Reklama

Metropolia chwali się nowymi autobusami z nowym logo

Redakcja
Nowe autobusy w metropolii są już testowane i przechodzą odbiory. W czterech PKM-ach przybędzie łącznie kilkadziesiąt elektrycznych pojazdów.

Dostawa autobusów to realizacja zamówienia złożonego przez metropolię w 2021 roku. Pierwotnie pojazdy powinny dotrzeć do końca marca tego roku, ale przedłużono nieco termin wykonawcy. Solaris dostarczył pierwsze kilka sztuk z kilkudziesięciu zamówionych autobusów elektrycznych.

Przypomnijmy, że przetarg ogłoszony w 2021 roku dotyczył zakupu 27 autobusów 12-metrowych oraz pięciu przegubowych o długości 18 metrów. Pojazdy są klimatyzowane, wyposażone w Wi-Fi, ładowarki USB i przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Nowe autobusy będą miały nowe logo – Transport GZM. Docelowo mają nim być oznaczane wszystkie pojazdy i infrastruktura, które służą przemieszczaniu się po metropolii.

Autobusy, łącznie 32 sztuki, trafiają już do PKM-ów. Zostaną rozdzielone pomiędzy przedsiębiorstwa w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach i Świerklańcu. Wszystkie mają zostać dostarczone do 30 czerwca. Oprócz pojazdów, zamówienie obejmowało także 16 mobilnych ładowarek, z których będą mogły korzystać jednocześnie po dwa autobusy, a także 11 szybkich stacjonarnych ładowarek pantografowych, które pojawiają się w sześciu miastach Metropolii: Będzinie, Gliwicach, Katowicach, Mikołowie, Sosnowcu i Tarnowskich Górach.

Zakup autobusów i infrastruktury ładowania kosztował ponad 107 mln zł, z czego prawie 75 mln zł pochodzi z dotacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Tagi:

Komentarze

  1. klm 3 czerwca, 2023 at 4:24 pm - Reply

    Wymienię nowe logo i oznakowanie ulic na jeden buspas.

  2. Mieszkaniec 2 czerwca, 2023 at 4:08 pm - Reply

    Zmiana loga idzie nam najlepiej. Autobusy – komunikacja na wsi, aaa nie w Metropolii. Gdzie ta priorytetowa, częsta, bez kolizyjna i na jednym bilecie komunikacja. U mnie na osiedlu przejeżdżają z ciezych pojazdow tylko autobusy, droga nadaje się już do remontu. Nie ma jak ta… oszczędność PL.

Dodaj komentarz

*
*