zabudowie często nie ma i nie może nawet być żadnego miejsca parkingowego, bo fizycznie nie ma na to miejsca.

   • Gienek 15 maja, 2023 at 11:08 am Reply

    W Polsce większość praw działa wstecz (prawo jazdy i inne uprawnienia kiedyś dożywotnio) więc jeśli będzie potrzeba to im zrobią płatny albo wywłaszcza.

    • Grzegorz Żądło 15 maja, 2023 at 11:10 am Reply

     Co zrobią? Proszę jeszcze raz przeczytać komentarz, do którego pan się odnosi.

 7. Dd 15 maja, 2023 at 10:46 am - Reply
 8. Jelon 15 maja, 2023 at 10:39 am - Reply

  Spokojnie, na pewno jest Krupawicach jakaś osba która jest odpowiedzialna za zabudowe i gospodarke przestrzenna.
  Ta osoba tak samo jak presidą Krupawic pobiera wynagrodzenie za panowanie nad zabdową. Na pewno w ramach swoich obowiązków wydawał zezwolenie na budowę wszelkich budynków zwracając SZCZEGÓLNA uwagę by developer w projekcie zapewniał dla każdego budynku liczbe miejsc parkingowych koniecznych dla danego budynku. ZAUFAJCIE. UF! UF!
  Vivat Presidą. Vivat rajcy. Vivat Krupawice.

 9. Marek 15 maja, 2023 at 10:12 am - Reply

  Auta powinno w ogóle się wywalić z miast. Tylko komunikacja zbiorowa. To chore, że każdy musi zastawiać swoim rupciem każdy kawałek chodnika, bo musi sobie raz w tygodniu zakupy przywieźć.

  • nie 15 maja, 2023 at 10:51 am Reply

   Lubię jak fantazjujesz… Zbudujesz prywatne miasto to sobie fantazjuj i będziesz ponosić skutki.

   • Dorota 15 maja, 2023 at 11:29 am Reply

    Zgadzam się z autorem artykułu. Nic o nas bez nas. A niestety tak ostatnio traktują nas Katowiczan władze miasta. Najpierw likwidacja Belga, teraz parkomaty. Już teraz unikam centrum miasta jak mogę i sprawy załatwiam on line lub w centrach handlowych. I takich osob będzie coraz wiecej. Z przykrością to stwierdzam, ale w Katowicach żyje się coraz gorzej. Przy okazji chciałam zapytać kto finansuje budowę – jakże potrzebnego Katowicom – nowego stadionu przy autostradzie A4 i kto będzie ponosił koszty jego utrzymania? Ktoś z Państwa wie?

  • Dd 15 maja, 2023 at 10:39 am Reply

   niektóre rupcie to już korzenie zapuściły. np. na ul. Misjonarzy Oblatów …

   • Jelon 15 maja, 2023 at 11:15 am Reply

    od tego są różne służby miejskie np Straż Miejska Krupawic. Jeśli widzisz rupieć zgłoś. Ustalą czy mam własciciela a jeśli jest porzucony to go usuna

    • pithorr 15 maja, 2023 at 2:37 pm Reply

     To jest nic innego jak rozpaczliwa próba obrony sensowności budowy bezsensownych centrów przesiadkowych, które wciąż świecą pustkami.
     A nie byłaby lepszym pomysłem zmiana siatki połączeń komunikacji w dzielnicach do tych centrów + zwiększenie częstotliwości ruchu tramwajów/pociągów tak żeby jechały z takiej przesiadkalni do centrum co 5min? A lokalne autobusy co 10min, nie jak teraz raz na godzinę…
     Tymczasem dalej tabuny autobusów stoją w korkach przy wjeździe do centrum, za to mieszkańcom śródmieścia się miejsca postojowe likwiduje
     Od dupy strony to wszystko 🙁

     • Jelon 16 maja, 2023 at 9:53 am Reply

      To nie tylko próba obrony centrum przesiadkowych. To próba wyrzeźbienia z dodatkowej kasy wszstkich którzy w Krupowicach mieszkają. Zysk liczony podwojnie. Jelony będą musiały sie wysypać z kasy za parkowanie + wybulić dodatkowo za komunikacje która jest tak pomyślana jak opisałeś. Przy tym jeszcze da sie rozmyć “trafne decyzje” i wydatki z tym idace z centrów przesiadkowych.
      Tak. Masz dokładnie racje. Wszystko jest w Krupawicach od dupy strony.
      Scieżki rowerowe. Przykładowo na ul Jagielonskiej 16 zobaczcie sobie jakiej jest szerokosci. Ostatnio widziałem jak facet szedł sobie po chodniku i pedzacy po “scieżce” welopycedziaż w kasku wydarł jape na goscia NIE PO SCIEZCE!!!. W Krupawicach nie ma miejsca dla pieszych i aut. Jest tylko miejsce na jakieś ideologiczne bzdety wszelakich buraków z Kutna itp.

     • Michał 15 maja, 2023 at 3:29 pm Reply

      Trafne ujęcie tematu. Nic dodać nic ująć.

    • Dd 15 maja, 2023 at 12:16 pm Reply

     no to niech wezmą się za robotę bo ja nie dostaje wynagrodzenia za zgłaszanie tego co każdy widzi. myśl co piszesz.

 10. Marek 15 maja, 2023 at 9:26 am - Reply

  Dlatego jako firma wynosimy się z Katowic… nie ma co tu czego szukać, infrastruktura do bani, a kolejne nakładanie pdadków za parkowanie jeszcze bardziej zniecheca to pozostania w tym miejscu.

  • Grzegorz Żądło 15 maja, 2023 at 9:37 am Reply

   Nie ma podatków za parkowanie.

   • xxx 15 maja, 2023 at 12:12 pm Reply

    Tylko haracz.

   • Jack 15 maja, 2023 at 12:12 pm Reply

    dobrze że będą parkometry na ul plebiscytowej bo parkują gdzie popadnie i idom do centrum Katowic bo na tej ulicy jest za darmo ja jak wyjadę koło 10 godziny to potem niema gdzie zaparkować auta mają drogie a nie stać ich żeby zapłacić za parę godzin w centrum to jest chore i dobrze w końcu się to skończy

 11. Emeryt 15 maja, 2023 at 9:15 am - Reply

  W Krakowie miesięczny abonament za parkowanie pod domem kosztuje od 70 do 150 zl w zależności od strefy zamieszkania, tz że czy bliżej centrum tym drożej

  • Marek 15 maja, 2023 at 9:56 am Reply

   To czym Pan pisze to jest abonament ogólnodostępny(jak ktoś dziennie parkuje). Dla mieszkańców koszt to 10 zł, jak pisze Pan Grzegorz.

   • Grzegorz Żądło 15 maja, 2023 at 10:13 am Reply

    Też nie tak. To są ceny abonamentów dla mikroprzedsiębiorców, prowadzących działalność w SPP.

  • Grzegorz Żądło 15 maja, 2023 at 9:30 am Reply

   W Krakowie miesięczny abonament mieszkańca kosztuje 10 zł. Proszę nie wprowadzać ludzi w błąd.

 12. P Śl 15 maja, 2023 at 9:08 am - Reply

  Centrum przesiadkowe na Słonecznej? Kilometr od celu, po tym jak wszyscy już się wystali w korkach, na ostatniej prostej zostawią auto i przesiądą się do tramwaju, no na pewno.

  • KK 16 maja, 2023 at 11:22 am Reply

   Przecież chodzi o to żeby wywalić kasę a nie żeby było dobrze dla ludzi.

  • Pixel 15 maja, 2023 at 9:35 am Reply

   I jeszcze zapłacą za bilet żeby przejechać 1-2 przystanki tramwajem.

 13. Paweł 15 maja, 2023 at 6:21 am - Reply

  Kochani, już za nie cały rok odbędą się wybory samorządowe, więc macie dobrą okazję wyrazić swoje zdanie. Przypominam aby zaznajomić się z obecnymi nazwiskami RM i wybrać każdego kto nie zasiada w tej instytucji. Co do prezydenta krupy (specjalnie z małej bo go nie szanuje) to chyba nie trzeba więcej pisać.

  • Marta 15 maja, 2023 at 7:24 pm Reply

   Tylko my, mieszkańcy chcemy płatnych parkingów w centrum. Pozdrawiam!

   Większość nie chce stadionu 🙁

   • albert 16 maja, 2023 at 10:48 am Reply

    My mieszkańcy chcemy mieć możliwość bezpłatnego parkowania. Za parkowanie niech płcą “turysci” ktorzy przyjeżdzaja rzygać na Mariackiej

 14. Katowiczan 14 maja, 2023 at 10:44 pm - Reply

  Dlatego nie kupiłem mieszkania w kamiennicy choć cena była bardzo atrakcyjna. Przy obecnej liczbie samochodów, jak można w ogóle wymagać darmowego parkowania w centrum miasta? Kupując mieszkanie poza centrum, zapłaciłem 30 tys za jedno miejsce(od dewelopera) a kiedy doszedł drugi samochód, za kolejne miejsce zapłaciłem na rynku wtórnym 60 tys zł. Komfort parkowania kosztował mnie 90 tys zł.

  • albert 16 maja, 2023 at 9:58 am Reply

   no… strasznie mi cie żal. Spod “Kielec” sie sciagnałeś i nie kupiłeś mieszkania w kamienicy. I już jesteś “katowiczan” pełna gęba i bedziesz innych pouczał. Za komfort parkowania powinienes zaplacić i 180. Spokojnie bedziesz mial jak obore od starych zastawisz.

 15. Sk 14 maja, 2023 at 9:02 pm - Reply

  ludzie pora zrobić referendum w Katowicach i odwołać pseudo prezydenta zwanym inaczej deweloperem Katowic !!!

 16. Gosia 14 maja, 2023 at 8:31 pm - Reply

  Mieszkam w Piotrowicach, a pracuję w samym centrum Katowic koło Silesi. Zgadzam się, że trzeba ograniczyć ilość samochodów w centrum, ale to powinno być przemyślane i ludzie powinni mieć alternatywy inne niż samochód. Centrum przesiadkowe? Dobrze, ale na Podlasiu koło stacji kolejowej, a nie na Brynowie. Jak już dojechałam na Brynów autem to stamtąd już niedaleko jest do centrum. Połączenia autobusowe? Ok, ale częstsze z dzielnic ościennych. Autobus nr 11 jeździ co 30 min i 30 min jedzie do centrum bez korków. Pociąg? Wspaniale, ale niech władza dogada się z PKP i niech w Katowicach zrobią kolej podmiejską. Jeśli ktoś mieszka 300 m od torów kolejowych Katowice-Bielsko, ale ma 3 km zarówno do stacji Podlesie,jak i Piotrowice to szybciej do centrum dojedzie autem. Jak władza chce likwidować miejsca parkingowe to niech likwiduje, ale niech najpierw da ludziom alternatywy, dzięki którym szybko dostaną się do centrum, a nie będą 3h w ciągu dnia się tłoczyć w autobusach czy tramwajach. W dzisiejszych czasach liczy się czas.

 17. Katowiczanin 14 maja, 2023 at 6:34 pm - Reply

  Gdy nie wiadomo o co chodzi, to niemal zawsze chodzi o pieniądze… Urząd Miasta to szczelny, zamknięty układ powiązań – ojciec wykonuje zlecenie, po okresie gwarancji następuje “potrzeba” naprawy i syn… naprawia. Kto nie wierzy – niech stanie do przetargu i spróbuje wygrać. Nawet jeśli wygra, to zaraz będzie unieważnienie, bo układ jest szczelny – nie lubi nowych twarzy 🙂
  Cała nadzieja w tym, że wybory samorządowe zweryfikują tę mafię towarzyską, a jeśli nie, to znaczy, że naród głupi i daje zgodę na wykorzystywanie przez nieliczną grupę cwaniaków.
  Policzcie sobie sami – średnia wartość koperty za zlecenie to 10% – każdy niech sobie wstawi wartość projektu i już będzie wiedział dlaczego te wszystkie zmiany w Katowicach są mieszkańcom takie “niezbędne”.

  Niestety, lemingi nie myślą… Od czasu do czasu poszczekają, ale to z myśleniem nie ma nic wspólnego. I dlatego właśnie sitwa ma się doskonale :/

  • Grzegorz Żądło 14 maja, 2023 at 7:22 pm Reply

   Widzę że ma pan dużą wiedzę na temat rzekomych praktyk korupcyjnych w Katowicach. Proszę pilnie zawiadomić prokuraturę, bo ukrywanie przestępstwa to też przestępstwo.

   • Katowiczanin 14 maja, 2023 at 8:14 pm Reply

    To chyba oczywiste dla każdego… Jeżeli montaż 4 listew led w chodniku róg Stawowa / Mickiewicza kosztuje 153.000 złotych, to chyba tylko debil uwierzy, że nie dało się tego zrobić taniej. Teraz Pan ma tę wiedzę i proszę zgłosić do prokuratury niegospodarność – idzie Pan? Ja pójdę za Panem…

    • Grzegorz Żądło 14 maja, 2023 at 8:46 pm Reply

     Ja nie mam wiedzy o korupcji. Nigdy nie dałem i nigdy nie wziąłem łapówki. Dlatego jeśli ktoś pisze, że ktoś inny na pewno bierze w łapę, to musi iść z tym do prokuratury.

 18. MIESZKANIEC 14 maja, 2023 at 4:26 pm - Reply

  ZA PARKOWANIE ROWEREM I HULAJNOG POWINNO SIE TEZ PLACIC ! JAK ROWNOSC TO ROWNOSC .
  PRACOWNICY URZEDU MIEJSKIEGO TEZ POWINNI PLACIC ZA PARKOWANIE POD URZEDEM .

  • Godek 15 maja, 2023 at 9:06 am Reply

   2000 miejsc parkingowych to prawie cały obszar miasta, czyli centrum Katowic od bogucic, zawodzie zależe Brynów aż do granic piotrowic

 19. Tt 14 maja, 2023 at 1:17 pm - Reply

  niech dalej głosują na mafię z młyńskiej !!! już pokazują na co ich stać i gdzie liczą się mieszkańcy Katowic !!?

 20. Grucha 14 maja, 2023 at 11:54 am - Reply

  Czyli wszystko jak zwykle w folwarku Krupowice, sołtys robi swoje a mieszkańców ma w dupie

  • Maciej 15 maja, 2023 at 1:55 pm Reply

   To w takim razie a abonament dla mieszkańca centrum miasta ile będzie wynosić ?? Szukam i nie mogę nic znaleźć. Czy tylko miesięcznie czy można rok z góry czy są też inne opcje.

   • Grzegorz Żądło 15 maja, 2023 at 2:54 pm Reply

    Przecież napisałem w tekście, że nie ma na razie informacji o tym ile będzie trzeba zapłacić za abonament. Obecnie 20 zł za miesiąc lub 50 zł za kwartał.

  • Anna 14 maja, 2023 at 9:32 pm Reply

   Mam pytanie do władz miasta gdzie mają się przesiadać z samochodu na tramwaj lub autobus, pracujący w Katowicach mieszkańcy Siemianowic, Świerklańca itp. Dlaczego nikt nie pomyślał o tym, że teren przy Słonecznej pętli, gdzie teraz buduje się trzy wieżowce, mógł zostać zagospodarowany jako centrum przesiadkowe dla kierowców przyjeżdżających do Katowic od strony północnej ?

   • kierowca bombowca 15 maja, 2023 at 10:13 am Reply

    🙂 z siemianowic jedziesz busem 20min do centrum..
    tramwajem pewnie podobnie..
    polecam też rower..cała Korfantego z górki, nie trzeba się męczyć i pocic:)do pracy dotrzesz świeża:)
    a ze Świerklańca..to znajdz pracę w Tarnowskich będzie bliżej..

    • P Śl 15 maja, 2023 at 11:43 am Reply

     Całe Korfantego z górki, ale najpierw morderczy podjazd na Alfred 🙂 Czy to przez Lasek Bytkowski czy na Chemik. Podjazd tak stromy, że można z niego zjechać bez pedałowania jakieś 70 km/h, ale nigdy aż tyle nie jechałem, bo życie mi miłe 🙂 Są jeszcze rowery elektryczne, ta energia dobra do wykorzystania na takie podjazdy właśnie.

     • kierowca bombowca 15 maja, 2023 at 1:10 pm Reply

      cicho..specjalnie przemilczałem żeby Pani Anna miała niespodziankę:)
      choć i tak jestem pewny, że do pedałowania jej nie przekonam..
      górka w stronę Alfreda do pokonania choć nie bez problemów..
      można jechać też konopnicką ale tam nie ma ścieżki..śmierdzi i dziurawa jezdnia..

 21. Katowiczan 14 maja, 2023 at 10:46 am - Reply

  Kupując mieszkanie w Katowicach, aby mieć możliwość darmowego parkowania, musiałem kupić 2 miejsca parkingowe. Mogłem nie kupować miejsc postojowych ale wiem jakim problemem jest parkowanie, to był mój wybór, mam 2 samochody więc to logiczne że muszę mieć swoje miejsce parkingowe pod miejscem zamieszkania. Nie rozumiem ludzi którzy nie zapłacili ani złotówki za miejsce parkingowe a oczekują, że będą mogli za darmo parkować pod drzwiami w centrum miasta, na nie swoim parkingu.
  Masz samochód, chcesz parkować pod domem ? kup sobie miejsce parkingowe, proste… !

  • Doopa 15 maja, 2023 at 8:19 am Reply

   przepraszam, ale co ma piernik do wiatraka? porównuje Pan trochę różne sytuacje. kupując miejsce parkingowe w developerce: 1. zwykle jest one w garażu podziemnym, tuż pod blokiem 2. miejsce jest na własność, tak długo jak będzie je pan potrzebował 3. może pan je sprzedać z zyskiem. 4. to był Pana wybór, zapewne mógł sobie pan zaparkować przy ulicy. Mieszkańcy Śródmieścia natomiast: 1. nie mają zagwarantowanego miejsca. parkują często z dala od domu, bo bliżej nie ma miejsc. a też noszą zakupy i walizki 2. jeśli ktoś np pracuje z domu i parkuje auto przede wszystkim w godzinach płatnych to licząc wg aktualnej taryfy godzinowej, 8h dziennie, wychodzi kwota ponad 6k rocznie-chyba łatwo obliczyć że dość szybko opłaci się kupić miejsce na własność za 30k 😉 3. to nie chodzi o to że ma być wszystko za darmo, tylko o to, że nie ma jasnego komunikatu jak wygląda procedura, z jakimi abonamentami będzie można się liczyć, z jakimi zasadami. wzięłabym coś takiego pod uwagę np na etapie kupowania mieszkania, chciałabym wiedzieć przed zakupem nowego auta itp itd. mieszkańcy Śródmieścia mają prawo się przygotować i wiedzieć co ich czeka, przygotować się na to i to o tym jest artykuł…

  • Grucha 14 maja, 2023 at 11:56 am Reply

   Mieszkając w kamienicy w śródmieściu chcesz sobie kupić miejsce parkingowe? Gdzie konkretnie?

 22. Damian 14 maja, 2023 at 9:48 am - Reply

  Proponuje wszystkim już w szukaniu miejsc na parkingach płatnych prywatnych ! Miejsca są ograniczone i wydaje mi się że szybko znikną wolne miejsca parkingowe. Abonament na prywatnym parkingu o wiele tańszy niż ten z UM Katowice

  • MarkoPolo 15 maja, 2023 at 9:49 am Reply

   Abonament na prywatnym parkingu tańszy niż 200 zł na rok (tyle ma kosztować abonament dla mieszkańca strefy – 50 zł na kwartał), powiedz gdzie są takie ceny na prywatnym parkingu? Chętnie skorzystam.

   • P Śl 15 maja, 2023 at 7:40 pm Reply

    Ni ewidzisz, że to komentarz sponsorowany?

Dodaj komentarz

*
*