Reklama

Działają już tablice ITS-u i ma być priorytet dla tramwajów. „System cały czas się uczy”

Łukasz Kądziołka
Zaczynają działać kolejne elementy Inteligentnego Systemu Transportowego. Na tablicach widać natężenie ruchu, czas dojazdu i wolne miejsca parkingowe. Tramwaje na dwóch ulicach mają mieć priorytet. Na razie nie widać, żeby zaszły jakieś większe zmiany dla kierowców, pieszych i pasażerów komunikacji miejskiej.

W końcu zaczynają działać kolejne elementy katowickiego systemu ITS. Do tej pory tablice nad drogami nic nie wyświetlały. Od poniedziałku trwa ich rozruch. – Całość prac nad systemem ITS została zakończona z końcem grudnia 2023 roku. System został już również odebrany. Natomiast te tablice do tej pory nie działały, bo to była kwestia podłączenia zasilania przez Tauron, od którego byliśmy uzależnieni – mówi w imieniu MZUiM Dawid Kwiecień z Katowickiej Agencji Wydawniczej.

Tablica VMS nad al. Roździeńskiego (S86).

Te większe tablice nad drogami od poniedziałku pokazują na bardzo uproszczonych mapach natężenie ruchu, informacje o pogodzie i o czasie potrzebnym do dojazdu do danej ulicy. To tzw. VMS, czyli tablice zmiennej treści, których jest łącznie 17. W poniedziałek został również uruchomiony drugi typ tablic – tablice informacji parkingowej, tzw. TIP (12 sztuk). Te pokazują kierowcom, czy w danej lokalizacji są dostępne jeszcze miejsca parkingowe. Jest podana liczba wolnych miejsc parkingowych i wolnych miejsc dla osób niepełnosprawnych. Liczby wyświetlane w kolorze czerwonym oznaczają, że miejsc już pozostało niewiele, żółty to średnia zajętość, a zielony to duża rezerwa wolnych miejsc.

Tablica TIP.
Lokalizacje tablic ITS.

Jednak ważniejsze niż tablice, które powinny w ciągu kilku dni już działać w pełni, jest system sterowania ruchem. Opiera się on na zmianach cyklu sygnalizacji świetlnej. W skrócie – jeśli tworzy się zator, to ITS powinien tak wydłużać lub skracać zielone światło na 112 skrzyżowaniach objętych systemem, żeby ruch rozładować. – W pierwszej kolejności system działa automatycznie. Między innymi na podstawie wideodetekcji i pętli indukcyjnych analizuje sytuację na skrzyżowaniach i katowickich ulicach, i dostosowuje w sposób automatyczny czas wyświetlania zielonego światła dla danych relacji – wyjaśnia Kwiecień. System SCATS, czyli kontroli sygnalizacji świetlnej, umożliwia też pracownikom modyfikowanie długości zielonego sygnału. – Mogą ręcznie interweniować, kiedy dochodzi do jakichś niespodziewanych sytuacji. Wtedy mogą ręcznie te parametry zmieniać. System działa już sam, pracownicy go jedynie nadzorują. System cały czas się uczy, bo on dokonuje analiz ruchu i cały czas się kalibruje – mówi Kwiecień.

Tablica VMS nad DK86.

Kalibracja to słowo klucz i pojawia się od długiego czasu, ponieważ na razie trudno zauważyć efekty działania Inteligentnego Systemu Transportowego. Jednym z jego założeń było nadanie priorytetu pojazdom komunikacji miejskiej. – Na razie, w pierwszej kolejności, jest on organizowany dla transportu szynowego we współpracy z Tramwajami Śląskimi. Taki priorytet został już zorganizowany na linii tramwajowej w ciągu ulic 1 Maja i Warszawskiej. Teraz rozpoczynają się prace na linii na ul. Kościuszki. Jesteśmy w kontakcie z ZTM, żeby do ITS dostosowywać transport autobusowy – zapowiada Kwiecień. Jednak nie oznacza to, że tramwaje nie będą stały na „czerwonym”. W dalszym ciągu dzieje się to na przykład na skrzyżowaniu Warszawska – Damrota, choć tam ITS już teoretycznie powinien traktować tramwaje priorytetowo. – Chodzi o to, żeby skrócić ten czas oczekiwania na tyle, na ile to jest możliwe – dodaje Dawid Kwiecień.

Między innymi tutaj ma już działać priorytet dla tramwajów.

Jednym z elementów ITS ma być też strona internetowa i aplikacja mobilna, na których na bieżąco będzie można również śledzić wszystko to, co jest wyświetlane na tablicach. Poza tym aplikacja ma być wyposażona w nawigację. Jednak na razie MZUiM nie jest jeszcze gotowy na udostępnienie kierowcom tych elementów systemu.

Katowicki Inteligentny System Transportowy kosztował ok. 88,6 mln zł i został dofinansowany ze środków unijnych kwotą ponad 67,2 mln zł.


Tagi:

Komentarze

  1. Mundry 15 marca, 2024 at 6:24 pm - Reply

    Wystarczyło wdrożyć współpracę z Google lub TomTom i wykrzostywac ich dane o kotkach.

  2. Flaku 14 marca, 2024 at 8:22 pm - Reply

    tramwaje mają priorytet, ale nie oznacza to, że nie będą stały na czerwonym. To co to za priorytet?

  3. Mich 13 marca, 2024 at 6:08 pm - Reply

    Parę razy w lutym. Przejazd rowerowy. Stoję na Chorzowskiej w kierunku Silesii – z prawej stoją auta na Stęślickiego (jest to jednokierunkowa) i wszyscy stoimy, mało tego, jako rowerzysta + piesi stoimy 2 zmiany świateł. Czujka reaguje i nic. Stoimy. Tak źle tam nie było.

  4. Gustav 13 marca, 2024 at 2:51 pm - Reply

    krupa , krupa GKS

  5. mieszkaniec 13 marca, 2024 at 12:04 pm - Reply

    strona już powoli działa its.katowice.eu

    • Ekonom 13 marca, 2024 at 10:09 pm Reply

      Ciekawe, gdzie rozpłynęły się pieniądze z funduszy europejskich, że na koniec wylądował tam darmowy skrypt Leaflet z darmowym podkładem z OpenStreetMap…

  6. Adrian 12 marca, 2024 at 11:36 pm - Reply

    Dzisiaj jechałem 1-Maja i Warszawską tramwajem – na wszystkich możliwych skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną łapał czerwone i stał po 1-3 minuty, z punktualnej jazdy zrobiło się 6 min opóźnienia – brawo ITS

  7. mieszkaniec 12 marca, 2024 at 10:14 pm - Reply

    z tego co słyszałeś,,,,hehe dobre. …ogólnie na każdym skrzyżowaniu jak nie naciśniesz to sobie czekasz… taka polityka prosamochodowa i nie tylko w Katowicach.

    • Wyborca 13 marca, 2024 at 9:17 am Reply

      ogolnie hehehhe
      no chyba ze nie ma knefla zeby nacisnac to sie nie naciska he he hehhee
      “ogolnie to na wszystkich” …hehehehehhee
      no chyba ze nie

    • Wesoły brumbrumek 12 marca, 2024 at 10:50 pm Reply

      Najwyższy czas przejść na politykę pro-pieszą i zrobić zielone światło na stałe dla pieszych, a ci przebrzydli kierowcy niech po kolei wysiadają i idą nacisnąć przycisk 😀

  8. mieszkaniec 12 marca, 2024 at 10:11 pm - Reply

    noo tramwaje to powinny płynnie jechać aby klocków hamulcowych nie zużywać. Autobusy i priorytet… chciałbym zobaczyć jak to będzie wyglądać w praktyce… ogólnie długo trwa te wdrażanie.

Dodaj komentarz

*
*