Reklama

Dodatkowa para torów i nowe przystanki. Dzisiaj kolejne konsultacje w sprawie linii Katowice-Gliwice

Redakcja
Dzisiaj mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób ma zostać przebudowana linia kolejowa Katowice-Gliwice. Mają powstać dodatkowe tory i nowe przystanki. Tym razem spotkanie odbędzie się na żywo.

W miastach, przez które przebiega linia kolejowa nr 137, konsultacje odbyły się już pod koniec ubiegłego roku. Jednak wtedy zostały zorganizowane formule online. Tym razem mieszkańcy spotkają się z projektantami stacjonarnie. Na zlecenie PKP Polskich Linii Kolejowych i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii firma TPF Sp. z o.o. z Warszawy przygotowuje studium, które ma dać odpowiedź na najważniejsze pytania dotyczące przebudowy linii nr 137.
Analizuje możliwość dobudowy torów pomiędzy Katowicami a Gliwicami, dzięki którym oddzielony zostałby ruch aglomeracyjny od dalekobieżnego. Poza tym inwestycja skróciłaby czas jazdy pociągów i miałyby powstać nowe przystanki kolejowe. Wykonawca musi przygotować obszerną dokumentację, w której znajdzie się m.in. analiza kosztów i korzyści oraz proponowany przebieg torów. Pełna dokumentacja przedprojektowa ma być gotowa w III kwartale 2023 roku.

Podczas zaplanowanych w tym tygodniu spotkań przedstawiciele wykonawcy studium przedstawią mapy podglądowe, zaprezentują aktualne wyniki prac planistycznych oraz proponowane rozwiązania funkcjonalne. Materiały można znaleźć TUTAJ. W Katowicach spotkanie odbędzie się dzisiaj o godz. 17.00 w  Szkole Podstawowej nr 33 przy ul. Witosa 23.

Koszt opracowania studium to prawie 3,2 mln zł netto. Projektowanie i roboty budowlane mogłyby być realizowane prawdopodobnie dopiero w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, czyli po 2027 roku.


Tagi:

Komentarze

  1. Ed 10 stycznia, 2023 at 12:26 pm - Reply

    Dla zupełnie nowego toru kolejowego, powinien być kierunek obrany jak przy budowie metra. Rozumiejąc że nazwa metro to nazwa handlowa, i nie jest wymagane aby były tunele tylko bez kolizyjne skrzyżowania. Dodatkowo dużo przystankow ale min. chyba 700 metrów aby skład mógł osiągnąć odpowiednią prędkość. Dodatkowo duże przyspieszenie składów, to jest też kluczowe. Jeśli ktoś nie jechał metrem to faktycznie te składy ruszają dość szybko i hamują bez zabawy. Dla takiego przyspieszenia stosuje się napięcie większe 750 kv. niestety nie będzie mnie na spotkaniu.
    https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Metro

Dodaj komentarz

*
*