Trzy nowe przystanki kolejowe na południu Katowic i przywrócenie ruchu pasażerskiego na towarowej linii. Miasto będzie się starało o pieniądze z programu Kolej Plus. Wniosek Katowic przeszedł do II etapu.
Na linię kolejową numer 142 w Katowicach może wrócić ruch pasażerski. Tego chce miasto. Dlatego pod koniec sierpnia urząd złożył wniosek w rządowym programie “Kolej Plus”. Dotyczy on szlaku kolejowego przebiegającego przez Piotrowice, Ochojec, Murcki i Kostuchnę, na którym jeszcze w latach 90. można było zobaczyć pasażerskie składy. W tamtym roku zakończyła się inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych warta ok. 50 mln złotych. Jej celem było przywrócenie na linii nr 142 ruchu towarowego. Wymieniono 14 km torów i 15 km sieci trakcyjnej na odcinku Katowice Ligota-Tychy.
Choć wcześniej spółka PKP PLK informowała o swoich zamiarach katowickich urzędników, to dopiero pod koniec inwestycji miasto zainteresowało się kolejowym szlakiem na południu. Efektem tego zainteresowania był wniosek złożony do programu “Kolej Plus”, którego jednym z celów jest zwiększanie dostępności transportu kolejowego. Katowice chcą, żeby przy istniejącym torowisku został wybudowany drugi tor, a poza tym powstałyby 3 przystanki pasażerskie.
W tym tygodniu okazało się, że linia numer 142 przeszła do drugiego etapu programu. – Po ocenie formalnej i kontaktach z wnioskodawcami PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowały listę 79 projektów, które spełniają wymagania formalne. Kolejnym etapem będzie opracowanie wstępnych studiów planistyczno-prognostycznych, by konsekwentnie zmierzać do realizacji zadań, które ograniczą wykluczenie komunikacyjne i poprawią dostęp mieszkańców do kolei – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK.
Na ten etap samorządy mają rok. Wnioskodawcy muszą w tym czasie przygotować niezbędne dokumenty, opinie oraz przeprowadzić konsultacje społeczne. Konieczne jest także zadeklarowanie co najmniej 15-procentowego finansowania inwestycji. “Kolej Plus” ma pokryć 85% kosztów, a reszta będzie należała do wnioskującego. Regionalny przewoźnik musi też zadeklarować kursowanie przynajmniej 4 par pociągów na dobę przez 5 lat.
Program Kolej Plus zaplanowano do realizacji do 2028 roku. Pula to 6,6 mld zł, w tym 5,6 mld zł stanowią środki budżetu państwa i ok. 1 mld to pieniądze samorządów. W województwie śląskim pozytywnie rozpatrzono 18 z 19 złożonych wniosków.
Kolej linowa, tramwaj na południe, pociag na południu….. prezydent miasta – mistrz bajeru 🙂
Ta inwestycja wymagałby wiaduktów na Jankego i Boya Żeleńskiego. Zejdzcie na ziemię.
Będą wiadukty na Jankego i Boya-Żeleńskiego.
Gdy Donald wykrył różnice w rozwoju kolei pomiędzy byłymi zaborami, to zaczął te różnice niwelować.
Niwelował tak długo aż w wysoko rozwiniętym zaborze niemieckim zniknęły liczne połączenia kolejowe i zrównały się z zaborem rosyjskim niskorozwiniętym. W ten sposób zrównał w dół. Nie ma co mu się dziwić, na nic nie miał pieniędzy Donald w swoim dziurawym portfelu.
1. Stacja w Murckach była w lesie, chyba dziki z niej miały korzystały.
2. Przystanek na Ochojcu zarósł trawa już lata temu, budynek stacji stoi do dzisiaj.
3. Linia 142 nigdy nie była dwutorowa.
4. Mijanka jest w tej chwili na Kostuchnie.
1 Stacja Murcki jest w lesie – to powiedz mi drogi Watsonie po co teraz tam podjeżdża autobus ZTM 973 ? Stacja ta swego czasu była stacją węzłową 4 kierunkowa
2. Skoro nie jeżdzą pociagi pasażerskie to przystanek zarasta trawą – ale przy okazji remontu ZLIKWIDOWANO go całkowicei (rozebrano peron i krawędź)
3 Na odcinku stacja Murcki p.o Staszic były dwa tory, własnie po to by można było mijać sie nie tylko w obrębie stacji.
4. To że jest mijanka nie znaczy że czynna – na Kostuchnie obecnie jest grubsza przebudowa. Wszystkie tory dodatkowe wyłączone są z eksploatacji
I ten przystanek kolejowy Murcki Cegielnia Las Liściasty należałoby zaprojektować bliżej Murcek, na tym zakręcie.
Przypomnę tylko że to własnie miasto ochoczo burzyło ostatnio ( w ciągu 2 lat)
– stację i budynek dworca w Murckach
– przystanek kolejowy Ochojec przy Jankego
– o okolicach Kostuchny przez litośc nie wspomnę
Dodam tylko że linia 142 jeszcze jakieś 4-5 lat temu była dwutorowa zelektryfikowana w wiekszości przebiegu.
Miała mijanki i tory dodatkowe w Murckach, Kostuchnie umożliwiające przepuszczenie pociągów pasażerskich przez towarowe.
PLK zrobiło “bieda remont” wycinając jeden tor, likwidując co tylko można (za aprobatą miasta).
Efektem jest teraz brak możliwości mijania/postoju przez 16 km
Czyli jeśli wyjedzie towarowy z Tychów to do Ligoty zajmuje szlak przez poł godziny