Nowe książki w bibliotekach i remonty toalet w szkołach. Prawie połowa projektów lokalnych w Budżecie Obywatelskim dotyczy filii Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz szkół i przedszkoli. Łączna wartość tych wniosków to przeszło 12,6 mln złotych.
Spośród 313 wniosków złożonych w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego będzie można głosować na 258 projektów. Tyle pozostało po weryfikacji formalnej i merytorycznej. Miasto opublikowało listę pomysłów, które zostały pozytywnie ocenione. 30 z nich to projekty ogólnomiejskie, a pozostałych 228 to projekty lokalne. Jak co roku dużą część wniosków stanowią te dotyczące placówek edukacyjnych i Miejskiej Biblioteki Publicznej. Policzyliśmy ile jest takich projektów w tym roku.
W tej edycji to aż 103 projekty, w tym 3 ogólnomiejskie. To oznacza, że wśród projektów złożonych w dzielnicach prawie połowa jest związana z bibliotekami, szkołami i przedszkolami. Prawie wszystkie filie MBP złożyły swoje wnioski. W większości projekty obejmują zakup nowości wydawniczych, a niektóre z nich także materiałów potrzebnych do organizacji warsztatów i innych wydarzeń w bibliotekach. Bez nowych książek biblioteki nie są w stanie zachęcać mieszkańców do korzystania ze swoich usług. O tym, że biblioteki muszą rywalizować ze sobą pisaliśmy w trakcie kampanii wyborczej TUTAJ.
W przypadku szkół i przedszkoli jest różnie. Nie zawsze pomysły są związane z podstawowymi potrzebami. Dużo wniosków składają nie same placówki, tylko rodzice dzieci, które uczą się w tych miejscach. W niektórych przypadkach pomysły dotyczą raczej uatrakcyjnienia oferty, na przykład dokupienia dodatkowych elementów placów zabaw, wyposażenia sal czy polepszenia stanu technicznego boisk. Jednak są też projekty, które mają na celu zdobycie środków na przykład na wymianę mebli, zakup nowych stoliczków dla przedszkolaków czy szafek, a także remonty toalet.
W sumie 36 projektów na łączną kwotę ponad 850 tys. złotych dotyczy bibliotek. Z kolei wniosków dla placówek edukacyjnych jest 67. To także dużo droższe zadania. Ich wartość to łącznie ok. 11,8 mln złotych. Wszystkie pozytywnie zweryfikowane przez urząd projekty są dostępne TUTAJ.
Zdjęcia: bo.katowice.eu
Płakać się chce nad stanem miasta, które BO musi przeznaczać na remonty w szkołach czy przedszkolach, a finansuje milionami nowy stadion z budżetu…
A wyborcom się podoba.
Ch…wo, ale stabilnie.
w jaki sposób remont toalety w szkole realizuje zasadę ogólnodostępności infrastruktury? tzn. że każdy mieszkaniec, który ma potrzebę może wejść do szkoły i tam ją zrealizować? te środki szkoły powinny otrzymywać z miasta bezpośrednio, chwalenie się budżetem obywatelskim i remontowanie za niego WC to plucie w twarz mieszkańcom
Dokładnie. Dlatego ja już sobie odpuściłem zabawę w BO chociaż kiedyś brałem w tym udział. To zwyczajna kpina z ludzi. Projekty mieszkańców i dla faktycznie dla mieszkańców nawet jeśli przeszły głosowanie latami czekają na realizację bo nie ma kasy, bo pieniądze poszły na żłobki, szkoły itd. czyli placówki, które powinny być finansowane inną drogą.
Rozumiem że te zadania “spełniają kryterium ogólnodostępności dla mieszkańców dzielnicy”
Czyli z tych toalet, boisk, sal i bibliotek może korzystać każdy mieszkaniec dzielnicy?
Tak, spróbuj wejść do szkoły tak z ulicy i skorzystać z kibla bo potrzebujesz 😉
Na pierwszym zdjęciu nic kiblom nie brakuje, tylko na drzwiach chyba ślady po gó…
Zdjęcia kibla z podstawówki raczej sugerują, że konserwator szkolny powinien się podać do dymisji, a nie, że warto im dać zawrotną sumę 186 000 zł… Wymiana sedesu, poprawienie sufitu wokół rury szpachelką czy doklejenie płytki powinno się zamknąć w 100 zł.