Katowice będą sprzedawały węgiel. Miasto przygotowuje się do dystrybucji surowca i oszacowało, że może potrzebować 15 tys. ton węgla. Na razie trwają ustalenia, kto miałby zająć się logistyką.
Pomysł rządu dotyczący zwiększenia dystrybucji węgla spotkał się z dużym sprzeciwem wśród samorządowców. Miesiąc temu Polska Grupa Energetyczna wysłała do gmin listy zachęcające do zakupu węgla dla mieszkańców. Węgiel miałby trafiać do nich za pośrednictwem samorządów. Katowice od początku stały na stanowisku, że nie mają nawet prawnych możliwości handlu surowcem. Teraz taka możliwość już jest, bo ustawa o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe weszła w życie wczoraj, 3 listopada.
Katowice podkreślają, że dystrybucja węgla nie jest zadaniem samorządu, ale miasto podejmie się sprzedaży. – Jest to ogromne wyzwanie logistyczne, bo węgiel trzeba najpierw sprowadzić, a następnie rozdystrybuować wśród mieszkańców. Trzeba także zebrać i zweryfikować zainteresowanie mieszkańców – mówi Sandra Hajduk, rzecznik prasowa UM Katowice. W opublikowanym dzisiaj na stronie internetowej Ministerstwa Aktywów Państwowych komunikacie czytamy, że „koszt transportu i wybór sposobu dystrybucji węgla dla gospodarstw domowych leży po stronie Gminy”. Katowice kontaktowały się w sprawie logistyki z wojewodą Jarosławem Wieczorkiem, który zadeklarował wsparcie poprzez zaangażowanie spółek państwowych. – Jeśli spółki skarbu państwa nie zdecydują się w całości przejąć logistyki, wówczas będziemy się opierali o prywatnych przedsiębiorców mających niezbędną w tym celu infrastrukturę. Wystosowaliśmy już zapytania do nich i otrzymaliśmy pierwsze pozytywne odpowiedzi – mówi Hajduk.
Katowice wstępnie oszacowały, że zapotrzebowanie na węgiel wśród mieszkańców może wynieść ok. 15 tys. ton. To oznacza, że w surowiec będzie się chciało zaopatrzyć ok. 5000 osób, przyjmując, że każda z nich złoży wniosek na 3 tony węgla. Zgodnie z ustawą samorządy będą mogły kupować węgiel od importerów za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę (w tę cenę nie są wliczone koszty transportu), a następnie gmina będzie sprzedawać go mieszkańcom w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł za tonę. Takiego zakupu będą mogły dokonać osoby uprawnione do dodatku węglowego. Mieszkaniec ma złożyć wniosek o preferencyjny zakup. Można wnioskować o 1,5 t do 31 grudnia 2022, a później o taką samą ilość po 1 stycznia 2023 roku. Jak wynika z komunikatu MAP, gminy do 8 listopada, do północy, powinny zamieścić w swoim BIP, że zamierzają kupić węgiel do dystrybucji wśród mieszkańców.