Zarząd Transportu Metropolitalnego ma nowego szefa. Po Marku Koplu stanowisko dyrektora obejmie Małgorzata Gutowska. Ma przeprowadzić rewolucję w transporcie.
W drugim konkursie zarząd metropolii wybrał nowego szefa ZTM-u. Zostanie nim Małgorzata Gutowska, która od września pracowała dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W departamencie komunikacji i transportu GZM zajmowała się dotychczas koncepcją rozwoju transportu i taryf. Od 1 lutego Gutowska obejmie stanowisko dyrektora Zarządu Transportu Metropolitalnego. – Wiedza i doświadczenie pani Małgorzaty Gutowskiej sprawiają, że posiada ona predyspozycje zawodowe niezbędne do kierowania Zarządem Transportu Metropolitalnego – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wśród najważniejszych wyzwań, stojących przed nowym szefem, Karolczak wymienia m.in. stworzenie nowej siatki połączeń, zmiany w taryfie oraz przygotowanie nowego systemu płatności, który zastąpi ŚKUP.
Małgorzata Gutowska ma ponad 20-letnie doświadczenie w spółkach transportowych. Była prezesem zarządu i dyrektorem generalnym dwóch spółek należących do Arriva Bus Transport, a następnie przez 8 lat pełniła funkcję dyrektora operacyjnego w regionie południowym. Do jej zadań należało m.in. zarządzanie pracą ok. 900 osób, flotą ok. 400 autobusów oraz kreowanie nowych rozwiązań w zakresie optymalizacji siatki połączeń ok. 55 tys. kursów miesięcznie. – Transparentność i przejrzystość to fundamenty sprawnie działającej organizacji. To buduje zaufanie, które jest konieczne, by móc podejmować kolejne wyzwania związane z rozwojem danego przedsiębiorstwa. Jest to szczególnie istotne w branży związanej z transportem publicznym, ponieważ każdego dnia podróżują nim tysiące osób – mówi Gutowska. W ZTM, który od 1 stycznia zintegrował KZK GOP, MZK Tychy oraz MZKP Tarnowskie Góry będzie zarządzała ok. 440 liniami autobusowymi, tramwajowymi i trolejbusowymi, które każdego dnia obsługują prawie 7 tys. przystanków.
Po pierwsze 30% tańsze bilety. Od tego należy zacząć, bo nikt z auta się nie przesiądzie. Niektóre długie linie typu krzak kursujące co 120-180 minut należy zlikwidować jak np. 617 czy 98… Linię 6 skrócić do Zabrza. Utworzyć szybką linię 812 relacji Tarnowskie Góry Dworzec – Grzybowice – Czekanów – Szałsza – Gliwice pl. Piastów – Gliwice Politechnika. Nie mieszać w numeracji 1 Gliwice 2 Zabrze tylko skorygować to, co już jest a przede wszystkim wywalić linie autobusowe z przedziału 1-50 zwalniając tą numerację dla tramwajów. Linie zwykłe 1-29, 30-39 linie szczytowe, 40-49 linie zastępcze. Proste?