Trwa remont zabytkowej, modernistycznej kamienicy w centrum Katowic. Prawie 100-letni budynek był już w kiepskim stanie. Przez długi czas w oczy rzucał się odpadający tynk. Teraz można już zobaczyć pierwsze efekty prac na elewacji.
Narożny budynek u zbiegu ulic Skłodowskiej-Curie i Jordana od lat szpecił, choć powinien być ozdobą. Okazała kamienica z lat 30. ubiegłego wieku jest wpisana do rejestru zabytków. Stanowi jeden z przykładów modernizmu międzywojennego. Kamienica przy ul. Skłodowskej-Curie 42 została zaprojektowana i zbudowana przez firmę Karol Korn Budowlana Spółka Akcyjna prawdopodobnie w 1935 roku. Jednak lata zaniedbań spowodowały, że architektoniczne walory budynku były prawie niewidoczne. Przez długi czas na wysokości pierwszego piętra budynek otaczało drewniane zadaszenie, które miało na celu ochronić przechodniów przed spadającym tynkiem. Kiepsko prezentowały się też balkony z powodu dużych ubytków w tynku.
Do remontu Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej przygotowywał się od kilku lat. Samo projektowanie zajęło sporo czasu, ponieważ budynek jest pod nadzorem konserwatora. Faktura, kolorystyka oraz materiał powłoki tynkarskiej zostały zaprojektowane w oparciu o inwentaryzację i badania stratygraficzne (wykonanie odkrywek i pobranie próbek). Po remoncie budynek będzie miał jasny kolor. Można już zobaczyć jak będzie się prezentował. – Musi zostać zachowana w niezmienionej postaci bryła budynku, wysokość zabudowy frontowej, kompozycja tarasów i balkonów, kształt i rodzaj pokrycia dachowego. Istotna jest także ochrona zabytkowych detali architektonicznych. W miarę możliwości należy zachować takie zabytkowe elementy, jak m.in. drzwi, stolarkę okienną, posadzki, sztukaterie czy schody – mówi Marcin Gawlik, dyrektor KZGM.
W ramach prac wykonawca zdemontował już stare instalacje i urządzenia natynkowe, część okien i drzwi, parapetów, rynien, balustrad, których nie dało się odnowić. Skuto też tynki, oczyszczono ściany i naprawiono płyty balkonowe. W budynku zostaną jeszcze wykonane izolacje pionowe murów piwnic powłoką hydroizolacyjną, co zabezpieczy je przed działaniem wody i wilgoci.
Zdemontowane elementy, m.in. balustrady i kraty, powrócą odnowione i pomalowane na oryginalny kolor. Ponadto w końcowym etapie zamontowane zostaną m.in. nowe okna, drzwi, brama, witryna lokalu użytkowego, parapety, a na balkonach zostaną ułożone nowe posadzki.
W celu jak najwierniejszego odtworzenia wyglądu wykorzystywane są archiwalne materiały, m.in. zdjęcia i ilustracje. Jak informuje miasto, prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. W ostatnim czasie wykonawca rozebrał część rusztowań, odsłaniając tym samym nową elewację, więc przechodnie mogą już zobaczyć pierwsze efekty. Cała inwestycja ma potrwać jeszcze kilka miesięcy, do jesieni. Jej koszt to ok. 2 mln zł.
[…] Modernistyczna kamienica z lat 30. w końcu przestanie straszyć. Trwa remont elewacji zabytkowego budynku. Więcej TUTAJ. […]
2 mln zł.
w cenie stadioniku, można by doprowadzić cale Śródmieście do względnego porządku.