Rowery miejskie połączą miasta. Po raz drugi działające w kilku miastach systemy zostały połączone. Dzięki tej integracji użytkownik może zostawić rower w dowolnym mieście.
Rower miejski można wypożyczyć w jednym i oddać w innym mieście. Po raz pierwszy mieszkańcy mieli okazję skorzystać ze zintegrowanych systemów rowerowych w zeszłym roku. W 2019 roku użytkownicy wypożyczali rowery blisko 800 tys. razy, z czego łącznie ok. 43 tys. przejeżdżali między miastami. Najchętniej przemieszczano się między Katowicami i Chorzowem, łącznie ok. 23 tys. razy. Pomiędzy Katowicami i Siemianowicami rowerzyści podróżowali ok. 2,3 tys. razy. W tym sezonie ponownie nie trzeba zwracać jednośladów w tym samym mieście, w którym został wypożyczony. Aktualnie w sześciu miastach są dostępne rowery Nextbike. Od 6 maja ruszyły Katowice i Siemianowice Śląskie. Trzy dni później, 9 maja, wystartowały Chorzów oraz Tychy. Natomiast od poniedziałku 11 maja z wypożyczalni można korzystać również w Sosnowcu. Do dyspozycji jest w sumie 1500 rowerów na 160 stacjach.
Zintegrowany system wypożyczalni obejmuje rowery standardowe. Inne typy- rowery familijne, typu cargo, dziecięce czy wyposażone w fotelik do przewożenia dzieci, należy nadal zwracać w obrębie tego samego miasta. Rowerzyści nie muszą zwracać uwagi na to, czy rower z logo danego miasta został zwrócony w stacji na jego terenie. Jednak później operator musi zadbać o to, żeby pojazdy wracały do miast skąd zostały wypożyczone. Za relokację rowerów jest odpowiedzialna metropolia. W 2019 roku GZM dofinansowała 3,6 tys. relokacji.
Super! To teraz powiekszyc infrastrukture rowerowa,i postawic wiecej stojakow przed sklepami,urzedami itd i przerzucic sie z samochodu na rower!Jazda rowerem nie musi byc tylko sportem,to tez dojazd do pracy, sklepu..
Reklamowac zdrowy srodek transportu!