Reklama

Akademik w kamienicy z 1900 roku. Trwa remont budynku przy ul. Kościuszki

Łukasz Kądziołka
Jeszcze niedawno budynek wyglądał jak rudera. Teraz jego elewacja jest przykryta rusztowaniem, bo trwają już prace remontowe. Dzięki inwestycji za ok. 4,5 mln zł w zabytkowej kamienicy powstaną mieszkania studenckie.

Kamienica przy ul. Kościuszki 33 wpisana jest do rejestru zabytków. Budynek z 1900 roku od jakiegoś czasu należy do prywatnego inwestora. Tadeusz Robinski z Warszawy kupił go od miasta na przetargu. Inwestor lubi i interesuje się zabytkami. Chętnie je odnawia. Prace nad kamienicą w Katowicach rozpoczęły się prawie rok temu. Gruntowny remont obejmie wszystkie elewacje, instalacje, tynki, posadzki i sufity. Renowacji poddana zostanie klatka schodowa, izolacje w piwnicach i wszystkie okna. Po zakończeniu prac, powstaną tu mieszkania dla studentów.

Na trzech piętrach będzie ich łącznie 6. W każdym z nich znajdzie się po 5 pokoi, 2 łazienki i kuchnia z jadalnią. Pokoje jedno- i dwuosobowe mają mieć powierzchnię co najmniej 15 m kw. Każde będzie gotowe do zamieszkania. Ceny za pokój będą wynosiły od 400-650 zł. Inwestor zapowiada, że standard wykończenia będzie wysoki. Parter budynku zostanie przygotowany pod 4 lokale usługowe.

Akademik w zabytkowej kamienicy ma zostać oddany do użytku w listopadzie. Koszt inwestycji to około 4,5 mln zł. Prowadzi ją katowicka firma IQ Wnętrza Szymon Wilczyński.


Tagi:

Komentarze

 1. Anna 28 sierpnia, 2017 at 6:31 pm - Reply

  Proszę zwrócić uwagę na błędnie rozrysowaną stolarkę okienną w projekcie. Mam nadzieję że Miejski Konserwator Zabytków skoryguje ten błąd i ślemię będzie wyżej, profile zostaną zachowane, a solarka poprawnie umieszczona za węgarkiem. Mało tego, projekt zakłada całkowite pozbawienie elewacji z historycznych opasek okiennych oraz zabytkowych detali architektonicznych w postaci pilastrów, czy zniekształcenie lukarn. Nie wydaje mi się żeby niszczenie zabytku za takie pieniądze, choćby w słusznym celu było dozwolone.
  Co do pomysłu adaptacji kamienicy na akademik, uważam to za dobry pomysł, gdyż nie ucierpi na tym zabytkowa funkcja obiektu. Tylko pozazdrościć studentom metrażu jaki daje mieszkanie w kamienicy.

  • Szymon 18 września, 2017 at 10:20 am Reply

   Projekt nie przewiduje pozbawiania elewacji z żadnych detali architektonicznych. Ponadto wiele nieistniejących zostanie odtworzonych. Miło że Pani tak wnikliwie ogląda wizualizację która jest jedynie zarysem wizualnym a nie projektem wykonawczym a tym bardziej nie detalem. Miejski Konserwator Zabytków widział cały projekt i go zaakceptował wiec sformułowanie niszczenie zabytku jest skandaliczne.
   Bardzo dziwne dla mnie jest krytykowanie czegoś co nie zostało jeszcze wykonane.
   Zapraszam do wycieczkę po kamienicy po zakończeniu realizacji. Wtedy liczę na korekcję Pani wypowiedzi.

Dodaj komentarz

*
*