Reklama

Było już blisko podpisania umowy na trzeci odcinek „Elki”, ale Park Śląski musiał się wycofać

Łukasz Kądziołka
Trzeci odcinek „Elki” musi poczekać na zakończenie procedury przetargowej. Po miesiącu od wyboru wykonawcy Park nadal nie podpisał umowy, ponieważ wykonawca poprzedniego odcinka złożył odwołanie.

Są problemy z przetargiem na trzeci odcinek „Elki”. Gdy miesiąc temu Park Śląski poinformował o wyborze najkorzystniejszej oferty, wydawało się, że umowa zostanie dość szybko podpisana. Jednak okazało się, że procedura w zamówieniu dotyczącym budowy odcinka kolei linowej na trasie Stadion Śląski – Planetarium Śląskie potrwa dłużej. To był już drugi przetarg na realizację inwestycji za kilkadziesiąt milionów złotych, ponieważ pierwszy trzeba było unieważnić. W połowie zeszłego roku jedyną ofertę złożyło to samo konsorcjum, które wybudowało drugi odcinek kolejki. Firmy Arco System i Intravi zaproponowały 74,5 mln zł brutto, a budżet Parku Śląskiego na ten cel wyniósł 55,9 mln zł brutto.

Za drugim razem Park wyłożył większą sumę, bo 62,7 mln zł i było też więcej chętnych. Spośród trzech ofert wybrano złożoną przez Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A., ponieważ była najtańsza. Firma z Bielska-Białej za realizację oczekuje 62,9 mln zł. Różnica kwot była niewielka, więc wszystko wskazywało na to, że niebawem prezesi Parku Śląskiego i BPBP S.A. złożą podpisy na umowie, a następnie ruszą prace. Jednak konsorcjum Arco System i Intravi odwołało się od decyzji dotyczącej wyboru najkorzystniejszej oferty.

Dlatego Park Śląski musi zrobić krok w tył. – Odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej zostało wycofane, w związku z tym spółka Park Śląski unieważniła czynność wyboru i dokona ponownego badania ofert – informuje Aneta Miler, rzecznik prasowa Parku Śląskiego. Jak czytamy w oficjalnym uzasadnieniu, Park „pozyskał informację, że oferta wybrana jako najkorzystniejsza nie spełnia określonych przez Zamawiającego warunków”. Przypominamy, że konsorcjum odpowiedzialne za odwołanie do KIO złożyło ofertę opiewającą na 68,9 mln zł brutto.

Wygląda na to, że trzeba jeszcze poczekać na podpisanie umowy. Jak już to nastąpi, ruszą prace projektowe, ponieważ od tego zacznie się realizacja inwestycji. W jej zakres wchodzi nie tylko budowa nowej linii. Same stacje „Elki” również trzeba będzie przebudować. Budynek stacji Planetarium został zrealizowany w 2/3, a pozostała część zostanie dokończona przy realizacji trzeciej „nitki”. Przy Stadionie musi zostać dobudowany cały moduł skierowany w kierunku Planetarium. Budowa odcinka pomiędzy Stadionem Śląskim a Planetarium Śląskim o długości około 1750 metrów ma potrwać około dwóch lat. Po wybudowaniu ostatniego fragmentu kolejki, trasa wydłuży się z obecnych 4 km do prawie 6 km.

Jeszcze nie rozpoczęły się prace, a inwestycja już budzi kontrowersje. Niedawno pisaliśmy o tym powstała petycja przeciwko planowanej wycince „korytarza”, którym przebiegać ma kolejka. Trzeba będzie usunąć kilkaset drzew. Więcej TUTAJ.


Tagi:

Komentarze

 1. Gustav 20 lutego, 2024 at 9:48 am - Reply

  Jaką pracę 3 linia tam była i jest ślad. i 3 linia tam będzie

  • AA 20 lutego, 2024 at 11:14 am Reply

   Tak – przy czym w międzyczasie powstała wieża widokowa koło planetarium.
   Akurat w śladzie kolejki linowej – co za przypadek.
   Dodatkowo przy gondolach musi być znacznie szerszy pas bez drzew – bodaj 20-25m

 2. Olo 19 lutego, 2024 at 10:37 pm - Reply

  Jaka wycinka drzew – pseudo ekolodzy. Zawsze macie jakiś problem nieroby

  • gizmo 19 lutego, 2024 at 11:00 pm Reply

   siedziałeś kiedyś cały dzień na drzewie czekając na przelew? Uszanuj ich ciężką pracę.

 3. Michał Xyz 19 lutego, 2024 at 9:12 pm - Reply

  W zasadzie III linia jest nie potrzebna, bo obecnymi dwoma odcinkami da się dojechać do wszystkich stacji. Tym bardziej że wymaga wycinki tylu drzew. Te pieniądze można by było przeznaczyć na dalsze remonty czy ZOO, bo wciąż w wielu miejscach Park wygląda jak relikt przeszłości. A same stacje Elki tez mogłyby wyglądać bardziej estetycznie i nie jest na tyle super atrakcją, żeby potrzebne były aż 3 odcinki.

  • gizmo 19 lutego, 2024 at 11:03 pm Reply

   Było wtedy mówić albo zamilknąć na wieki. Etap konsultacji społecznych za nami.

 4. park 19 lutego, 2024 at 6:50 pm - Reply

  Ja myślałem, że drzewa złożyły odwołanie, że nie chcą żeby je wycinać.

Dodaj komentarz

*
*