Ponad 4 kilometry długości będzie miała pierwsza velostrada w Katowicach. Miasto poinformowało o wyborze najkorzystniejszej oferty. Coraz bliżej rozpoczęcia budowy.
W przetargu na budowę velostrady, która połączy Giszowiec z Brynowem, swoje oferty złożyło aż 10 firm. Na realizację inwestycji Katowice zabezpieczyły ponad 17 mln zł. W tym budżecie zmieściło się 9 z 10 złożonych ofert. – Po ich analizie komisja przetargowa wybrała najkorzystniejszą ofertę. Teraz, zgodnie z przepisami, musi minąć kilka dni, by wybór się uprawomocnił. Dopiero wtedy będzie możliwe podpisanie umowy. Od tego momentu wykonawca będzie miał 9 miesięcy na zrealizowanie robót budowlanych oraz 3 miesiące na przeprowadzenie odbiorów – mówi Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A. Dzisiaj miasto poinformowało, że wybrano ofertę złożoną przez firmę Drogpol Sp. z o.o., która chce wybudować infrastrukturę dla rowerzystów za ok. 11,5 mln złotych brutto. Jeśli umowa z wykonawcą zostanie niebawem podpisana, to rowerzyści przejadą po velostradzie po raz pierwszy za około rok.
Velostrada zostanie wybudowana w śladzie dawnej kolei piaskowej. Jak wynika z projektu, infrastruktura dla rowerzystów (z wyjątkiem ciągów pieszo-rowerowych) będzie miała 4 metry szerokości, a chodnik 2 metry. Ma być oddzielony od drogi rowerowej szerokim pasem zieleni. Droga rowerowa o parametrach velostrady ma stanowić 80% trasy o długości 5,3 km, a sama velostrada będzie liczyć ok. 4,4 km.
Trasa rowerowa połączy Giszowiec z Brynowem i będzie zaczynać swój bieg przy ul. Kolistej. Dokładniej w miejscu, gdzie kończą się zabudowania, przy nieczynnym wiadukcie. Rowerzyści przejadą pod nim, a następnie długim łukiem w kierunku ul. Pszczyńskiej (DK86). Przed i za tunelem pod drogą powstaną dwa miejsca do odpoczynku dla pieszych i rowerzystów. W sumie takich punktów ma być na całej trasie siedem. Będzie też liczydło do zliczania rowerzystów przejeżdżających trasą.
Tu, gdzie będzie się zaczynała droga dla rowerzystów, swój początek będzie miał chodnik. Będzie on się ciągnął aż do pętli autobusowej na Muchowcu, czyli ma się kończyć dopiero na wysokości kortów tenisowych. Stąd już do końca velostrady chodnik nie będzie przebiegał przy rowerowej infrastrukturze. Piesi będą mogli korzystać z istniejących ścieżek przebiegających przy stadninie koni i Jazbarze.
Pomiędzy velostradą a drogami na terenie Doliny Trzech Stawów powstaną krótkie ciągi pieszo-rowerowe. Umożliwią one dojazd i dojście na wysokości parkingu nad rolkostradą. Drugi taki zjazd powstanie obok ronda na końcu ul. Francuskiej, czyli na wysokości wspomnianej pętli autobusowej. Całość będzie kończyła się na ul. św. Huberta. Tu już nie ma infrastruktury dla rowerzystów, ale drogami da się dojechać do ul. Kościuszki i stamtąd również poprzerywaną infrastrukturą do Parku Kościuszki lub w kierunku południowym, czyli do centrum przesiadkowego w Brynowie.