Reklama

Dom kultury na os. Witosa powstanie później. Będzie za to droższy

G. Ż.
Miejski Dom Kultury na os. Witosa zostanie zbudowany później niż planowano. Będzie za to droższy o co najmniej 1 mln zł. Jak tłumaczy urząd miasta, był problem z uzyskaniem pozwolenia na budowę, a za wzrost kosztów budowy odpowiedzialna jest wysoka inflacja.

W 2019 roku odbyły się konsultacje społeczne, podczas których mieszkańcy mogli wyrazić opinię na temat nowego domu kultury. Na tej podstawie powstała koncepcja, a następnie projekt.

Nowa instytucja kultury powstanie w rejonie ulic Kwiatkowskiego i Grabskiego. Oprócz nowego budynku, zagospodarowany ma zostać również pobliski teren, na którym powstanie mały park. W obiekcie znajdą się:

– sala wielofunkcyjna, wytłumiona akustycznie na potrzeby organizowania imprez i wydarzeń kulturalnych, ze sceną i widownią na ok. 200 miejsc siedzących wraz z ekranem, nagłośnieniem, oświetleniem, multimediami i kurtyną,

– hol, w którym będzie możliwa organizacja wystaw, z systemami podwieszania i podświetlania,

– sala baletowa z parkietem, lustrami, nagłośnieniem, garderobami, sanitariatami z prysznicami,

– sala taneczno-ruchowa,

– dwie sale zajęciowe – np. do nauki gry na instrumentach,

– sala do organizacji spotkań,

– pracownia plastyczna z pomieszczeniem magazynowym,

– pracownia ceramiczna z piecem do wypalania ceramiki,

– pokój dla matki z dzieckiem.

Będzie można organizować też imprezy plenerowe, bo pozwoli na to wyposażenie. Do dyspozycji organizatorów wydarzeń będzie zadaszona scena plenerowa, nagłośnienie, oświetlenie, a także ławy, krzesła i namioty. Będzie też ekran dmuchany, projektor, leżaki i pufy, które przydadzą się podczas organizacji pokazów kina plenerowego. Ponadto w  MDK Witosa będzie działać Klub Seniora oraz Rada Jednostki Pomocniczej nr 8 – os. Witos

Budynek MDK zostanie wkomponowany w nowy park miejski. W planach jest utworzenie ogrodów społecznych, ścieżek pieszo-rowerowych, ścieżek edukacyjnych o charakterze przyrodniczo-historycznym, montaż urządzeń fitness, elementów małej architektury – ławek, koszy na śmieci i oświetlenia. Na terenie parku planowana jest również możliwość zbierania deszczówki przeznaczonej do podlewania roślin, a także wykorzystania ekologicznych form nawadniania, m.in. suche rzeki i suche oczka wodne. Jednak w pierwszym etapie powstanie budynek.

Według pierwotnych planów dom kultury na os. Witosa miał być gotowy w 2024 roku. To już jednak nieaktualne. Na ostatniej sesji radni przeprowadzili zmiany w budżecie i Wieloletniej Prognozie Finansowej, zgodnie z którymi inwestycja ma się zakończyć w 2025 roku. Będzie też droższa o 1 mln. Na wszystkie prace zarezerwowane zostało 24 226 046 zł. Jak tłumaczy urząd miasta, wydłużenie czasu inwestycji wynika z problemów z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Chodziło o dodatkowe uzgodnienia z Tauronem Dystrybucja w zakresie oddziaływania linii 110 kV na obiekty znajdujące się na terenie inwestycji. Jeśli zaś chodzi o planowany wzrost kosztów, to wynika on z przekazanego przez biuro projektowe kosztorysu, który uwzględnia wzrost cen materiałów budowlanych, robocizny i sprzętu.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*