Reklama

Skomplikowane losy pasów rowerowych na Sokolskiej. Przetarg unieważniony i nic się nie dzieje

Redakcja
Nie będzie pasów rowerowych w Koszutce i nie wiadomo, kiedy powstaną. Od dwóch miesięcy wokół ważnej rowerowej inwestycji nie dzieje się nic.

Od dwóch miesięcy nic nie dzieje się w sprawie rowerowej inwestycji, która powinna zostać zakończona w tym roku. Wiadomo jedynie tyle, że pasy dla rowerów na ul. Sokolskiej na pewno nie powstaną w zakładanym terminie. Do tej pory Miejski Zarząd Ulic i Mostów unieważnił już dwa przetargi. Pierwszy został ogłoszony w sierpniu. Wpłynęły dwie oferty, ale obie były za drogie. Tańsza oferta była dwukrotnie wyższa niż zakładany przez MZUiM budżet inwestycji. Później było podejście numer dwa. We wrześniu powtórzono przetarg. Jednak ponownie nie udało się wyłonić wykonawcy. Ofertę złożyła zresztą tylko jedna firma. Ta sama, która wzięła udział również w pierwszym. W drugim przetargu spółka Drogopol zaproponowała jeszcze wyższą, o ok. 165 tys. zł, cenę od tej podanej w pierwszej ofercie. Za pierwszym razem było to 1 042 576,22 zł, a za drugim – 1 207 173,77 zł. MZUiM unieważnił przetarg, bo chciał wydać na realizacje zadania z Budżetu Obywatelskiego z 2020 roku za 475.000,00 zł.

Oznacza to, że nie uda się pasów zrealizować w tym roku, choć taki był plan. Przeznaczone na ten cel pieniądze mają zostać przepisane do przyszłorocznego budżetu miasta i najprawdopodobniej trzeba będzie jeszcze do pasów dołożyć. MZUiM ma ogłosić kolejny, już trzeci, przetarg na początku 2023 roku.

Zgodnie  z projektem wzdłuż ul. Sokolskiej na odcinku od ul. Chorzowskiej do ul. Misjonarzy Oblatów powstaną pasy rowerowe w każdym kierunku. Dzięki temu rowerzyści pojadą tą ulicą w obu kierunkach po wydzielonej części jezdni. Wyjątkiem jest krótki, ok. 130-metrowy odcinek po wschodniej stronie – od istniejącej drogi wzdłuż ul. Chorzowskiej do drogi osiedlowej za przystankiem Katowice Chorzowska. Tutaj droga zostanie wydzielona częściowo z chodnika i miejsc postojowych skośnych na wysokości bloku przy ul. Grażyńskiego 13, które zostaną zastąpione równoległymi. Po ominięciu przystanku rowerzyści wjadą już na jezdnię. Na tym fragmencie chodnik będzie poprowadzony bliżej jezdni niż droga rowerowa. W projekcie zaplanowano też śluzy rowerowe na skrzyżowaniu ul. Sokolskiej z ul. Morcinka oraz na skrzyżowaniu z ul. Chorzowską po zachodniej stronie. Również po tej stronie trzeba będzie zwęzić jezdnię. Oznacza to, że samochody jadące w kierunku południowym, czyli od Koszutki do centrum Katowic będą miały do dyspozycji jeden pas ruchu. Dwa pasy nadal zostaną utrzymane w przeciwnym kierunku, dla pojazdów jadących w stronę ul. Misjonarzy Oblatów. Pasy rowerowe będą docierały do ronda na skrzyżowaniu tej ulicy z ul. Sokolską.


Tagi:

Komentarze

 1. nadzieja 12 grudnia, 2022 at 1:00 pm - Reply

  Czy wiadomo coś o budowie wydzielonych pasów dla sań i zaprzęgów?

  • MM 12 grudnia, 2022 at 1:37 pm Reply

   Tak, psie zaprzęgi będą miały swój pas ruchu na chodniku od strony budynków (żeby żaden pies nie wpadł pod samochód) a te z reniferami środkowym pasem tam gdzie zerwą asfalt z drogi.

   Mam nadzieję, że pomogłam i udzieliłam wystarczająco wyczerpującej odpowiedzi na to jakże inteligentne pytanie.

Dodaj komentarz

*
*