Reklama

Mieszkania do remontu w Katowicach na nowych zasadach

Fot. archiwum.

Grzegorz Żądło
W poniedziałek została ogłoszona ostatnia tegoroczna edycja programu „Mieszkanie za remont”, ale pierwsza na nowych zasadach. Szansę na wynajęcie mieszkania od miasta na preferencyjnych warunkach mają teraz osoby nieco lepiej zarabiające niż to było w poprzednich edycjach.

Zasada działania programu „Mieszkanie za remont” jest prosta. Miasto wynajmuje mieszkania po preferencyjnych stawkach czynszu, ale w zamian oczekuje remontu, które najemcy muszą wykonać na własny koszt.

Jednym z podstawowych kryteriów jest to dochodowe. Wynająć lokal w programie mogą osoby, które zarabiają co najmniej 882,56 zł i co najwyżej 3530,24 zł miesięcznie (przy gospodarstwie jednoosobowym). Z kolei w gospodarstwie wieloosobowym dochód na osobę nie może być niższy niż 529,54 zł i wyższy niż 2294,66 zł. W przypadku osób niepełnosprawnych progi są wyższe – 882,56-3971,52 zł (gospodarstwo jednoosobowe) i 529,54-3265,47 zł (na osobę w rodzinie). Ważna uwaga: to dochód brutto, czyli bez składek emerytalnej, zdrowotnej i rentowej oraz bez kosztów uzyskania przychodu. Mówiąc inaczej, to zarobki na rękę + podatek. Ubiegając się o mieszkanie, trzeba przedstawić zaświadczenie o dochodach z trzech ostatnich miesięcy.

Grafika Facebook

Każdy może złożyć wniosek na maksymalnie dwa lokale. Jeśli chętnych na dane mieszkanie będzie więcej, wówczas szansę na zawarcie umowy będą miały te osoby, które dostaną więcej punktów. Te przyznawane będą m.in. za powierzchnię dotychczas zajmowanego lokalu (poniżej 8 m kw – 8 pkt. 8-12 m kw. – 4 pkt. i powyżej 12 m kw. na osobę – 2 pkt. ). Osoby bezdomne mogą dostać 10 pkt. Za każdą osobę w obecnie zajmowanym lokalu przyznawany jest 1 pkt. Małżeństwa lub partnerzy, którzy mają dzieci, ale zamieszkują osobno, mogą liczyć na 4 pkt. Małżeństwa, partnerzy i osoby samotne, które mają dzieci dostaną 3 pkt., a małżeństwa i partnerzy mieszkający osobno – 2 pkt.

Pozostałe kryteria oraz lista mieszkań i stawki czynszu znajdują się na kolejnej stronie.

Podziel się informacją:


Dodaj komentarz

*
*

Kontynuując przeglądanie tej strony zgadzasz się na używanie ciasteczek. Więcej informacji

Korzystanie z ciasteczek "cookies" jest ustawione na "zezwalaj". Używamy ich by pozwalać na jak najlepsze używanie tego serwisu www i dla dopasowywania reklam. Jeżeli będziesz kontynuował przeglądanie tej witryny bez zmieniania ustawień ciasteczek "cookies" w przeglądarce lub jeżeli klikniesz "Akceptuję" to znaczy, że wyrażasz zgodę na ich używanie.

Zamknij