Reklama

Awantura o domki dla kotów. Spółdzielnia zlikwidowała schronienia przed zimą

Ł. K.
Było 78 domków dla kotów, a jest o pięć mniej. W Katowicach spółdzielnia mieszkaniowa postanowiła je usunąć i oddać. Choć miała chętnie przyjąć kocie domki i ich lokatorów.

Koty wolno żyjące w Katowicach od zeszłego roku miały się gdzie schronić. Doprowadziła do tego jedna z mieszkanek i miłośniczka kotów, Agnieszka Drożyńska. Jej pomysł postawienia domków spodobał się mieszkańcom. W głosowaniu do Budżetu Obywatelskiego projekt poparło 6 346 osób.

78 domków zostało postawionych w całych Katowicach i znaleźli się chętni na zaopiekowanie się kotami, które też szybko zainteresowały się ocieplanymi domkami. Ostatnio pięć domków zniknęło z Załęża. Hutniczo-Górnicza Spółdzielnia Mieszkaniowa rok temu zgodziła się na ich postawienie na swoim terenie, a niedawno usunęła schronienia dla kotów. Twierdzi, że przeszkadzały mieszkańcom i nawet po zmianie lokalizacji na ul. 18 Sierpnia do spółdzielni trafiały skargi.

Cała sprawa dotarła do urzędników wtedy, gdy domki zostały całkiem zlikwidowane. Zaczęło się wysyłanie pism. Spółdzielnia uznała, że domki może oddać. Miasto, że nie ma takiej możliwości. W ostatniej korespondencji wiceprezydent Mariusz Skiba zażądał, żeby domki wróciły na ul. 18 Sierpnia do 9 grudnia. „Wierzymy, że likwidacja domków była zwykłym niedopatrzeniem pracowników i że HGSM zależy na utrzymaniu wizerunku społecznie odpowiedzialnego podmiotu” – napisał w zakończeniu listu Skiba.

Tak się nie stało, więc na razie zwierzęta zostały bez dachu nad głową. – W tej chwili analizujemy kroki prawne. Na pewno będziemy chcieli działać w trosce o zwierzęta. To działanie przeciwko wcześniejszemu oświadczeniu, ale także woli mieszkańców, którzy takie domki chcieli umieścić, dbali o nie i napełniali żywnością dla kotów – mówi Ewa Lipka, rzeczniczka prasowa UM Katowice. Na razie HGSM nie odpowiedziała na żądania i dopóki miasto nie porozumie się z władzami spółdzielni, to koty nie będą miały schronienia. Na zapewnienie im domków miasto wydało około 40 tys. zł.


Tagi:

Komentarze

  1. Dorota 12 grudnia, 2019 at 11:39 am - Reply

Dodaj komentarz

*
*