Reklama

Urząd miasta umieścił Kamila Durczoka w gronie nominowanych do popiersia w Galerii Artystycznej. Potem się z tego wycofał

Grzegorz Żądło
Trwa głosowanie w plebiscycie Galeria Artystyczna. Jak co roku, we wrześniu, na pl. Grunwaldzkim zostanie odsłonięte popiersie artysty wybranego przez prezydenta Katowic na podstawie głosowania mieszkańców. W tegorocznej edycji wśród nominowanych znalazł się zmarły w ubiegłym roku Kamil Durczok. Potem jednak urząd miasta wycofał go z listy kandydatów do postawienia popiersia, tłumacząc, że nie spełnia kryteriów.

W Galerii Artystycznej na pl. Grunwaldzkiej uhonorowani zostali już: Antoni Halor, Zbigniew Cybulski, Jerzy Duda-Gracz, Henryk M. Górecki, Wojciech Kilar, Jan Skrzek, Teofil Ociepka, Karol Stryja, Paweł Steller, Stanisław Ligoń, Aleksandra Śląska, Stanisław Hadyna, Bogumił Kobiela, Alfred Szklarski, Adolf Dygacz i Tadeusz Kijonka.

W tym roku dołączy do nich kolejna osoba, związana z kulturą i sztuką Katowic i woj. śląskiego. Mieszkańcy mogą głosować na osoby wskazane przez urząd miasta. Kandydatów proponują urzędowi następujące instytucje kultury: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, Biblioteka Śląska, Galeria Sztuki Współczesnej BWA, Instytucja Filmowa „Silesia Film”, Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego, katowicki oddział Związku Kompozytorów Polskich, katowickie Miejskie Domy Kultury, Klub Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych „Marchołt”, Muzeum Historii Katowic, Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach, Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Katowice, Stowarzyszenie Razem dla Nikiszowca, Stowarzyszenie Teatralne „A – Part”, Teatr Śląski, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” oraz Związek Artystów Scen Polskich.

Kandydaturę Kamila Durczoka zgłosiła Biblioteka Śląska. Zaakceptował ją wydział kultury UM Katowice, więc nazwisko zmarłego w ubiegłym roku dziennikarza znalazło się na liście opublikowanej w miejskiej gazecie “Nasze Katowice”, która kolportowana jest w nakładzie 150 000 egzemplarzy. Głosowanie poprzez kupon z tej gazety jest jedną z dwóch form (oprócz internetowej sondy) wyrażania przez mieszkańców poparcia dla danej kandydatury.

Okazuje się jednak, że na stronie internetowej nazwiska Durczoka nie ma. Zamiast 13, jest tylko 12 nazwisk. Oficjalna wersja jest taka, że doszło do pomyłki. – Kandydatura redaktora Kamila Durczoka znalazła się na zbiorczej liście zgłoszonych osób, natomiast omyłkowo została wysłana do druku. W związku z powyższym głosy oddane na tą kandydaturę nie mogą być brane pod uwagę w plebiscycie „Galeria Artystyczna 2022” – tłumaczy Sandra Hajduk z biura pasowego UM Katowice.

Dodaje, że kandydatura Durczoka nie mogła zostać dopuszczona do głosowania, bo nie spełnia wymogów zawartych w zarządzeniu prezydenta Katowic z 2006 roku w sprawie “określenia warunków upamiętnienia w formie rzeźbiarskiej wybitnych postaci kultury i sztuki  twórczej związanych z Katowicami  i z regionem górnośląskim w Galerii Artystycznej na Placu Grunwaldzkim w Katowicach”.

Nie precyzuje o jakie wymogi chodzi. W zarządzeniu można przeczytać, że w galerii upamiętnia się wyłącznie osoby nieżyjące: wybitnych artystów i twórców oraz organizatorów życia kulturalnego i artystycznego, związanych z Katowicami i regionem górnośląskim.

Rzeczywiście, Kamil Durczok nie był artystą i twórcą, raczej nie organizował też życia kulturalnego i artystycznego. Co ciekawe, w tegorocznej edycji plebiscytu znalazła się inna dziennikarka, Krystyna Bochenek. Przy jej kandydaturze napisano, że zajmowała się m.in. upowszechnianiem kultury języka polskiego.

Poniżej lista nominowanych w plebiscycie Galeria Artystyczna:
Adam Bauman (1948-2021) – aktor teatralny, filmowy i telewizyjny;
Urszula Brol (1930-2020) – animatorka kultury niezależnej;
Krystyna Bochenek (1953-2010) – dziennikarka, zajmująca się m.in. upowszechnianiem kultury języka polskiego, inicjatorka Ogólnopolskiego Dyktanda, autorka i współautorka kilku książek;
Lucjan Czerny (1945-2021) – aktor i piosenkarz, dziennikarz radiowy i artysta estradowy;
Tadeusz Grabowski (1929-2020 – artysta plastyk, wybitny plakacista, inicjator i organizator Biennale Plakatu Polskiego w Katowicach;
Tomasz Jura (1943-2013) – wybitny artysta grafik, plakacista, rysownik, ilustrator, pedagog;
Tadeusz Michejda (1895-1955) – wybitny architekt i malarz działający na obszarze Górnego Śląska, współtwórca katowickiego modernizmu;
Erwin Sówka (1936-2021) – malarz zaliczany do prymitywistów, był ostatnim żyjącym twórcą Grupy Janowskiej;
Andrzej Szewczyk (1950-2001) – artysta plastyk, malarz, rysownik, rzeźbiarz;
Piotr Szmitke (1955-2013) – wybitny malarz, rysownik i pedagog, twórca interdyscyplinarny, stworzył kierunek sztuki zwany metaweryzmem;
Bolesław Szabelski (1896-1979) – kompozytor, organista i pedagog, współtwórca śląskiej szkoły kompozytorów;
Witold Szalonek (1927-2001) – kompozytor, jeden z najważniejszych przedstawicieli nurtu awangardowego w muzyce polskiej i europejskiej, pedagog muzyczny.

W plebiscycie, można głosować za pośrednictwem miejskiej strony internetowej www.katowice.eu w zakładce „Dla mieszkańca”. W ten sposób głosy będzie można oddawać do 31 marca. Drugim sposobem na oddanie głosu jest wypełnienie kuponu umieszczonego w informatorze miejskim „Nasze Katowice” (wyłącznie oryginał) i najpóźniej do 31 marca przesłanie go na adres: Urząd Miasta Katowice, ul. Młyńska 4, 40-098 Katowice z dopiskiem „Galeria Artystyczna 2022” lub dostarczenie go osobiście do Centrum Informacji Turystycznej przy Rynku 13. Uroczyste odsłonięcie wybranego w plebiscycie pomnika przy pl. Grunwaldzkim odbędzie się, tradycyjnie, w połowie września, podczas kolejnych obchodów nadania Katowicom praw miejskich.


Tagi:

Komentarze

  1. AA 20 marca, 2022 at 11:31 am - Reply

    “omyłkowo” to można literkę pomylić na klawiaturze a nie wpisać na listę osobę , nazwisko i krótki opis.

    Ta “omyłka” brzmi tak samo durnie jak w przypadku słynnej sprawy odznaczenia Jaruzelskiego przez Kaczyńskiego sprzed parunastu lat.

  2. Grucha 20 marca, 2022 at 10:09 am - Reply

    Może w kategorii “Artysta drogowy” trzeba było go zgłosić

Dodaj komentarz

*
*