Górnośląska Agencja Rozwoju Regionalnego przestała istnieć. 2 stycznia wchłonął ją Fundusz Górnośląski. Połączenie nastąpiło dlatego, że obydwie instytucje prowadzą podobną działalność. Tyle, że właściwie nic się nie zmienia, a oszczędności fuzja nie przyniesie. Przynajmniej na razie.
Jak można przeczytać w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej FG, “głównymi celami połączenia było: lepsze wykorzystanie zasobów grupy kapitałowej w wyniku efektu synergii, poprawa efektywności zarządzania realizowanymi projektami, a także lepsze wykorzystanie kapitału. W wyniku konsolidacji powstanie duża instytucja finansowa wspierająca przedsiębiorczość w regionie (…).”
Okrągłe słowa, z których niewiele wynika. Jak się okazuje, niewiele to w tej sytuacji słowo klucz. Bo wchłonięcie GARR-u przez Fundusz tak naprawdę niewiele zmieni. – Nie będzie żadnych ruchów kadrowych. GARR nie przeniesie się też do siedziby Funduszu – mówi Aleksandra Gajewska, rzecznik prasowy FG S.A. Dodaje, że być może w dalszej perspektywie, GARR – już jako oddział FG, zostanie ulokowana w powstającym budynku przy ul. Roździeńskiego 188 w Katowicach. Na razie zostały połączone strony internetowe obydwu spółek. Kierująca dotychczas GARR Bożena Rojewska, w nowym tworze pełni funkcję dyrektora generalnego. Prezesem Funduszu nadal jest Andrzej Konieczny. – W którymś momencie na pewno będzie można mówić o oszczędnościach, bo zostanie jeden dział kadr czy księgowości. Trudno jednak powiedzieć kiedy to nastąpi – mówi Gajewska.
FG niemal w całości należy do samorządu woj. śląskiego, które ma prawie 93% udziałów o wartości nominalnej około 122 mln zł. Śladowe ilości mają gminy: Bytom, Chorzów, Klucze, Prasy, Ruda Śląska, Siemianowice, Tarnowskie Góry, Trzebinia i Żarnowiec.
Proces łączenia obu podmiotów rozpoczął się w marcu 2014 roku. Wtedy zarząd województwa śląskiego podjął uchwałę intencyjną w tej sprawie. Na początku maja województwo śląskie sprzedało swoje akcje w GARR Funduszowi Górnośląskiemu SA. Stanowiły one wtedy 49,24% udziału w kapitale akcyjnym tej pierwszej spółki.
Jak informuje biuro prasowe marszałka województwa “celem takiego połączenia jest rozwój ekonomiczny województwa przez wsparcie małej i średniej przedsiębiorczości odpowiednimi instrumentami zarówno finansowymi, jak i szeroko rozumianej promocji. Do czasu połączenia spółki FG i GARR realizowały w części zbieżne zadania statutowe. Powodowało to ich wzajemną konkurencję i utrudniało optymalne wykorzystanie potencjału obu spółek. Połączenie podmiotów pozwoli ograniczyć te niedogodności, ponadto przyjęte rozwiązanie przyczyni się do obniżenia kosztów działania FG jako spółki powstałej w wyniku przekształcenia, funkcjonującej z jednym zarządem i radą nadzorczą.”
Obecnie Fundusz Górnośląski realizuje dwa główne programy: Śląski Fundusz Pożyczkowy i Regionalny Fundusz Pożyczkowy. Pierwszy polega na wsparciu finansowym poprzez pożyczki dla mikro, małych i średnich firm z województwa śląskiego. Celem drugiego jest finansowe wspieranie działalności małych przedsiębiorców, absolwentów szkół wyższych, pomaturalnych i średnich rozpoczynających działalność gospodarczą oraz osób bezrobotnych rozpoczynających działalność gospodarczą, a także małych przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy na terenie województwa śląskiego.
Nieoficjalnie urzędnicy twierdzą, że GARR musiała zostać wchłonięta, bo agencji powoli kończyły się unijne programy i prędzej czy później musiałaby zacząć zwalniać ludzi.