Reklama

Duże zmiany w organizacji ruchu w związku z zamknięciem wiaduktu na ul. Mikołowskiej

Grzegorz Żądło
Zamknięcie wiaduktu nad ul. Mikołowską już za kilka dni. Trwają więc przygotowania do wprowadzenia nowej organizacji ruchu w centrum, która będzie obowiązywać w czasie wyburzania obecnej i budowy nowej konstrukcji.

Zamknięcie wiaduktu “Mikołowska” ma nastąpić 7 października. Spowoduje to poważne utrudnienia w ruchu kołowym i pieszym. Przejazd pod wiaduktem będzie niemożliwy przez ponad dwa lata. Być może, chociaż decyzje jeszcze nie zapadły, ruch pieszych zostanie wznowiony po zakończeniu wyburzeń.

W związku z pracami zmieni się organizacja ruchu na kilku ulicach w centrum Katowic. I tak, ul. Batorego stanie się jednokierunkowa na odcinku od pl. Miarki do skrzyżowania z ul. Andrzeja. Oznacza to, że na ul. Krzywą będzie teraz można wjechać tylko poprzez skręt w lewo z ul. Batorego.

Z kolei na odcinku ul. Andrzeja, od skrzyżowania z ul. Batorego do ul. Kościuszki ruch jednokierunkowy zostanie odwrócony. W ul. Andrzeja nie będzie już można skręcić z ul. Kościuszki.

Po drugiej stronie torów, zmiany zajdą na ul. Sądowej. Jeden z dwóch pasów w kierunku ul. Mikołowskiej stanie się buspasem, którym autobusy pojadą pod Galerię Katowicką. Drugi pas (prawy) będzie teraz służył tylko do jazdy prosto, bo skręt w prawo w ul. Mikołowską będzie niemożliwy.

Buspasy powstaną też na torach tramwajowych na ul. Kochanowskiego i ul. Kościuszki od ul. św. Jana do pl. Miarki.

Z dużymi zmianami muszą się też liczyć pasażerowie komunikacji miejskiej. Inaczej niż do tej pory będą kursować linie autobusowe: 0, 9, 10, 11, 12, 27, 37, 43, 45, 46, 48, 50, 51, 61, 110, 115, 120, 130, 133, 154, 177, 193, Z210, 296, 297, 600, 632, 657, 672, 674, 689, 880, 900, 910, 911, 930, 940, M1, M2, M3, M4, M10, M12, M13, M22, M25, M101, 1N, 7N, 130N, 297N, 657N, 672N, 840N, 905N.

Uruchomione zostaną nowe przystanki: Katowice Skłodowskiej Dworzec 01, 02, 03, 04,  Katowice Pl. Miarki 02 i 03, Katowice Pl. Miarki 05, Katowice Kopernika Dworzec 02. Tymczasowy dworzec autobusowy powstanie przy przystankach Katowice Andrzeja Dworzec, Katowice Kopernika Dworzec, Katowice Skłodowskiej Dworzec i Katowice Pl. Miarki.

Trasy objazdowe przebiegać będą w następujący sposób:

– linie 9, 10, 12, M10, M12 i 297N w kierunku Sądowej pojadą ul. Mikołowską, przez Katowice Kopernika Dworzec, pl. Miarki, dworzec podziemny i na Sądową. W kierunku autostrady A4 i Brynowa z dworca podziemnego, przez pl. Miarki, Katowice Kopernika Dworzec i na ul. Mikołowską.

– linie 11, 177, 193, 296, 657 w kierunku Placu Wolności pojadą przez ul. Mikołowską, Katowice Kopernika Dworzec, pl. Miarki, dworzec podziemny i na Plac Wolności. W kierunku ul. Mikołowskiej z przystanku Katowice Sądowa, przez dworzec podziemny, pl. Miarki, Katowice Kopernika Dworzec i na ul. Mikołowską.-

– linie 37, 48, 632 w kierunku centrum Katowic skierowane zostaną od ul. Mikołowskiej przez Katowice Kopernika Dworzec, pl. Miarki, Katowice Andrzeja Dworzec i przez Katowice Skłodowskiej Dworzec. W kierunku ul. Mikołowskiej przez Katowice Skłodowskiej Dworzec, Katowice Kopernika Dworzec i na ulicę Mikołowską.

– linie 115, 297, 130N, 657N, 905N w kierunku dworca podziemnego pojadą przez ul. Mikołowską, Katowice Kopernika Dworzec, pl. Miarki i na dworzec. Na ulicę Mikołowską wymienione linie pojadą przez dworzec podziemny, pl. Miarki, Katowice Kopernika Dworzec.

Innymi trasami poruszać się będą także autobusy linii M10, 12, 45, 46, 51, 154, 672, 689, 900 i 672N.

Autobusy nr 43 i 133 będą kursować na nowych trasach. Na odcinku między Katowicami a Wojkowicami trasy zmienione zostaną z okrężnych na dwukierunkowe. Zmienią się także obsługiwane przez te linie przystanki.

Szczegółowe informacje o kursowaniu autobusów można znaleźć TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

  1. […] Ulice jednokierunkowe i buspasy. Szykują się duże zmiany dla kierowców w związku z zamknięciem Mikołowskiej. Więcej TUTAJ. […]

  2. Rafał R 3 października, 2024 at 3:29 pm - Reply

    Jak UM uzasadnia zmianę kierunku ruchu na ulicy Andrzeja w przeciwną stronę niż dotychczas i Batorego jednokierunkowo ale odwrotnie co daje skrzyżowanie się tych kierunków ze sobą w miejscu połączenia obydwu ulic? Na prawdę tego nie rozumiem i chciałbym żeby mi ktoś wytłumaczył sens tego dziwnego tworu. Możecie zapytać u źródła?

    • Busan 3 października, 2024 at 5:57 pm Reply

      Skrzyzowanie dwoch kierunkow bylo tam juz wczesniej i nikt nie protestowal ze Andrzeja sie krzyzuje z Batorego. Teraz daje to szybszy przejazd siedmiu linii autobusowych z placu Miarki pod dworzec tymczasowy. Dzieki temu nie musza robic kółeczka od Kochanowskiego przez św. Jana i nie musza wjezdzac na Kosciuszki. Zobacz jak jest wasko na Batorego, wiec przegubowce moglyby sie nie wyminac z pojazdami jadacymi z drugiego kierunku. Alternatywa to poszerzenie pasow na Batorego kosztem likdwidacji zieleni i miejsc parkingowych. A likwidacja miejsc wiadomo ze nie przejdzie.

      • Rafał R 4 października, 2024 at 8:49 am Reply

        Z ulicą Batorego to masz rację, faktycznie długi autobus nie minąłby się tam z pojazdami z przeciwka na łukach. I z Placu Miarki rzeczywiście będzie tak łatwiej autobusom nawracać do Mikołowskiej. I tu przydałby się lewoskręt z Andrzeja w Mikołowską do góry. Wiadukt będzie zamknięty więc byłoby bezkolizyjnie, w lewo do góry. Odciążyłoby się w ten sposób rzeczywiście skrzyżowanie koło Rialta. Jednak kierunek ruchu na Andrzeja mogli zostawić tak jak jest, odwracanie go chyba niewiele da. Kościuszki i tak jest jednokierunkowa przy Andrzeja w stronę Brynowa. Więc z Mikołowskiej na Kościuszki można by było dojechać przez Kopernika.

        • adre 5 października, 2024 at 5:54 pm Reply

          Lewoskręt z Andrzeja w Mikołowską będzie, przecież nigdzie indziej nie będzie się tam dało pojechać. Zresztą zobacz mapkę, to tam jest.

    • AA 3 października, 2024 at 3:50 pm Reply

      Nie tylko ty nie rozumiesz.
      “Bo mogą” taka będzie w skrócie odpowiedź 😉
      Przecież to jest celowe działanie aby później urzędnik mógł powód korków zwalić na kierowców : “no bo nie stosują się do oznakowania dróg jednokierunkowych” i już odwrócona uwaga od sedna czyli fatalnej organizacji i braku planowania.
      Na prawdę nie trzeba być mistrzem intelektu, wystaczy przeliczyć ile pojazdów (a zwłaszcza autobusów) przejeżdża w każdą stronę ul, Mikołowską.
      Samo wepchnięcie tego ruchu na węższe boczne uliczki już spowoduje katastrofę. A do tego zafundowano jeszcze bzdurne zmiany kierunku ulic….

  3. kustosz 3 października, 2024 at 1:55 pm - Reply

    Pierwsze zdjęcie idealne do podziwiania już za 10 lat w Muzeum Słupkowic.
    Szczególną uwagę proszę zwrócić na ilość przedmiotów, od których wzięła się nazwa opustoszałego miasteczka

    • Egon 4 października, 2024 at 6:27 am Reply

      Są stada słupków ponieważ w Urzędzie Miejskim ktoś rozpuścił plotkę o zmianach przepisów w kodeksie drogowym w co Krupa i paru innych uwierzyło. I dlatego miasto nie chce zamienić słupków na zieleń ponieważ czekają na tą mityczną zmianę przepisów, która pozwoliłaby robić miejsca parkingowe niemal na samym skrzyżowaniu.

    • Busan 3 października, 2024 at 4:56 pm Reply

      Ale tam nie mozna bylo parkowac, wiec slupki chronia kierowcow przed mandatami za parkowanie w niewlasciwym miejscu. Jesli masz stare zdjecia bez slupkow to wyslij do MNMP (Muzeum Nielegalnych Miejsc Parkingowych).

  4. Pieszy 3 października, 2024 at 11:48 am - Reply

    A teraz wyobraźcie sobie że żyjemy w normalnym mieście z myślącą władzą.
    Nikt nie ma takiej wyobraźni.

  5. AA 3 października, 2024 at 11:12 am - Reply

    Gratuluję kretynowi, który wymyślił zmianę kierunku ulicy jednokierunkowej w przeciwną stronę!
    Idę o zakład, że na pierwszego dnia będzie kilkanaście stłuczek.
    Ul. Andrzeja “od zawsze” była jednokierunkowa do Mikołowskiej.
    Do kompletu na Batorego/Andrzeja będą się krzyżować potoki pojazdów.

    A można było zachować Andrzeja w stronę Mikołowskiej a Batorego w stronę Kościuszki. Bezkolizyjnie i bez problemów. Całość byłaby wtedy naturalnym rondem.

    Zarządzanie jak u Barei “A to jezioro damy tu”

    Czy zostaną wyłączone sygnalizacje świetlne: Sądowa/Matejki? Sw Jana/Kochanowskiego/Kościuszki?
    Bo bez zlikwidowanie lewoskrętów i wyłączenia sygnalizacji będziemy mieli od przyszłego tygodnia korek stojący pewno od Bytomia po Mysłowice

    • Busan 3 października, 2024 at 6:12 pm Reply

      Jak wyzej, na Batorego/Andrzeja od lat teraz krzyżuja sie potoki pojazdów i nigdy nikt nie protestowal. Wyzej wytlumaczone ze dwukierunkowa kręta Batorego bylaby za waska dla dlugich autobusow.

      Zeby nie bylo stluczek to dla pewnosci trzeba tam postawic policjanta, ograniczenie predkosci i odcikowy pomiar predkosci. Kierowcy nie patrza na znaki, jezdza na slepo i na spiocha (jak ta wczorajsza pani z tunelu).

      A co sadzisz o dodanej mozliwosci skretu z Andrzeja w lewo w Mikołowska w strone Ligoty? Fajna opcja na ominiecie autobusowych korkow na Kopernika.

      Zarządzanie jak u Barei bylo przy stawianiu nielegalnych miejsc parkingowych przy przejsciach dla pieszych i skrzyzowaniach. “A parking damy na srodek skrzyzowania i oczekujemy na zamiane przepisow”

    • P Śl 3 października, 2024 at 3:16 pm Reply

      “Czy zostaną wyłączone sygnalizacje świetlne: Sądowa/Matejki?” Tu powinna być wyłączona, bo znikną kolizje. Powinni też zmienić oznakowanie od strony dworca – prawy pas w prawo, a lewy prosto. A od drugiej strony powinni zawęzić już wcześniej tak żeby autobus z Sądowej mógł wjechać na lewy pas, a auta z prawego prosto do piwnicy. Ewentualnie można się zastanowić nad umożliwieniem autobusom skrętu w Matejki, tu by powstała kolizja, ale warto to rozważyć.

      • AA 3 października, 2024 at 3:45 pm Reply

        Środkowy pas od dworca autobusowego (Sądowa) jest przecież oznaczony jako buspas – czyli tak aby autobusy mogły od razu ustawiać się na wjazd pod dworzec kolejowy. Zerknij na mapkę.
        To akurat jedyna sensowna koncepcja w całym tym planie

        • P Śl 3 października, 2024 at 3:56 pm Reply

          Nie wiem jak jest obecnie, ale zawsze był buspas, ale od Matejki do piwnicy, a nie wcześniej. Wcześniej to autobusy miały problem wjechać z Sądowej, bo zawsze jakiś muł wjeżdżał na skrzyżowanie i autobusem nie było się jak złamać wjeżdżając na prawy pas. Ja tu buspasa nie widzę. Jest na Sądowej, ale nie od Sądowej. Zdjęcie z kwietnia 2023, na google to potwierdza.

          • AA 3 października, 2024 at 4:21 pm Reply

            Buspas od dworca autobusowego do pkp jest planowany od 7.10
            Zaznaczenie na mapce w artykule

    • Mateusz 3 października, 2024 at 1:33 pm Reply

      @AA W jaki sposób miałoby działać to “naturalne rondo”, jeśli Kościuszki na tym odcinku jest jednokierunkowa i nie ma jak bezpośrednio cofnąć się z Batorego do Andrzeja?

      • AA 3 października, 2024 at 3:42 pm Reply

        Batorego – Plac Miarki – Kochanowskiego w dół do Rialta – Kościuszki – Andrzeja

        • Mateusz 3 października, 2024 at 4:38 pm Reply

          Bardzo naokoło, w dodatku jeszcze bardziej zwiększyłby się ruch na Placu Miarki, przez który i tak będą jechały wszystkie objazdy w każdą stronę, skrzyżowanie przy Rialcie też będzie przeciążone nawet bez kierowania tam tego dodatkowego potoku ruchu, moim zdaniem nietrafiony pomysł.

          • Bartek 3 października, 2024 at 6:58 pm Reply

            To fajnie będzie przy przejściu dla pieszych przy kinie Rialto albo przy placu Miarki.

            • Busan 3 października, 2024 at 7:27 pm Reply

              AA sam sobie zaprzecza, bo chce likwidacji lewoskretow wiec niemozliwe bedzie jego rondo z lewoskretem z Kochanowskiego na Kosciuszki (obok Rialta). Pewnie niewyspany albo nie sciagnal wszystkich pieciu kurtek po wyjsciu z samochodu.

              • AA 3 października, 2024 at 9:31 pm Reply

                Likwidacji lewoskrętów na skrzyżowaniu Sądowa/Matejki.

                • Busan 3 października, 2024 at 10:52 pm Reply

                  Ale tam nie ma kilku lewoskrętów tylko jest jeden jedyny lewoskręt ze Słowackiego na Mikołowską. Zreszta tam nie bedzie juz przejazdu pod wiaduktem wiec nie trzeba niczego likwidowac. Niczego to juz zmieni. Chyba ze u Ciebie lewoskrety to tez prawoskręty? W takim razie likwidacja prawoskrętu ze Słowackiego na Matejki zmieni sytuacje na gorsza. A wiec nikt na to nie pojdzie. W praktyce oznaczaloby to zamkniecie jednokierunkowej Matejki. Kiedys ostatnio byles w Katowicach? Bo nie znasz topografii miasta.

          • Busan 3 października, 2024 at 6:31 pm Reply

            Dokladnie. Zreszta z placu Miarki przez Batorego bedzie teraz jechac siedem linii autobusowych: 37, 46, 48, 51, 632, 672, 900. Dzieki temu nie musza zjezdzac Kochanowskiego w dół do Rialta – Kościuszki – Batorego – Andrzeja na dworzec tymczasowy. Genialne.

Dodaj komentarz

*
*