Reklama

Od dzisiaj nie ma epidemii, jest stan zagrożenia epidemicznego

Redakcja
Po ponad dwóch latach w Polsce od dzisiaj nie obowiązuje stan epidemii. Będzie jednak stan zagrożenia epidemicznego. Co to zmienia? Praktycznie nic.

Na początku maja minister zdrowia Adam Niedzielski, że od 16 maja zniesiony zostanie stan epidemii. Obowiązywał on od 20 marca 2020 roku. Zamiast niego będzie teraz obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego. Powodem tej decyzji był obserwowany od dłuższego czasu spadek liczby zakażeń koronawirusem. Rząd spodziewa się, że niebawem będzie można mówić o endemii, czyli sytuacji, w której wirus będzie obecny, ale liczba zachorowań ma się przez sługi czas utrzymywać na tym samym poziomie. Dzieje się tak m.in. dzięki szczepieniom.

W praktyce zmiana stanu z epidemii na zagrożenie epidemiczne to rozwiązanie prawne, które umożliwia w miarę konieczności powrót do rozwiązań stosowanych podczas walki z pandemią koronawirusa. Dla Polaków od 16 maja nic się nie zmienia. Zwłaszcza, że obostrzenia zostały prawie całkowicie zniesione kilka tygodni temu. Dla większości osób pozostały tylko przepisy dotyczące zasłaniania ust i nosa w szpitalach, przychodniach i aptekach. Od dzisiaj mają zmienić się za to zasady obradowania różnych organów. Posłowie mają wrócić do pracy stacjonarnej, podobnie jak np. radni.

Według przewidywań ministerstwa zdrowia, sytuacja epidemiczna może pogorszyć się we wrześniu, kiedy dzieci wrócą do szkół po wakacjach.


Tagi:

Komentarze

  1. Piotr 16 maja, 2022 at 11:11 am - Reply

    Czy w związku z czekającym niebawem Światowym Forum Miejskim, KTW ll zdąży z zagospodarowaniem terenu wokół swojej wieży ? Przypomnę, że część tego terenu otrzymali od UM Katowice w dzierżawie bezpłatnej… Byli zobligowani w tej umowie do jakichś terminów ??

Dodaj komentarz

*
*