Reklama

Bez kostki brukowej i wycinki drzew. Powstała nowa droga rowerowa

Ł. K.
Dwie drogi rowerowe w Katowicach na ukończeniu. Obie wzbudzały jeszcze niedawno spore emocje, bo miasto planowało przy realizacji wyciąć sporo drzew. Okazało się, że nie ma takiej potrzeby.

Droga rowerowa wzdłuż ul. Lotnisko prawie gotowa. Jednak zanim doszło do jej budowy nie obyło się bez małej afery. Trzeba było przeprojektować infrastrukturę dla rowerzystów. Stało się to po tym, jak w połowie zeszłego roku nagłośniliśmy temat drzew, które miały zostać wycięte z powodu tej inwestycji. Przy realizacji miasto chciało usunąć 98 drzew. Ostatecznie usunięto 1/3  z zaplanowanych do wycinki roślin, bo zrezygnowano z budowy części chodnika. To nie była jedyna wątpliwość dotycząca drogi dla rowerzystów. Duże sprzeciwy wywołała też nawierzchnia z kostki brukowej. Zamierzano nią pokryć połowę drogi o długości ok. 1 km. Urzędnicy po dużej krytyce ponownie postanowili zmienić projekt. Kostka pozostała, ale tylko na niewielkim fragmencie przy zjeździe w kierunku Doliny Trzech Stawów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Po naszych publikacjach miasto zmienia koncepcję drogi rowerowej na ul. Lotnisko

PRZECZYTAJ TEŻ: Koniec z kostką brukową na nowych drogach rowerowych w Katowicach

Teraz mieszkańcy mogą wypróbować nowy odcinek rowerowej infrastruktury. Choć widać, że nie wszystkie prace są już zakończone. Miejscami brakuje oznakowania, a na skrzyżowaniu ulic Francuskiej i Lotnisko nie ma przejazdu. Zmiany odczują nie tylko rowerzyści, ale również piesi i kierowcy. Ci drudzy mogli zostać pozbawieni jednego pasa ruchu, ale miasto nie zdecydowało się na takie rozwiązanie. Nadal są tu trzy pasy, a zmianie uległa tylko szerokość jezdni. Na razie nowe oznakowanie poziome nie zostało jeszcze wymalowane, ale już teraz samochody poruszają się tak, jak będzie to wyglądało po wprowadzeniu docelowej organizacji ruchu. W najbliższym czasie cała inwestycja powinna zostać zakończona i jeszcze w styczniu powinien nastąpić jej odbiór. Koszt to ok. 2,6 mln zł.

PRZECZYTAJ TEŻ: Powstaje ważna droga rowerowa. Z Katowic rowerzyści dojadą do Siemianowic Śląskich

Inwestycja na Muchowcu ruszyła mniej więcej w tym samym czasie co budowa drogi rowerowej wzdłuż al. Korfantego. Ma ona połączyć Katowice z Siemianowicami Śląskimi. Na odcinku od ul. Telewizyjnej do ul. Konduktorskiej powstanie infrastruktura o łącznej długości ok. 1,3 km. Pod koniec ubiegłego roku pisaliśmy o postępach na budowie. Na razie jednak prace stanęły. Jak informuje biuro prasowe katowickiego urzędu, na wniosek wykonawcy termin  zakończenia inwestycji z powodu pandemii koronawirusa został przesunięty o trzy miesiące – z 31 stycznia na 30 kwietnia. Do tematu tej drogi jeszcze powrócimy.


Tagi:

Komentarze

  1. Maurycy 28 lutego, 2021 at 7:50 pm - Reply

    Ta droga obok jest tak szeroka i pusta że wystarczyło namalować pas rowerowy, ta droga jest niepotrzebna

  2. Mich 15 stycznia, 2021 at 2:19 pm - Reply

    Czy nowa droga rowerowa obejmuje odcinek przez Pułaskiego (kierunek od Granicznej do Lotnisko)? Jeśli nie, to przydałoby się jakieś rozwiązanie, zamiast jazdy chodnikiem od strony PTG Skatepark/Pomnik Trudu Górniczego.

Dodaj komentarz

*
*