Reklama

Dyktando, czyli zabawa dla pasjonatów języka warta 30 tysięcy złotych

K. G.
30, 15 i 5 tysięcy złotych to główne nagrody w Ogólnopolskim Dyktandzie, które po raz kolejny odbędzie się jesienią. Wtedy Katowice znów staną się stolicą polskiej ortografii.

Idea imprezy od lat pozostaje niezmienna i po raz kolejny będzie o co powalczyć. Poza nagrodami pieniężnymi, do zdobycia będą nagrody rzeczowe. Ale organizatorzy deklarują, że uczestnicy biorą udział w dyktandzie dla zabawy. – W stolicy gwary śląskiej bardzo ważne jest, że kultywujemy nasz ojczysty język polski. Dyktanda się odbywają, ale to najsłynniejsze narodziło się właśnie tu – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Wymyśliła je Krystyna Bochenek, a dziś fundacja jej imienia kultywuje tę tradycję. Autorem tekstu w tym roku będzie prof. Andrzej Markowski. – Mam już pomysł z jednej dziedziny życia. Zbieram już wyrazy o dyscyplinie, w której sam niekoniecznie wziąłbym udział. Będzie to proza. Obiecuję, że nie bardzo długa i nie bardzo trudna – mówi Markowski. Tekst będzie się opierać na nowym wydaniu Słownika Ortograficznego, które ukazało się w tym roku i bogatsze jest o 3 tys. nowych haseł.

W Dyktandzie weźmie udział tysiąc osób. Chętnych nie brakuje. – To fanatycy języka polskiego, którzy kochają tę imprezę i wydają ostatnie pieniądze na bilet do Katowic. Przyjeżdżają z całej Polski. Czekają na to wydarzenie, bo chcą się sprawdzić. Piszą do nas i dopytują jaka będzie tematyka, o czym będą pisać – mówi Dorota Pociask-Frącek z Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów.

Zapisy wystartują 1 lipca. Chętni powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie www.dyktando.info.pl.  Organizatorem jest miasto Katowice oraz Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów. Budżet wydarzenia sięgnie ok. 200 tys. zł, z czego Narodowe Centrum Kultury dołożyło 36 tys. zł.

Dyktando odbędzie się 16 października o godz. 11. Sprawdzać je będą studenci polonistyki. Muszą zdążyć do godz. 15, wtedy zostaną ogłoszone wyniki. Imprezę będzie transmitować TVP Katowice. Nie zabraknie też znanych twarzy, które zmierzą się z tekstem. Do tej pory byli to m.in. Jerzy Owsiak, Agata Wróbel czy Grzegorz Turnau. Na razie nazwiska pozostają tajemnicą.

Do tej pory dyktando napisało ponad 53 tys. osób. Kilkakrotnie zostało napisane bezbłędnie, po raz pierwszy w 1993 roku przez Stefana Kamockiego, nauczyciela z Piotrkowa Trybunalskiego. Dwa razy można się było sprawdzić poprzez komunikator Gadu Gadu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*