Ruszyły prace w kościółku w Parku Kościuszki. Zabytkowy, drewniany obiekt zostanie odrestaurowany. Kościół św. Michała Archanioła został ogrodzony i tak pozostanie przez wiele miesięcy.
Miasto już od dłuższego przygotowywało się do odrestaurowania najstarszej budowli na terenie Katowic. W ogłoszonym pod koniec czerwca przetargu zgłosiła się jedna firma. Katowickie Inwestycje miały dwie możliwości, mogły podpisać umowę z tym wykonawcą lub powtórzyć przetarg. Ustalenia trwały długo, bo dopiero po 1,5 miesiąca ogłoszono, że wykonawca spełnia wszystkie wymogi. Prawdopodobnie chodziło o pieniądze, bo oferta firmy Termo Klima MK z Katowic przekraczała o ok. 1,2 mln zł budżet, jaki miał zostać przeznaczony na tę inwestycję. A mowa tylko o zakresie podstawowym, który obejmuje zabezpieczenie kościoła poprzez konserwację poszczególnych elementów konstrukcyjnych oraz pod kątem bezpieczeństwa pożarowego.
Prace mają polegać na wymianie całego poszycia dachowego, wykonaniu impregnacji drewna oraz fumigacji (zabezpieczenie przez szkodnikami) obiektu. Wymieniona ma zostać instalacja elektryczna oraz system sygnalizacji pożaru. Zamontowany zostanie system gaśniczy, oparty na tzw. mgle wodnej.Przygotowania do restauracji kościółka św. Michała Archanioła w Parku Kościuszki trwały już od jakiegoś czasu. Wykonawca ruszył z pracami w tym tygodniu, 7 października.
W pierwszej kolejności zajmuje się impregnacją bakteriobójczą, a następnie przystąpi do wymiany gontów. Drewniany zabytek jest ogrodzony i tak pozostanie przez wiele miesięcy. Prace budowlane mają potrwać 10 miesięcy, ale ponowne otwarcie kościółka nastąpi prawdopodobnie za rok, bo pozostaną jeszcze odbiory.
Katowickie Inwestycje mogą jeszcze skorzystać z prawa opcji i dodatkowo objąć inwestycją drewnianą dzwonnicę, zagospodarowanie terenu wraz z ogrodzeniem oraz wnętrze kościoła. To byłby duży wydatek. Trzeba by było dołożyć do inwestycji ponad 3,5 mln złotych. Na podjęcie decyzji w sprawie prawa opcji miasto ma maksymalnie pół roku. Prace są realizowane z dofinansowaniem Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w wysokości 3,5 mln złotych.
Drewniany kościółek w Parku Kościuszki znalazł się w 1938 roku, gdy został przeniesiony z Syryni. Został postawiony w najwyższym punkcie parku, na Wzgórzu Beaty (334,5 m n.p.m.). Miał to być początek budowy w parku skansenu, który jednak ostatecznie nie powstał. Nie wiadomo dokładnie, kiedy powstał kościół. Jedna z hipotez mówi o 1305, a druga o 1510 roku. Ta ostatnia data znalazła się na belce progowej, która jednak nie zachowała się do dziś.
Łukasz Kądziołka
A nie dało się więcej milionów? Tak ze 40 i zbudować tam jeszcze automatyczny parking.