Niedawno minął rok od momentu wprowadzenia Katowickiej Karty Mieszkańca. Mimo wielu zniżek i korzyści które oferuje KKM, nie sprawiła ona, że Katowicom przybywa mieszkańców. Cały czas więcej osób wymeldowuje niż melduje się w mieście. W najbliższym czasie zajdą zmiany w programie. Kartę będą mogli wyrobić także studenci.
Katowicką Kartę Mieszkańca można wyrobić na trzy sposoby. Najbardziej popularna jest aplikacja na smartfony. W okresie od 1 września 2020 do 1 września 2021 w ten sposób zarejestrowało się w programie 33 856 osób. Poprzez stronę internetową zarejestrowało się 4715 osób, 14 431 odebrało kartę w formie plastikowej, a 54 osoby połączyły ją ze swoją kartą płatniczą. Łącznie 1 września 2021 KKM miało 53 056 osób.
Kartę mogą wyrobić osoby zameldowane w Katowicach na pobyt stały, czasowy (ale rozliczające podatek dochodowy w Katowicach), rozliczający podatek dochodowy w Katowicach oraz przebywające w placówce opiekuńczo-wychowawczej w Katowicach (w wieku do 18. roku życia, a także wychowawcy i dyrektorzy takich placówek).
Niedługo do tej grupy dołączą dwie kolejne. KKM będą mogli wyrobić studenci zameldowani w Katowicach na pobyt czasowy oraz osoby zameldowane na pobyt czasowy, które nie ukończyły 26. roku życia. Ta ostatnia zmiana to efekt zmian w przepisach podatkowych. Osoby do 26. roku życia nie muszą w Polsce płacić podatku dochodowego, a to sprawia, że obecnie (będąc zameldowani tylko na pobyt czasowy) nie mogą wyrobić KKM.
Trudno jednoznacznie stwierdzić czy i jak duży wpływ na liczbę meldujących się w Katowicach osób ma wprowadzenie Katowickiej Karty Mieszkańca. Suche dane i statystyka mówią, że nie jest on zbyt duży albo żaden. Tak jak od wielu lat ubywało Katowicom mieszkańców, tak ubywa nadal.
Od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku w Katowicach zameldowało się 4971 osób (na stałe 2828, czasowo 2144). W roku 2020 przybyło 4166 zameldowanych (2827 na stałe i 2144 czasowo). W pierwszym półroczu 2021 roku w Katowicach zameldowały się 2754 osoby (1647 na stałe i 1107 czasowo).
W tym samym czasie wymeldowało się odpowiednio
– od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 r. 2339 z pobytu stałego i 3065 z czasowego (łącznie 5404)
– od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 r. 1864 i 3855 (łącznie 5719)
– od 1 stycznia do 30 czerwca 2021 r. 1264 i 1987 (łącznie 3251).
Program KKM cały czas jest rozwijany. Do grona partnerów dołączają kolejni partnerzy. Obecnie zniżkę można dostać w 12 miejskich jednostkach oraz u 80 partnerów prywatnych.
Uciekać będą cały czas dopóki prezydent będzie Krupa i jego koledzy deweloperzy którzy niszczą to miasto !!!
Dyktaturę mamy nie zauważyliście, więc każdy kto może wieje z tego kraju.
Skuteczniejsze będzie kompleksowe remontowanie pustostanów miejskich (i pomoc w remontowaniu prywatnych) na tani wynajem.
Jest z innego rejonu kraju, mieszkam tu od 2 lat, ale tak fatalnej komunikacji drogowej północ-południe dawno nie widziałem w innym mieście, rano stoi sie w korkach jadąc z południa, po 15 znowu tylko w druga stronę. Dlaczego nie buduje sie dodatkowych dróg uzupełniających obecne dziadostwo?
Bo to są właśnie Katowice. Mieszkanie na południe od A4 powoli zakrawa na masochizm. Ligota, Brynów, Ochojec, czy Piotrowice połączone są z północą praktycznie jedną drogą (Mikołowską). Potem zdziwienie, że korki są. Nowych dróg nie ma i nie będzie, bo a to jakaś ogród działkowy, a to jakieś drzewo i tak ten skansen trwa w najlepsze 🙂 Za chwilę rozszerzą strefę płatnego parkowania, zawężą Mikołowską w centrum (dużo aut nią tylko przejeżdża i jedzie dalej na północ i wszyscy będą się wtedy bili o miejsce w tych centrach przesiadkowych 🙂 buhahaha
To jeszcze nic, ponieważ w przyszłym roku oddadzą do użytku około 3 tysiące miejsc parkingowych w centrum + około 1 000 nowych mieszkań z miejscami parkingowymi w centrum jeszcze w tym roku. Później budowa parkingów i mieszkań w centrum, na masową skalę potoczy się dalej.
Powiedz no Bracie skąd Ty do nas przyjechałeś, gdzie drogi/komunikacja jest taka cacy ?
Ja będąc na Twoim miejscu bym wrócił… 😉
Ciekawa będzie informacja, na ilu mieszkaniach dokonano meldunku a ile mieszkań to typowe mieszkania “inwestorskie” na wynajem, często bez meldunku…
Chciałbym zobaczyć taka statystyke za każdy rok 2018 – 2020.
W niektórych miastach (np. Berlin), wprowadzono zakaz sprzedaży mieszkań, firmom inwestorskim.
Katowice to zapewne też czeka w nieodległej przyszłości…
670 mieszkań w kompleksie Global Office Park, to w całości mieszkania inwestorskie, wyłącznie na wynajem.