Reklama

Czwarty przetarg i znowu nic. Pasy rowerowe na ul. Sokolskiej wciąż w poczekalni

Zdjęcie archiwalne.

Redakcja
Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach unieważnił już czwarty przetarg na stworzenie pasów rowerowych na ul. Sokolskiej. Tym razem powodem był brak ofert.

Przypomnijmy, że pierwszy przetarg został ogłoszony na początku sierpnia 2022 roku. Zarówno to postępowanie, jak i kolejne Miejski Zarząd Ulic i Mostów unieważnił z powodu zbyt drogich ofert. W pierwszym wzięły udział dwie firmy, a w drugim tylko jedna.

Za trzecim razem wpłynęła jedna oferta, która również przekraczała budżet inwestycji. W porównaniu do dwóch pierwszych przetargów, w trzecim miasto wprowadziło zmiany. Część prac MZUiM mógłby wykonać sam, więc pojawiła się opcja. Nic to jednak nie dało. Podobnie jak wydłużenie czasu na realizację zamówienia. W czwartym przetargu nikt nie złożył oferty, ale jak ujawnił MZUiM, na stworzenie pasów chce teraz przeznaczyć 789 935 zł.

Co dalej? Trudno powiedzieć, ale zapewne trzeba się spodziewać kolejnego, piątego już przetargu.

Zgodnie z projektem, wzdłuż ul. Sokolskiej na odcinku od ul. Chorzowskiej do ul. Misjonarzy Oblatów mają powstać pasy rowerowe w każdym kierunku. Dzięki temu rowerzyści pojadą tą ulicą w obu kierunkach po wydzielonej części jezdni. Wyjątkiem jest krótki, ok. 130-metrowy odcinek po wschodniej stronie – od istniejącej drogi wzdłuż ul. Chorzowskiej do drogi osiedlowej za przystankiem Katowice Chorzowska. Tutaj droga zostanie wydzielona częściowo z chodnika i miejsc postojowych skośnych na wysokości bloku przy ul. Grażyńskiego 13, które zostaną zastąpione równoległymi. Po ominięciu przystanku rowerzyści wjadą już na jezdnię. Na tym fragmencie chodnik będzie poprowadzony bliżej jezdni niż droga rowerowa. W projekcie zaplanowano też śluzy rowerowe na skrzyżowaniu ul. Sokolskiej z ul. Morcinka oraz na skrzyżowaniu z ul. Chorzowską po zachodniej stronie. Również po tej stronie trzeba będzie zwęzić jezdnię. Oznacza to, że samochody jadące w kierunku południowym, czyli od Koszutki do centrum Katowic będą miały do dyspozycji jeden pas ruchu. Dwa pasy nadal zostaną utrzymane w przeciwnym kierunku, dla pojazdów jadących w stronę ul. Misjonarzy Oblatów. Pasy rowerowe będą docierały do ronda na skrzyżowaniu tej ulicy z ul. Sokolską.

Pasy rowerowe na ul. Sokolskiej to projekt wybrany przez mieszkańców w głosowaniu do Budżetu Obywatelskiego w 2020 roku.


Tagi:

Komentarze

 1. Frood 8 listopada, 2023 at 2:01 pm - Reply

  Co wy chcecie ? macie ścieżki w Holandii!

 2. Sk 26 sierpnia, 2023 at 6:00 am - Reply

  zrobić referendum odwołać Krupę kilka milionów rocznie idzie na dofinansowanie off festival tour dr pologne kasa idzie wszystko jest a jak trzeba coś zrobić dla mieszkańców to nigdy kasy nie ma odwołać Krupę i cała śmietankę towarzyszką z młyńskiej,

  • PAs 26 sierpnia, 2023 at 4:50 pm Reply

   I bardzo dobrze, wystarczy już wyrzucania forsy na dofinansowanie off festival tour dr pologne, i teraz jeszcze pasy na Sokolskiej!

   • Grzegorz Żądło 26 sierpnia, 2023 at 4:54 pm Reply

    Jaki ma związek wywalanie pieniędzy na TdP czy OFF z potrzebną w mieście infrastrukturą rowerową, poza tym, że żadnego?

 3. Kkk 25 sierpnia, 2023 at 10:23 pm - Reply

  Kpina. Niech się MZUIM weźmie do roboty i sam to zrobi. Zakres prac jest absurdalnie mały, a oni od 3 lat bawią się w przetargi.

 4. Olaf 25 sierpnia, 2023 at 8:59 pm - Reply

  dość tej farsy. Projekt do BO opiewał na 100.000zl. mimo że Miasto dołożyło sporo pieniędzy dalej nikt.nie chce tego robić. Czas skończyć z tym pomysłem, który jest nie racjonalny, drogi i chciany przez garstkę.

  • Grzegorz Żądło 25 sierpnia, 2023 at 9:28 pm Reply

   Gdyby miasto wcześniej się uwinęło z tym prostym projektem, ceny byłyby niższe.

 5. Marta 25 sierpnia, 2023 at 2:25 pm - Reply

  Może po prostu piłkarzą obetnijmy pensje i pieniądze będziemy mieli na nowe ścieżki.
  Wtedy pewnie będą grali w innym klubie. Może GKSowi wyjdzie to na dobre.

  • BylyMieszkaniec 28 sierpnia, 2023 at 5:43 pm Reply

   „Piłkarzom” stadion za setki milionów, a mieszkańcom opłaty parkingowe 😀
   Katowice Miasto Stadionów Za Setki Milionów dla Garstki Patusów.

Dodaj komentarz

*
*