Reklama

Nastawnia w Bytomiu przejdzie renowację. Udało się uratować również neony

Redakcja
Zabytkowa nastawnia w Bytomiu zostanie wyremontowana. Został ogłoszony przetarg na wykonanie prac w modernistycznym obiekcie,  który miał zostać wyburzony. Oprócz nastawni udało się zachować również dwa sporych rozmiarów neony.

Bytomska nastawnia powstała w latach 30. i po niemal stu latach istnienia miała zostać wyburzona przy okazji modernizacji linii kolejowej nr 131 na odcinku Chorzów Batory – Bytom – Nakło Śląskie. Układ torowy przy stacji Bytom zaprojektowano w taki sposób, że kolidował z nastawnią. Miłośnicy historii zaczęli protestować i doprowadzili do wpisania obiektu do rejestru zabytków. PKP Polskie Linie Kolejowe odwołały się od decyzji konserwatora, ale ministerstwo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ją podtrzymało. Ostatecznie nastawnia bramowa „Bt” o charakterystycznej, modernistycznej bryle przetrwa kolejową inwestycję.

Nastawnia przejdzie metamorfozę

W zeszłym roku powstał projekt remontu obiektu, a teraz PKP PLK ogłosiły przetarg na wykonanie prac. Jak informuje zarządca infrastruktury, konstrukcja stalowa zabytkowej nastawni w Bytomiu zostanie oczyszczona i odmalowana. Renowację przejdą elewacja i dach, a okna i drzwi zostaną wymienione na nowe. Prace remontowe będą prowadzone również we wnętrzach obiektu. Dzięki montażowi nowego oświetlenia zewnętrznego w nocy nastawnia będzie podświetlona. Zakończenie prac planowane jest na koniec 2024 roku. Zakres robót został uzgodniony z konserwatorem zabytków i remont musi być prowadzony pod jego nadzorem. Otwarcie ofert zaplanowano na 21 lutego. Remont powinien zakończyć się do końca listopada bieżącego roku.

Neony „Bytom” uratowane

Obok nastawni, na terenie stacji Bytom prace są już mocno zaawansowane. Widać z daleka nowe poszycie dachu hali peronowej i pierwsze przeszklenia świetlików. Wcześniej trzeba było wzmocnić konstrukcję hali, która również jest wyjątkowa, ponieważ w Polsce przetrwały tylko trzy takie obiekty. Powstają dwa z trzech peronów, a prace prowadzone są też w przejściu pod torami. Odnowione zostaną dwa przejścia podziemne, w tym przejście na perony. Po zakończeniu prac wszystkie perony będą dostosowane do obsługi podróżnych z ograniczoną możliwością poruszania się, ponieważ będą tu windy. Będzie nagłośnienie i czytelne oznakowanie, wymienione oświetlenie oraz ławki. Na stacji zostanie przebudowanych łącznie ok. 28 km torów, a także sieć trakcyjna i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Neonowe napisy z nazwą stacji zostaną zastąpione nowymi, wykonanymi w technologii LED. Jednak udało się zachować obydwa neony „Bytom”, pochodzące ze ścian hali peronowej. Od PKP PLK przejęło je miasto. W przyszłości napisy mają zostać wyeksponowane na terenie Bytomia.

Wielka inwestycja na odcinku Chorzów Batory – Nakło Śląskie kosztuje 1,2 mld zł netto. Dofinansowanie pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie wszystkich prac planowane jest w 2025 roku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*