Nieużywane autobusy stoją na terenie bazy PKM Katowice. Od kilku miesięcy na swój pierwszy wyjazd czekają pojazdy, które metropolia użyczyła Katowicom. Formalności nie pozwoliły na rozpoczęcie kursów.
W czerwcu metropolia pochwaliła się nowymi autobusami. Wtedy 32 pojazdy elektryczne marki Solaris zaczęły trafiać do PKM-ów. Zamówione w 2021 roku autobusy to „krótkie”, 12-metrowe modele (27 sztuk) i 18-metrowe „przegubowce”. Autobusy zostały użyczone czterem przedsiębiorstwom – w Sosnowcu, Gliwicach, Świerklańcu i Katowicach. Do katowickiego PKM-u dostarczono 8 sztuk. Minęło już kilka miesięcy, ale nadal nie wyjechały z bazy przy ul. Mickiewicza. Jak wyjaśnia PKM, przedłużają się formalności. – Autobusy są własnością GZM i zostały użyczone PKM Katowice. Zanim pojazdy wyjadą na ulice, konieczne jest ich przygotowanie – m.in zarejestrowanie czy wykonanie przeglądów. Po dokonaniu tych procedur przez właściciela autobusów, PKM Katowice będzie mógł włączyć je do swojego planu jazdy – mówi w imieniu PKM Katowice Malwina Kaczor z Katowickiej Agencji Wydawniczej.
Metropolia wyjaśnia, że dostarczenie autobusów nie jest równoznaczne z dopuszczeniem do obsługi pasażerów. Trzeba jeszcze przeprowadzić odbiory techniczne – To proces długotrwały, wymagający sprawdzenia wielu komponentów i szeregu testów. Mówimy też łącznie o 32 pojazdach, które trafiły do kilku PKM-ów – mówi Łukasz Zych, rzecznik prasowy Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Odbiory się zakończyły, a kilka dni temu podpisano umowy z przedsiębiorstwami na ich użyczenie. – W tej chwili kończymy proces rejestracji pojazdów i ich ubezpieczenia. Pojazdy wyjadą na trasę po jego zakończeniu – mówi Zych. Pojazdy miałyby wyjechać na ulice w listopadzie. W Katowicach mają obsługiwać linie numer 9, 10, 37.
Oprócz autobusów, zamówienie obejmowało także 16 mobilnych i 11 szybkich stacjonarnych ładowarek pantografowych. Zakup autobusów i infrastruktury ładowania kosztował ponad 107 mln zł, z czego prawie 75 mln zł pochodzi z dotacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ale piep***enie. 5 miesięcy na ubezpieczenie, przegląd i rejestrację?
Nieudacznicy i tyle.
Może gzm się przyzna ilo potrzeba czasu na zarejestrowanie i ubezpieczenie 32szt autobusów? Miesiąc? Dwa?