Reklama

Czytelnik pyta, kto zapłacił za dodatkowe tramwaje na Fest Festival. Zapłacą miasta

Łukasz Kądziołka
Miasta wykładają pieniądze na dodatkowe połączenia w trakcie dużych imprez. W ostatnim czasie Katowice zapewniły dojazd na 3 takie wydarzenia. Koszty dopiero zostaną podliczone.

Organizacja imprez masowych wymaga zapewnienia odpowiedniej komunikacji. O to, kto płacił za dodatkowe połączenia tramwajowe w trakcie jednego z festiwali zapytał nas w komentarzu jeden z czytelników. Chodziło konkretnie o Fest Festival, w trakcie którego kursowało więcej tramwajów. To miało nie tylko ułatwić dojazd i powrót z Parku Śląskiego. Dzięku temu utrudneinia miały być też mniej odczuwalne dla mieszkańców, którzy nie musieli podróżować zatłoczonymi wagonami. Jednak nie tylko podczas Festu zaszły zmiany w komunikacji miejskiej. Na przestrzeni kilku tygodni odbyły się łącznie trzy duże festiwale. Był jeszcze OFF Festival i Tauron Nowa Muzyka. Na obydwa te wydarzenia przygotowano specjalne autobusy, które za darmo dowoziły uczestników na teren imprezy. To różnica pomiędzy Festem, a pozostałymi festiwalami. Połączenia na imprezę w Parku Śląskim nie były bezpłatne. Uczestnicy – tak  jak pozostali pasażerowie – musieli kupić bilet na przejazd.

Niezależnie od tego – czy bezpłatne, czy płatne – połączenia finansują miasta. W przypadku festiwali Tauron Nowa Muzyka i OFF były to Katowice. Natomiast za dodatkowe tramwaje na Fest Festival zapłacą Katowice i Chorzów. Zapłacą, bo dopiero po rozliczeniu składki zmiennej za transport zbiorowy, którą dana gmina odprowadza na rzecz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, będzie znany całkowity koszt tych połączeń. – Następuje to do końca marca roku, następującego po roku budżetowym – wyjaśnia Sandra Hajduk, rzecznik prasowy UM Katowice. Jednak dodaje, że da się to oszacować na podstawie kosztów z poprzednich lat. – Dopłata za uruchomienie dodatkowych autobusów na tego typu wydarzenie jak koncerty wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych – informuje Hajduk. Ostateczny koszt uruchomienia linii specjalnej zależy m.in. od trasy, częstotliwości kursowania i ewentualnych przychodów z biletów.

W tym miesiącu odbyła się jeszcze jedna impreza masowa, podczas której uruchomiono dodatkowe połączenia – Memoriał Kamili Skolimowskiej. Transport sfinansował organizator, czyli Fundacja Kamili Skolimowskiej.


Tagi:

Komentarze

  1. AA 22 sierpnia, 2022 at 8:25 pm - Reply

    To jescze jedno pytanie od czytelnika: jakim cudem na impezie masowej sprzedawano napoje alkoholowe o zawartosci alkoholu wiecej niz 3,5%? Sprzedawano na terwnie impezy zawrowno drinki oraz shoty wodki, tequili, likiery 35%. Kolejna kwestia jakim cudem napoje te serwowano z twardych kukbkow? Ustawa o bezpieczenstiwie imprez masowych calkowicie wyklucza takie aytuacje. Mozna sprzedawac piwo do 3,5% w miekiim kubku. Tu zlamano oba zapisy – sankcja za zlamanie to 240 stawek dziennych czyli jakies 24000 zl. Pewien prokurator niebawem otrzyma pismo ze zgloszeniem…..

  2. Sebastian 22 sierpnia, 2022 at 6:58 pm - Reply

    Dobry artykuł!
    Czekam na wyjaśnienia i argumenty wszystkich, którzy krzyczeli ile to miasto zarabia na fest festivalu.
    No słucham!

  3. Rt 22 sierpnia, 2022 at 6:07 pm - Reply

    Wywalić Krupę czemu ja i inni mieszkańcy mają sponsorować komuś tramwaj na imprezę bilety po 180 zł około za dzień to chyba kasę mają więc niech oki za bilet jak każdy z nas !!!?!

  4. Damian 22 sierpnia, 2022 at 1:25 pm - Reply

    ten artykuł miał się pojawić kilka dni temu – super, że się pojawił ale zawiera tak szczątkowe informacje i jest tak krótki.. – tragedia….

Dodaj komentarz

*
*