Reklama

Będzie płatne parkowanie obok wydziału komunikacji przy Francuskiej w Katowicach

Łukasz Kądziołka
Płatny parking przy wydziale komunikacji Urzędu Miasta w Katowicach. Przy ul. Francuskiej mają powstać płatne miejsca postojowe na zasadzie małej strefy płatnego parkowania. W ten sposób miasto chce zapewnić petentom lepszy dostęp do wydziału i poradzić sobie z problemem parkingowym w tym miejscu.

Dzisiaj w wydziale uprawnień komunikacyjnych odbyła się konferencja prasowa, na której wiceprezydent zapowiedział duże zmiany dla parkujących tam kierowców. Teraz przez większą część czasu parkingi są zajęte do ostatniego miejsca. – Na naszych parkingach związanych z urzędem parkują samochody z IBM, Orange, z sądu albo z policji. Oni przyjeżdżają tu przed 7 rano. W związku z tym mieszkaniec, który przyjeżdża coś zrobić do urzędu po godzinie 7.00, ma problem z parkingiem – mówił Jerzy Woźniak. Obok budynku urzędu miasta przy ul. Francuskiej 70 kierowcy często rozjeżdżają chodniki, trawniki. Dlatego urzędnicy chcą to uregulować. – Od października, listopada zaczęliśmy prowadzić tę procedurę, żeby zmierzać do tego, by ten parking dla mieszkańców powstał – mówi Beatrycze Szymecka, naczelniczka wydziału uprawnień komunikacyjnych.

Żeby osoby przyjeżdżające na przykład zarejestrować pojazd w Katowicach miały lepszy dostęp do miejsc parkingowych, powstać ma płatny parking. – Wszyscy będą odbierali kwitki wjazdowe. Tylko tu „odhaczymy” te osoby, które będą u nas obsługiwane – mówi Woźniak. Dodaje, że petenci będą mieli zapewnione 3 godziny darmowego parkingu. Godzina wjazdu ma być zapisywana na bilecie parkingowym, a mieszkańcy korzystający z parkingu w celu załatwienia spraw w wydziale komunikacji będą zwalniani z opłaty podczas wizyty przy okienku.

Jak powiedział wiceprezydent pomysł jest w trakcie przygotowań. Trwają analizy dotyczące wyboru formy odpłatności i możliwości wprowadzenia strefy płatnego parkowania przy ul. Francuskiej. – Jesteśmy na etapie występowania do rady miasta – mówi Woźniak. Płatny parking miałby obejmować dwa placyki zlokalizowane po południowej stronie biurowca. Łącznie kierowcy mogliby korzystać z ok. 85 miejsc postojowych. Na razie nie ma więcej konkretów dotyczących płatnego parkingu obok wydziału komunikacji Urzędu Miasta w Katowicach. Niewykluczone, że stanie tu parkomat. Jak zaznaczył wiceprezydent, wprowadzenie nowej polityki parkingowej jeszcze potrwa, bo wszystko muszą zaakceptować radni. Nie wiadomo na razie, ile za godzinę parkowania będą musieli zapłacić kierowcy.


Tagi:

Komentarze

 1. Wredziol 21 lutego, 2020 at 3:08 pm - Reply

  Na „naszych” parkingach parkują samochody z sądu albo policji. Oczywiście UM załatwi sprawę parkowania pod urzędem, przepychając samochody w inne miejsce.

  A z parkowaniem problem mają też urzędnicy. Oczywiście nie wolno im wykorzystywać prywatnych samochodów w celach służbowych. Ale mają w cudowny sposób dostać się w kilka minut na Francuską. Oczywiście, jeżdżą prywatnymi samochodami i parkują w błocie koło stacji benzynowej. Teraz będą zasuwać na piechotę. Ale to nie jest problem kierownictwa, które będzie mogło się wspaniałym sukcesem pochwalić.

 2. Mieszkanka 20 lutego, 2020 at 6:22 pm - Reply

  Nieopodal wydziału komunikacji jest blok mieszkalny,już widzę gdzie się przeniosą samochody…juz ataja..pomimo zakazu

 3. Ss 20 lutego, 2020 at 6:19 pm - Reply

  W calych katowicach powinien byc platny parking cale centrum i srodmiescie !!! Cena tez musi byc wysoka zeby pozbyc sie samochodow inaczej auta beda wszedzie Krupa nie radzi sobie z niczym w tym miescie!!!

  • Wredziol 21 lutego, 2020 at 3:05 pm Reply

   Tak, to jest doskonały pomysł żebym w końcu przestał pracować w Katowicach.

Dodaj komentarz

*
*