Reklama

Będzie zakaz palenia w piecach mułem, węglem brunatnym i wilgotnym drewnem

Grzegorz Żądło
Od 1 września w całym województwie śląskim nie będzie można palić w piecach mułem, węglem brunatnym, wilgotnym drewnem i flotokoncentratami. To ma być pierwszy krok na drodze do całkowitego wyeliminowania paliw złej jakości, a w konsekwencji ograniczenia smogu.

Zarząd woj. śląskiego przyjął projekt uchwały antysmogowej. Żeby mogła wejść w życie, musi ją przyjąć sejmik. To właśnie samorząd województwa ma kompetencje, żeby ograniczyć spalanie wybranych paliw.

Spalanie węgla brunatnego, mułów i flotokoncentratów oraz wilgotnego drew powoduje emisję dużej ilości szkodliwych i trujących substancji. Dlatego to właśnie te paliwa mają zostać wyeliminowane jako pierwsze. Chodzi oczywiście o ich spalanie w indywidualnych paleniskach.

Według projektu uchwały, najbardziej pożądanym sposobem ogrzewania budynków w województwie śląskim jest ciepło systemowe (czyli z sieci miejskiej) i ogrzewanie gazowe. Możliwe jest także ogrzewanie paliwami stałymi (węgiel, drewno), ale wyłącznie przy zastosowaniu kotłów najwyższej klasy (czyli 5).

Projekt zakłada trzy daty graniczne wymiany starych kotłów w zależności od ich wieku. Użytkownicy urządzeń powyżej 10 lat od daty produkcji będą je musieli wymienić na klasę 5 do końca 2021 roku. Ci, którzy użytkują kotły od 5 do 10 lat, powinni wymienić je do końca 2023 roku, a użytkownicy najmłodszych kotłów mają czas do końca 2025 roku.

Osoby, które używają kotłów klasy 3 i 4, ze względu na to, że do roku 2016 wymiana na takie urządzenia była dofinansowywana, graniczna data ich obowiązkowej wymiany na klasę 5 została wydłużona do końca roku 2027.  Co istotne, każdy, kto buduje nowy dom i zamierza ogrzewać go węglem lub drewnem, ma obowiązek zainstalować od razu kocioł klasy 5. Ten przepis będzie miała zastosowanie po 12 miesiącach od dnia wejścia w życie uchwały antysmogowej.

Uchwałą objęte są wszystkie kotły i piece na paliwo stałe niezależnie od ich przeznaczenia. Dotyczy całego sektora mieszkaniowego oraz działalności gospodarczej, gdzie użytkowane są kotły typu „domowego” (o mocy do 1 MW).

Projekt uchwały sejmiku.


Tagi:

Dodaj komentarz

*
*