Od 2008 roku sytuacja się poprawia. Pociągi i tramwaje hałasują mniej. Inaczej wygląda to z ruchem drogowym. Na ulicach zrobiło się ciszej za dnia, ale głośniej w godzinach nocnych. Na nowej mapie akustycznej można sprawdzić, jakie jest natężenie hałasu w naszej okolicy.
Po raz pierwszy mapę hałasu opracowano w 2008 roku. Jej druga edycja pokazuje sytuację z roku 2015. Można na niej zobaczyć, jak duży hałas generuje ruch drogowy, kolejowy i przemysł, zarówno w dzień, jak i w nocy. Cyfry zamieszczone na poszczególnych obszarach oznaczają średni roczny poziom natężenia hałasu o wybranej przez nas porze w decybelach. Porównując je, można zaobserwować, jak zmieniała się sytuacja na przestrzeni ostatnich 7 lat. Obie mapy można znaleźć na stronie emapa.katowice.eu. Korzystanie z nich jest niezbyt intuicyjne, dlatego polecamy zapoznać się z Instrukcją użytkownika.
Oglądając mapę warto zajrzeć do obwieszczenia Ministra Środowiska z października 2013 roku. Są w nim podane dopuszczalne natężenia hałasu dla jego poszczególnych źródeł, takich jak drogi i linie kolejowe, samoloty czy linie elektroenergetyczne. Przykładowo, w ciągu dnia natężenie hałasu drogowego dla obszaru z zabudową jednorodzinną nie powinno przekraczać 64, a z zabudową wielorodzinną – 68 decybeli.
“Mapa akustyczna miasta Katowice 2015” jest podstawą do opracowania “Programu ochrony środowiska przed hałasem dla miasta Katowice”. Będą w nim zawarte działania, które pozwolą obniżyć poziom hałasu w miejscach, w którym dopuszczalne normy zostały przekroczone. Prace nad programem mają zakończyć się w pierwszym kwartale 2017 roku.