Reklama

Duży pomnik powstanie obok strefy kultury. Miasto wyda na niego ponad 1 mln zł [WIZUALIZACJE]

Łukasz Kądziołka
Konkurs na pomnik, który stanie przy strefie kultury, został rozstrzygnięty. Ma upamiętniać deportację mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 roku. Jury wybrało projekt, twórców pomnika Henryka Sławika i Józefa Antalla obok MCK. Przestrzeń za ok. 1,2 mln zł ma zostać otwarta na kolejne urodziny Katowic.

Decyzja o stworzeniu nowego pomnika została podjęta w czerwcu ubiegłego roku. To pomysł dyrektora katowickiego oddziału IPN. Określona została lokalizacja, a w lipcu ogłoszono konkurs, który został rozstrzygnięty dzisiaj. Pomnik Ofiar Deportacji Mieszkańców Górnego Śląska do Związku Sowieckiego w 1945 r. stanie na skarpie przy skrzyżowaniu alei Roździeńskiego i ul. Dobrowolskiego, przy wejściu do Parku Boguckiego. Będzie to przestrzeń, która ma stanowić przedłużenie strefy kultury.

Jury konkursu wybrało 3 prace. Dwie z nich zostały wyróżnione, a I nagroda trafiła do Michała Dąbka z Krakowa i Jana Kuka z Katowic. Zwycięzcy mają już za sobą jedną realizację w strefie kultury. Są autorami pomnika Henryka Sławika i Józefa Antalla, znajdującego się obok Międzynarodowego Centrum Kultury. – To rozwiązanie – w porównaniu z innymi – urzekło nas tym, że posiada pewną intymność, która z kolei sprzyja refleksji nad wydarzeniem, które warto pamiętać – uzasadniał wybór komisji architekt Ryszard Jurkowski z SARP Katowice.

Dużych rozmiarów pomnik będzie wykorzystywał skarpę biegnącą wzdłuż al. Roździeńskiego. Przestrzeń będzie widoczna od strony alei i Parku Boguckiego. Całość będzie otwierał plac z kostki kamiennej z zatopionymi szynami, biegnącymi równolegle do ul. Dobrowolskiego. Dalej pojawią się dwie bryły z napisem „Wywiezionym na wschód 1945-1948”, które będą przypominały bramę wykonaną ze stali rdzewiejącej. Za „bramą” znajdą się schody, którymi będzie można wejść nad umieszczone w zamkniętej przestrzeni  kamienie jasnego koloru. Sama skarpa zostanie w takiej formie jak obecnie. Będzie trawiasta z drzewami na szczycie.

Autorzy zwycięskiej pracy konkursowej otrzymają 20 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w sprawie opracowania szczegółowego projektu pomnika. Pozostali wyróżnieni otrzymają kolejno po 15 tys. i 10 tys. zł. Koszt realizacji całej inwestycji szacowany jest na kwotę ok 1,2 mln zł brutto, a termin realizacji zaplanowano na urodziny Katowic w 2018 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*