Reklama

Butelkowy protest w sprawie strefy płatnego parkowania w Katowicach

Grzegorz Żądło
W kilku miejscach południowej części śródmieścia Katowic pojawiły się w ostatnich dniach butelki z kartkami, na których autor bądź autorzy spisali swój sprzeciw w sprawie powiększenia strefy płatnego parkowania.

W pobliżu nowych, ale nieczynnych jeszcze parkomatów na ul. Raciborskiej i ul. Adamskiego w południowej części śródmieścia Katowic, pojawiły się w weekend uliczne instalacje. Jeśli tak można nazwać puste butelki po wódce, winie, spirytusie oraz słoiki, które stoją na włożonych w folię zadrukowanych kartkach. Ktoś zatytułował swój manifest „Sprzeciw społeczny!!!”. Jak można w nim przeczytać, „nie ma zgody na stawianie parkomatów które „służą ludziom”, a w rzeczywistości są maszynkami do zarabiania pieniędzy. Podnoszący opłaty będą ciągle wołali „mało”. Szkodzi to mieszkańcom, pracownikom szpitali oraz Honorowym Dawcom Krwi. Są jedną z barier pozyskiwania dobrego pracownika przez przedsiębiorców. Parkomaty nie są mile widziane na ulicach przed Kościołami. Mądre rozeznanie i dobrze zagospodarowanie miejsc do parkowania i wystarczy ich dla wszystkich. Panie Prezydencie Katowic, sprzeciw prosimy potraktować poważnie!” (pisownia oryginalna).

Apel/manifest został podpisany „Mieszkańcy Katowic”. Na drugiej kartce autor lub autorzy sprzeciwu zachęcają do postawienia butelki lub słoika metr od parkomatu.

Trudno powiedzieć kto stoi za akcją, ale pewną sugestią może być krąg osób potencjalnie stratnych na rozszerzeniu SPP w tym rejonie (pracownicy szpitali, honorowi dawcy krwi).

Przypomnijmy, SPP zostanie rozszerzona w Katowicach na całe śródmieście, część os. Paderewskiego, Koszutkę, os. Gwiazdy. Nowe stawki za postój oraz nowe zasady dotyczące polityki parkingowej zaczną obowiązywać najwcześniej od 1 grudnia. We wtorek 23 maja mają zostać zaprezentowane szczegóły nowych rozwiązań parkingowych.


Tagi:

Komentarze

 1. pepe 24 maja, 2023 at 11:03 am - Reply

  Troche pozno, wiekszosc miast w Polsce dawno to juz zrobila ,nie mowiac o krajach zachodnich,srodmiescie ma byc dla mieszkancow a nie darmowym parkingiem – chyba ze chcemy na wschod…..

 2. Tolek 24 maja, 2023 at 9:05 am - Reply

  najwyższy czas wynieść urzędy, szpitale, przychodnie z Katowic i przenieść je równomiernie do okolicznych miast. Czemu to musi być w centrum Katowic skoro tam się nie można dostać? nikt nie przyjeżdża do tego miasta bo chce tylko musi. Skoro przyjezdni to wróg przeniescie wszystko do innych miast. A Katowice niech stracą miano miasta wojewódzkiego. Mieszkańcy będą mieli pusto na drogach i beda szczesliwi. Beda mogli na rowerach jezdzic, nie bedzie spalin i tloku. Najwyżej pojadą do osciennego miasta coś załatwić i tam poczują się jak obcy ci przyjezdni ci co robią korki ci co zabierają miejsca parkingowe…

  • historyk 24 maja, 2023 at 11:49 am Reply

   I tak się też stanie chociaż to potrwa latami. Może opustoszałe miasto stanie się przestrogą czym kończy się propaganda, że wszystko wolno dla dobra mieszkańców pod warunkiem, że im nic nie wolno 🙂

  • Mirek 24 maja, 2023 at 10:44 am Reply

   To zapewne protest „samozwańczych parkingowych” którzy za 5zł chetnie wskażą miejsce do parkowania. Parkomaty zmniejszą ich dochody, bo mało kto będzie chciał „opłacać” parkowanie dwukrotnie.

  • Grzegorz Żądło 24 maja, 2023 at 9:20 am Reply

   A jak pacjenci jadą np. do szpitala do Gliwic, to nie płacą tam za parking?

 3. Piotr 23 maja, 2023 at 7:35 pm - Reply

  pobieranie opłat za parkowanie to jawny rabunek miejski, będąc polskim obywatelem płacę podatki i powinienem mieć prawo do bezpłatnego parkowania gdzie chcę, oczywiście w dozwolonych miejscach,dojenie z forsy kierowców to skandal.

  • janusz 24 maja, 2023 at 1:34 pm Reply

   jak Cie nie stac na parking to sprzedaj auto albo jezdzil do lekarza do siemianowic albo bedzina czy gdziekolwiek gdzie mieszkasz a nie pchaj sie do katowic.

  • Grzegorz Żądło 23 maja, 2023 at 8:51 pm Reply

   No pewnie, bezpłatne parkowanie wszędzie prawem człowieka i obywatela!

   • Abbb 23 maja, 2023 at 10:45 pm Reply

    no bo najlepiej żeby bogacze, których stać na parkingi mieli wolne miejsca od tego motłochu. Jakim prawem my przeciętniacy mamy samochody, jeździmy nimi i jeszcze parkujemy w centrum? Przecież zabieramy innym – bogatym powietrze, więc trzeba się nas pozbyć z miasta. Najpierw wysiedlić auta, a potem ludzi z mieszkań.

    • Damian z 24 maja, 2023 at 2:05 pm Reply

     Gdy ilość samochodów osobowych na jednostkę powierzchni przekracza wartość krytyczna, to jest tego taki efekt. Mieszkając 20 lat na osiedlu Operetka w Gliwicach na starówkę pojechałem dokładnie 2 razy, bo miałem złamany kluczyk w zamku. Na pl. Piłsudskiego jeździliśmy rzadko autem z dziećmi do przychodni. Po wprowadzeniu opłat łatwiej było zaparkować. Niedawno temu odwiedziliśmy Gliwice, zaparkowaliśmy koło parku Chopina, zapłaciliśmy aplikacja i ok. Po Ustroniu chodzę pieszo z psem lub jeżdżę na rowerze. Autem jeździmy do marketów…. Wiec problemu nie ma…. Dziś prawdziwa wolność to rower! Bez jakichkolwiek opłat!

 4. klm 23 maja, 2023 at 6:58 pm - Reply

  Mieszkańcy? Na Paderewie chyba nikt nie płacze, że przyjezdni bez meldunku stracą darmowe miejsca parkingowe.

 5. słoik 23 maja, 2023 at 1:33 pm - Reply

  Udajesz, że społeczeństwo jest jednorodne i nie pije tyle co ty? Alkoholicy to już nie społeczeństwo?

  • Taka prawda 23 maja, 2023 at 4:08 pm Reply

   To patologia. Nie pije. Tak sobie tylko to tłumaczysz.

   • Damian 24 maja, 2023 at 2:03 pm Reply

    Gdy ilość samochodów osobowych na jednostkę powierzchni przekracza wartość krytyczna, to jest tego taki efekt. Mieszkając 20 lat na osiedlu Operetka w Gliwicach na starówkę pojechałem dokładnie 2 razy, bo miałem złamany kluczyk w zamku. Na pl. Piłsudskiego jeździliśmy rzadko autem z dziećmi do przychodni. Po wprowadzeniu opłat łatwiej było zaparkować. Niedawno temu odwiedziliśmy Gliwice, zaparkowaliśmy koło parku Chopina, zapłaciliśmy aplikacja i ok. Po Ustroniu chodzę pieszo z psem lub jeżdżę na rowerze. Autem jeździmy do marketów…. Wiec problemu nie ma…. Dziś prawdziwa wolność to rower! Bez jakichkolwiek opłat!

   • słoik 23 maja, 2023 at 4:37 pm Reply

    Wyraźniej już nie można ale spróbuję – czy ci co piją należą do społeczeństwa czy nie? Jeśli nie, to do czego zaliczasz tą grupę? Tobie tylko tłumaczę.

 6. Zuza 23 maja, 2023 at 10:55 am - Reply

  To akurat pewnie studenci ekonomicznej : )
  Każdy podjeżdża autem po jednej sztuce na auto…

  Honorowi krwiodawcy krwi na czas przebywania w ośrodku mogą być zwolnieni z opłaty. Można to łatwo ogarnąć.
  To nie jest argument.

  Na tych ulicach bez problemu można zaparkować w weekend. Ciężko więc mi uwierzyć w apel „mieszkańców Katowic”

 7. Tomasz 23 maja, 2023 at 7:38 am - Reply

  Przynajmniej widać, kto co pije…

 8. Metro Katowice 22 maja, 2023 at 10:48 pm - Reply

  Metro w Katowicach! System metra obsługujący obszar metropolitalny!

  • R 23 maja, 2023 at 5:04 pm Reply

   Przecież nawet są gotowe tunele do tego metra 🙂 Zjazd szolą o 6.30 😀 powrót 14.30 😀

   • Mieszkaniec 23 maja, 2023 at 9:46 pm Reply

    haha jadę. Niestety świat nie kręci się tylko wokół górnictwa. Tu mieszkają też inni. System metra to w uproszczeniu siatka połączeń pod wspólnym biletem, oparta na „kregoslupie” koleji. Kolej może być Naziemna, Nadziemna albo Podziemna (położona płytko w porównaniu do chodników górniczych)

 9. słoik 22 maja, 2023 at 10:02 pm - Reply

  Wreszcie społeczeństwo się budzi!

  • Edek 23 maja, 2023 at 6:20 pm Reply

   ta, sra.

   • wc 24 maja, 2023 at 11:52 am Reply

    Masz papier żeby się podetrzeć?

  • kukura 23 maja, 2023 at 7:30 am Reply

   raczej alkoholicy się obudzili. same butelki po wódce i piwie.

   z takimi ludźmi się nie dyskutuje.

   • słoik 23 maja, 2023 at 1:34 pm Reply

    komentarz wyżej

Dodaj komentarz

*
*