Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Katowicach otworzyła oferty w przetargu na przebudowę dwóch przepompowni wód deszczowych przy drodze ekspresowej S86 w rejonie węzła Agata. Wprawdzie wszystkie oferty są wyższe niż przewidywany budżet, ale to nie przesądza, że przetarg zostanie unieważniony. Trwa analiza dokumentacji.
Problem powstawania rozlewiska w rejonie sklepów Agata i IKEA znany jest od wielu lat i od wielu lat jest nierozwiązywalny. Jednak niedawno w końcu coś w tej sprawie zaczęło się dziać. 30 czerwca GDDKiA w Katowicach ogłosiła przetarg na przebudowę przepompowni w tym rejonie, co ma wyeliminować problem regularnego podtapiania jezdni pod wiaduktem. Wpłynęło 6 ofert. Najniższą cenę – 6 255 778,77 zł – zaoferowało konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Usługowe CBT Grzegorz Patoła z Rybnika (lider) oraz Przedsiębiorstwo Robót Budowlano – Instalacyjnych REDDO Piotr Trybała z Gliwic. To zdecydowanie więcej niż inwestycję chce przeznaczyć GDDKiA, która zarezerwowała na ten cel 4 547 502,07 zł. Nie oznacza to jednak, że przetarg automatycznie zostanie unieważniony. – Trwa analiza dokumentacji. Możliwe są negocjacje z potencjalnymi wykonawcami lub dołożenie brakującej kwoty przez zamawiającego – mówi Marek Prusak, rzecznik prasowy GDDKiA w Katowicach
Zakres robót, jakie planowane są w rejonie węzła Agata, to rozbiórka elementów istniejących przepompowni i kanalizacji deszczowej, budowa przepompowni wód deszczowych, urządzeń oczyszczających wody opadowe i podziemnego zbiornika podziemnego (PEHD Ø2500). Dodatkowo wykonawca będzie musiał przebudować wyznaczone odcinki kanalizacji deszczowej oraz wpusty deszczowe oraz przeprowadzić naprawę istniejących kanałów.
” Z przeprowadzonej ekspertyzy technicznej systemu odwodnienia tego 600 m odcinka S86, zaczynającego się na wysokości zjazdu do ul. Szwedzkiej, a kończącego się na wysokości ul. Boh. Monte Casino w Katowicach, wynika, że pompownie wód deszczowych wraz z rurociągami tłocznymi i dolotowymi nie nadają się do dalszej eksploatacji ze względu na zbyt małą wydajność i zły stan techniczny oraz niedostateczną przepustowość kanalizacji miejskiej.” – pisze w komunikacie GDDKiA w Katowicach.
Termin wykonania przebudowy to 9 miesięcy od podpisania umowy.
Tam jest jeszcze jeden problem.
A mianowicie do istniejącej kanalizacji burzowej, zaprojektowanej i wykonanej w latach 80tych podpięto kanalizację z 3 gigantycznych parkingów. Gdy budowano ten fragment S86 tam istniało tylko zaplecze budowy i były puste łąki.
Nie można by zrobić grawitacyjnego odwodnienia do Rawy? Calcmaps pokazuje, że Rawa w okolicy ul. Bagiennej jest niżej o 3-5m.
Pewno można, ale kto wtedy zarobi na słomianym misiu?
Przecież przepompownia będzie z 10x droższa no i utrzymanie i serwis to też fajny kawałek pieniądza.
Nie robisz nic a kasa wpada:)