Reklama

Dyrektorzy instytucji i zarządca obiektów w strefie kultury: Parkingi muszą być płatne

Grzegorz Żądło
Szefowie instytucji zlokalizowanych w strefie kultury nie mają wątpliwości, że znajdujące się tam parkingi muszą być płatne. Liczą, że miasto podejmie w końcu jakieś decyzje, które sprawią, że ten największy bezpłatny parking w centrum Katowic przestanie być atrakcyjnym miejscem dla pracowników okolicznych biur, a będzie służył osobom, uczestniczącym w wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych odbywających się w strefie kultury.

Kiedy na kilkanaście tygodni parkingi w strefie kultury zostały zamknięte z powodu szczytu klimatycznego, lamentom w internecie nie było końca. Trudno się dziwić pracownikom biurowców przy al. Roździeńskiego i studentom, bo mało które miasto oferuje bezpłatny postój na cały dzień w centrum miasta. A tak właśnie jest w Katowicach. Oczywiście, zdecydowaną większość stanowią kierowcy spoza Katowic. Już dawno doszło do sytuacji, w której osoby przyjeżdżające na koncert do NOSPR czy targi w MCK nie mają czasami gdzie zaparkować.

Dyrektorzy NOSPR, Muzeum Śląskiego oraz zarządca MCK i Spodka mówią jednym głosem: parkingi muszą być płatne albo miasto musi zbudować kolejne. Na to ostatnie się nie zanosi, więc pozostaje opcja wprowadzenia opłat. Jak mówi Wojciech Kuśpik, prezes PTWP – spółki, do której należy zarządcy MCK i Spodka, opłaty nie powinny dotyczyć wszystkich. – Osoby, będące gośćmi wydarzeń w Spodku, MCK czy NOSPR nie powinny płacić za parking. Mogłyby otrzymywać bilet zerowy na podstawie biletu wstępu na koncert czy targi. Trzeba pamiętać, że parkingi powstały właśnie do obsługi wydarzeń w tych obiektach.

Podobnego zdania jest Ewa Bogusz-Moore, dyrektor NOSPR. – Na wjazdach na parking powinny stanąć szlabany. Najlepszym rozwiązaniem byłoby umożliwienie bezpłatnego postoju uczestnikom koncertów i wydarzeń w NOSPR, oczywiście na czas ich trwania.

Warto przypomnieć, że szlabany na parkingach w strefie kultury już były. Zostały jednak zdemontowane, zanim parking został udostępniony kierowcom. Taka była decyzja władz miasta.

Alicja Knast, dyrektor Muzeum Śląskiego, zwraca uwagę na fakt, że coraz częściej uczestnicy wydarzeń w strefie kultury nie mają gdzie zaparkować, bo miejsca blokują pracownicy okolicznych biur. – Dlatego bezwzględnie postój w strefie kultury powinien był płatny – mówi Knast.

Mimo tych apeli, na razie nie wiadomo kiedy w strefie kultury zostaną wprowadzone opłaty za postój. Nieoficjalnie przedstawiciele urzędu miasta mówią, że opłat nie będzie do momentu otwarcia centrów przesiadkowych, zwłaszcza tego w Zawodziu. – Musimy dać kierowcom alternatywę – mówi jeden z urzędników.


Tagi:

Komentarze

  1. Adam 7 marca, 2019 at 12:38 am - Reply

    Płacę niemałe podatki, żądam w zamian bezpłatnego parkingu. Z uwagi na nowe biurowce parking należy rozbudować (najlepiej podziemny i jednocześnie wielopoziomowy). Komunikacją miejską musiałbym jechać godzinę, autem mam 10-15 minut. Warto nadmienić, że często jeżdżę z narzeczoną – nie dość, że taniej niż KM, to zaoszczędzam w ciągu dnia 1,5 godziny. Mieszkańcom należy ułatwiać życie, a nie utrudniać. Poza tym sporo pracowników jest przyjezdnych z innych miejscowości, gdzie nie ma możliwości dojazdu KM, no chyba że ktoś może sobie pozwolić na 3-4 godziny podróży dziennie. Płatne parkingi to skok na kasę ludzi, którzy i tak wydają niemało pieniędzy na paliwo, by do tej pracy dotrzeć z daleka.

    • Grzegorz Żądło 7 marca, 2019 at 8:09 am Reply

      Nie, płatne parkingi do troska o ludzi, którzy mieszkają w centrum Katowic oraz tych, którzy chcą czasem coś w mieście załatwić. W żadnym poważnym mieście parkingi w centrum nie są bezpłatne. Trzeba zrobić wszystko, żeby ograniczać ruch samochodowy, a nie go zwiększać.

  2. Gteg 4 marca, 2019 at 2:06 pm - Reply

    To jest bzdura co piszecie. Ja pracuję niedaleko i zawsze tam parkuje. Po pierwsze koncerty NOSPR odbywają się zwykle w godzinach popołudniowych a wtedy parking od 16 pustoszeje. Po drugie jeśli są jakieś wydarzenia w Spodku lub centrum konferencyjnym duża część darmowego parkingu jest zamykana i do dyspozycji gości!!!! Po trzecie nie wyobrażacie sobie jakie problemy to spowoduje dla setek lub nawet ponad tysiąca ludzi którzy tam parkują. Odpłatność za parking spowoduje że wiele z tych aut przeniesie się gdzie się da a samochody będą WSZEDZIE gdzie się da bo ludzie MUSZĄ dojechać do pracy a większość nie da rady komunikacja publiczna ze względu na sposób jej funkcjonowania i odległości. Poza tym to kolejne obciążenia dla ludzi którzy nie są milionerami. Na parkingu nie stoją same BMW, nowe mercedesy i inne luksusowe. Muzeum ma również parking podziemny darmowy do 4 godzin więc odwiedzający mają gdzie parkować bo pracownicy tam nie wjeżdżają bo 4 godzin to za mało!
    Więc niech miasto bierze wszystko to pod uwagę! Te plany to hucpa, ludzie muszą gdzieś parkować!!!!

    • P Śl 7 marca, 2019 at 9:14 am Reply

      Ja rozumiem, że komunikacją spod domu to dramat, ale nikt mi nie powie, że nigdzie w Katowicach, na ostatnich kilometrach nie da się sprawnie dojechać, bo to absurd. Wprowadzić opłaty ze 2-3 zł za godzinę i zaczniecie kalkulować czy bardziej opłaca się jechać pod drzwi i płacić 200-250 za parkowanie czy zostawić auto po drodze i podjechać za 93 zł, bo to wiele dłużej nie trwa, szczególnie jak się weźmie pod uwagę czas na szukanie miejsca i spory spacer, bo raczej mało kto stanie bezpośrednio pod drzwiami.

    • Jan 5 marca, 2019 at 9:59 am Reply

      W punkt. Dodam że to nic innego jak zwykły skok na kase obywateli pod pozorem dbania o nasze interesy. Niech mądra lat prezes i dyrektor pojeździ komunikacja to pogadamy.

    • Grzegorz Żądło 4 marca, 2019 at 6:06 pm Reply

      Co za różnica czy parkują tam nowe mercedesy czy stare fiaty. Każdy jeden samochód w centrum miasta przyczynia się do zwiększenia poziomu spalin i hałasu. Nie jest obowiązkiem miasta zapewnienie parkingów dla pracowników prywatnych firm, tym bardziej darmowego. Jeśli ktoś chce dojeżdżać do pracy samochodem, musi się liczyć z konsekwencjami, a jedną z nich jest opłata za parking. I to najlepiej na tyle wysoka, żeby zniechęcała do skorzystania z auta.

      • Olaf 5 marca, 2019 at 9:56 am Reply

        Mały Michale nie wiem czy wiesz ze każdy litr paliwa zawiera podatek na rozbudowę dróg i parkingów. Dlatego parkingi powinny być darmowe a psim obowiązkiem miast i gmin jest ich budowa.

Dodaj komentarz

*
*