Reklama

Katowice nie kupią węgla dla mieszkańców i krytykują pomysł rządu

Ł. K.
Listy z ofertą zakupu węgla trafiły do samorządów. Katowice odpowiadają na korespondencję jasno. Nie zamierzają odsprzedawać węgla kupionego od PGE mieszkańcom.

W tym tygodniu Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła sprzedaż węgla, który ma trafiać m.in. do samorządów. To nowy pomysł na zwiększenie dostępu do opału. Jak mówił podczas poniedziałkowej konferencji prezes PGE Wojciech Dąbrowski, spółka zawarła porozumienie ws. dystrybucji węgla z kilkunastoma samorządami. Do zaangażowania w dystrybucję namawiał wicepremier i minister aktywów państwowych. – Aby zaangażowały się (samorządy – przyp. red.) w dystrybucję węgla, dysponując narzędziami, jakimi są spółki komunalne, różnego rodzaju przedsiębiorstwa, mają możliwość ten węgiel kupować bezpośrednio u importera i sprzedawać go z dużo mniejszym narzutem, właściwie po kosztach przywiezienia – mówił Jacek Sasin. Gminy otrzymały od PGE listy z ofertą.

Nowy pomysł rządu nie tylko nie spotkał z zainteresowaniem, ale również wywołał krytykę. Samorządowcy wskazują na to, że jest w tej propozycji za mało konkretów, a cena wcale nie jest atrakcyjna. Poza tym gminy nie mają pracowników i logistycznych rozwiązań, które pozwoliłby zająć się dystrybucją. Katowice również nie zamierzają – Korespondencja jasno wskazuje, że miasto miałoby pośredniczyć w handlu węglem. Żadna spółka komunalna nie została w Katowicach stworzona po to, aby zajmować się handlem węglem – mówi Ewa Lipka, UM Katowice i dodaje: – Taka propozycja jest dla nas całkowitym zrzuceniem odpowiedzialności i dołożeniem kolejnego zadania miastu.

Za 1 tonę węgla opałowego typu ekogroszek, groszek lub orzech klient instytucjonalny musi zapłacić około 2100 zł netto. Minimalna ilość węgla, jaką można zamówić to 25 ton.


Tagi:

Komentarze

 1. Kasia 14 października, 2022 at 7:54 am - Reply

  Taki właśnie jest UM Katowice.

 2. Adam 9 października, 2022 at 2:41 pm - Reply

  Drogi Mikelo,jeśli PiS rozdaje to rozdaje wszystkim Polakom w sposób zrównoważony,a jeśli kradnie to musisz to zgłosić do prokuratury jeśli o tym wiesz.Natomiast w okresie rządów P.O.-PSL. rozdawali ale swoim,a Tusk grał w gałę nie przejmując się że rodacy wyjeżdżają z kraju za pracą.Radzę ci zmienić media propagandy na Polskie.

  • Hannes 9 października, 2022 at 6:45 pm Reply

   Tak, tak, w sposób zrównoważony rozdaje, na pewno. Rozdaje marginesowi społecznemu pieniądze ukradzione harującym podatnikom. Menelom, nierobom i pasożytom socjal – a przedsiębiorcom podwyżki podatków. Trąbi na lewo i prawo, jak to obniżył podatki do 12%, a tak naprawdę to je podniósł do 21%, bo składki zdrowotnej nie można teraz odliczyć. W przyszłym roku dwukrotnie wzrośnie składka ZUS. Ale margines mu klaszcze, bo on wreszcie nie musi pracować. O wyrzucenie z najmowanego lokalu, za który nie płaci czynszu. też się nie musi martwić, bo zmieniono tak przepisy, że najemca jest właściwie nieusuwalny. Prokuratura umarza każde śledztwo dotyczące nawet szeregowych pisdzielców zawsze podając w uzasadnieniu, że się “nie doszukała znamion przestępstwa”. Przezornie PiS praktycznie uniemożliwił wnoszenie sybsydiarnego aktu oskarżenia, więc pisdzielce mogą się czuć całkowicie bezkarni. Co do powracających zza granicy to jakoś tłumów nie widać. Przeciwnie. Z informatyków wyjechało co najmniej 40% i ani myślą wracać. Firmy po covidzie padają jak muchy, bo PiS nie potrafi NIC załatwić w Brukseli, poza darciem ryja, więc pieniędzy na ich ratowanie z KPO też nie ma. Inflacja ponad 17%, w tym 11% bazowej, ale tępy sÓweren i tak wierzy, że to wina Putina. Zadłużenie Polski przekroczyło 2 bln złotych i dwa pokolenia będą to rozdawnictwo spłacać.
   Mam nadzieję, że jak zaczniesz żreć kostkę brukową i d*pa ci przymarznie zimą do krzesła, to zaczniesz w końcu myśleć.

   • Adam 10 października, 2022 at 4:51 pm Reply

    Treść i język tego wywodu utwierdzają mnie w przekonaniu kto stoi po ciemnej stronie mocy.

 3. Robert 8 października, 2022 at 8:25 pm - Reply

  Niech węgiel rozwożą Ci, którzy głosowali na nieudaczników z PiS. Sporo takich było na Śląsku.

  • Adam 9 października, 2022 at 11:58 am Reply

   Mieszkasz w bloku ?a może jesteś właśnie spekulantem?.Tu PiS-owość niema nic do rzeczy.Z dywersyfikacji ten Rząd wywiązał się należycie.Teraz niech wywiąże się Samorząd.

   • Hannes 9 października, 2022 at 6:46 pm Reply

    Samorząd nie jest od handlu węglem.
    Poza tym węgla i tak nie ma. Ten shit, który przypłynął, nadaje się do lepienia dzbanków, ale nie do palenia w domowych piecach i kotłowniach

 4. Adam 8 października, 2022 at 7:13 am - Reply

  Niech wyborcy włączą myślenie.Dość politykierstwa w samorządach.To samorząd jest najbliższej mieszkańców i jego obowiązkiem jest organizować ich potrzeby i rozwiązywać problemy.Więc zakasać rękawy,zostawić kawkę,wyjść zza biurek i pomoc ludziom zakupić węgiel bo sprawa jest prosta.U spekulantów trzeba zapłacić 3200-3600 za tonę.

  • Mikelo 8 października, 2022 at 8:24 pm Reply

   I czym jeszcze się ma samorząd zajmować? PiS będzie rozdawało i kradło, a teraz samorządy będą za to płacić? Na pewno. Niech Kaczyński z Sasinem rozwożą. Może sam Sasin, bo Kaczyński nie ma prawa jazdy. Książe był wożony całe życie.

   • WojZ 9 października, 2022 at 12:12 am Reply

    Zapewnienie dostaw energii cieplnej to konstytucyjny obowiązek władzy nie tylko rządowej ale też samorządowej. Zwykły Otwock w 2 dni udostępnił place pełne węgla pobierając tylko 2% marży i dostawa za 50zł. Dość politykierstwa, nie po to was wybieraliśmy, jednych do władzy innych do opozycji żebyście się żarli, tylko żebyście połączyli siły dla wspólnego dobra. Tymbardziej w czasach wojen, zarazy i putinflacji.

    • Hannes 9 października, 2022 at 6:49 pm Reply

     …problem z tymi “placami pełnymi węgla” w Otwocku polega na tym, że niestety nikt ich nie widział. NIKT. Poza oczywiście TVPiS, no ale tam przecież wciąż przy władzy jest Tusk, który wszystko blokuje, uniemożliwia, torpeduje, a biedy PiS nie umie go od tej władzy odsunąć ósmy rok z rzędu.

    • kukura 9 października, 2022 at 7:18 am Reply

     Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego jest obowiązkiem władzy centralnej.

     Zatem niech PIS i Morawiecki kupują węgiel i go składują.

     • ketonal 9 października, 2022 at 1:40 pm Reply

      Nie ma w konstytucji słowa “władza centralna”.

      • kukura 10 października, 2022 at 6:51 am Reply

       ale jest ustawa o samorządzie, która reguluje jego zadania, pisowski trollu.

       • WojZ 10 października, 2022 at 5:28 pm Reply

        i zapewne jest w niej napisane, że samorząd ma prawa a rząd obowiązki…

      • Hannes 9 października, 2022 at 6:51 pm Reply

       Zwał jak zwał. Ale bezpieczeństwo energetyczne kraju jest zadaniem własnym administracji rządowej, a nie samorządowej. Zresztą to, co przypłynęło z Kolumbii, nadaje się co najwyżej do lepienia ludzików, a w żadnym razie do palenia w piecach i domowych kotłowniach.

 5. Rr 5 października, 2022 at 8:00 pm - Reply

  wiadomo Krupa nigdy nie pomaga mieszkańca !!!! dla Krupy liczą się tylko deweloperzy którzy sponsorują jego kampanie wyborczą!!!!

Dodaj komentarz

*
*