Reklama

Będzie przebudowa ul. Tylnej Mariackiej. Powodem są maszyny parkingowe

Grzegorz Żądło
Przy okazji montażu maszyn parkingowych, konieczna będzie przebudowa ul. Tylnej Mariackiej. Zlikwidowany zostanie pas parkingów z elementami zieleni po północnej stronie ulicy. Z kolei na jej końcu, przy tunelu prowadzącym do ul. Wojewódzkiej, powstanie rondo do zawracania.

Jak już pisaliśmy kilka dni temu, zostało wydane pozwolenie na budowę maszyn parkingowych na ul. Tylnej Mariackiej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w maju rozpocznie się ich montaż. Jedna grupa maszyn zostanie zlokalizowana bliżej ul. Francuskiej, druga nieco dalej, w kierunku ul. Dworcowej/Mielęckiego. Staną tuż przy murze kolejowym, w odległości 70 cm. Łącznie znajdzie się w nich 240 miejsc parkingowych.

Montaż maszyn oznacza konieczność przebudowy ulicy. Zajmą one bowiem więcej miejsca niż obecnie istniejące przy murze kolejowym parkingi. Zmieniony zostanie przebieg osi jezdni, która będzie łagodnie odgięta w kierunku południowym. Krawędź jezdni przesunięta będzie od muru oporowego na odległość ok. 9 m (na wysokości maszyn do parkowania) oraz ok. 4 m na wspomnianym odgięciu, czyli na odcinku między modułami maszyn. Na całej długości ulicy zniknie pas parkingów z drzewami i krzewami po północnej stronie ulicy. Szerokość  chodnika wahać się będzie od 1,25 m do 2,35 m.

W zamian za usunięte drzewa i krzewy nie zostaną posadzone nowe rośliny. Fragmenty terenu zielonego przewidziane są w rejonie ronda do zawracania, pomiędzy modułami maszyn oraz przy wjeździe na ul. Tylną Mariacką. Będą to trawniki.

W zachodniej części ulicy Tylnej Mariackiej, w strefie wejścia do tunelu łączącego ulice Mielęckiego z Wojewódzką, powstaną toalety publiczne. Zgodnie z koncepcją, wiaty rowerowe (dwie po 28 miejsc) zlokalizowane będą w środkowej części ulicy, pomiędzy modułami parkingowymi i domykać będą po obu stronach zlokalizowane w tym miejscu dodatkowe miejsca postojowe (naziemne). Tych będzie 15, w tym 10 dla osób niepełnosprawnych. Zarówno budowa toalet, jak i wiat rowerowych, zostanie zlecona przez miasto w przetargu, ale nastąpi to dopiero po zakończeniu montażu maszyn parkingowych. To ma nastąpić do końca października.

Na razie nie wiadomo kiedy miałaby się zakończyć przebudowa ul. Tylnej Mariackiej, ani ile będzie kosztować. Sama budowa maszyn parkingowych pochłonie około 19,6 mln zł.


Tagi:

Komentarze

  1. Taki tam 22 lutego, 2021 at 6:56 pm - Reply

    Znając życie za 20 baniek postawią windy , jak ta z dworca kolejowego. Krótko po gwarancji się zepsuja a koszt naprawy będzie nieopłacalny.
    Nie lepiej wyremontować kilkadziesiąt kamienic za te pieniążki, lub chociaż zamalować wszedobylskie okropne spraje na na murach?

    • Taki tam 23 lutego, 2021 at 10:15 am Reply

      Oczywiście chodziło o schody ruchome z dworca kolejowego, a nie windę.

Dodaj komentarz

*
*