Na jeden dzień ulica Teatralna stanie się tzw. woonerfem. Wjazd na nią będą mieli tylko mieszkańcy i dostawcy. To część programu Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Rozwoju.
Ulica Teatralna w centrum Katowic na jeden dzień zmieni swój charakter i stanie się „Małą Strefą Kultury”. Zmiana ma pokazać mieszkańcom, jak ulica mogłaby wyglądać, gdyby ograniczono w tym miejscu ruch i parkowanie samochodów.
Dziś odbędzie się wydarzenie o nazwie „Woonerf na ulicy Teatralnej”. Pomysł zmiany charakteru Teatralnej wyszedł od Regionalnego Instytutu Kultury, który ma tu swoją siedzibę. – W naszym zamyśle możliwe jest przekształcenie części ulicy Teatralnej dochodzącej do Rynku w obszar zrównoważonej mobilności, gdzie – poprzez wdrożenie specjalnej formy projektowej – ograniczony ruch kołowy podporządkowany jest funkcjom mieszkalnym i rekreacyjnym – ocenia Adam Pastuch, dyrektor RIK.
Podczas imprezy, która potrwa od godz 11 do 17, będzie można m.in. przysiąść na kanapie konsultacyjnej i wyrazić swoje zdanie na temat zmian proponowanych na ulicy.
RIK, we współpracy z lokalnymi podmiotami, w tym Szkołą Muzyczną i Teatrem Śląskim, przygotował całodniowy program (znajdziecie go na końcu tekstu).
W niedzielę na Teatralnej będą obowiązywać nowe znaki. Na fragmencie ulicy od Rynku do progu zwalniającego za Szkołą Muzyczną będzie obowiązywał znak „Strefa zamieszkania”. To oznacza m.in. pierwszeństwo pieszych przed pojazdami i ograniczenie prędkości do 20 km/h.
Żeby ograniczyć parkowanie pojazdów, konieczne było zastosowanie zakazu zatrzymywania się z tabliczką „odholowanie pojazdu na koszt właściciela” i datą obowiązywania: 16 września.
Program wydarzenia:
PLENEROWA CZYTELNIA I KSIĘGARNIA – stoisko z wydawnictwami Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach, gdzie będzie można bezpłatnie zdobyć wybrane egzemplarze. W czytelni aktorzy Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach będą czytali „Dracha” Szczepana Twardocha. To tutaj będzie można również przysiąść z książką i w przyjaznym otoczeniu skupić się na lekturze.
KONCERTY UNPLUGGED – spokojne granie na rampie Teatru Śląskiego, wystąpią: Krzysztof Kulbicki, uczniowie Szkoły Muzycznej I i II st. im. M. Karłowicza.
OGRÓDEK KAWIARNIANY – przy ulicy Teatralnej rozstawiony zostanie ogródek Kawiarni Fotograficznej, gdzie będzie można napić się aromatycznej kawy lub herbaty, zjeść pyszne ciasto i wspólnie porozmawiać.
SERWIS ROWEROWY – bezpłatny serwis rowerowy dla każdego.
SPONTANICZNY OGRÓD SPOŁECZNY – wspólne sadzenie roślin i ziół, które później będą ustawione przy ulicy Teatralnej i z których każdy będzie mógł skorzystać.
GRY ULICZNE Z DAWNYCH LAT – animacje dla dzieci i dorosłych, podczas których będzie można zagrać w dawne gry uliczne i nauczyć się paru sztuczek.
WYSTAWA „SYMBOLE CZASU” – udostępniona będzie wystawa fotografii śląskiego artysty, Zbigniewa Sawicza, której wernisaż odbył się 7 września. Wystawa znajduje się w przestrzeni Kawiarni Fotograficznej w siedzibie Regionalnego Instytutu Kultury.
OGRÓDKI DZIAŁKOWE – PREZENTACJA – w siedzibie Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach w sklepiku (na prawo przy wejściu głównym) będzie można posłuchać opowieści Michała Janusińskiego o dziedzictwie ogródków działkowych. Opowieści wzbogacone zostaną prezentacją autorskich fotografii.