Katowice wypadły z rywalizacji o Zieloną Stolicę Europy. Katowice mogą się pochwalić ciekawymi rozwiązaniami, ale mają jeszcze sporo do zrobienia. Stolica woj. śląskiego zajęła 8. miejsce w gronie 18 pretendujących miast.
O tym, że Katowice będą rywalizowały o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2022, informował już w 2018 roku Marcin Krupa. Był to jeden z punktów programu starającego się o reelekcję prezydenta. Przygotowania do udziału w konkursie ruszyły w mieście rok temu. W celu zdobycia tytułu powołany został specjalny zespół. Aplikację przy współpracy z urzędnikami przygotowywał wybrany wykonawca – Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych. Wszystko po to, żeby otrzymać nagrodę przyznawaną od 2010 roku przez Komisję Europejską. Zielona stolica to miasto, które wyróżnia się pod względem wzrostu gospodarczego, działań na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców i ochrony środowiska.
Ostatecznie Katowice zajęły ósme miejsce na 18 miast startujących w konkursie. Najwyżej spośród wszystkich polskich miast został oceniony Kraków, który rywalizację zakończył na piątym miejscu. Do finałowej czwórki zakwalifikowały się: Dijon (Francja), Grenoble (Francja), Tallin (Estonia) i Turyn (Włochy). Mimo to urzędnicy uważają, że nie ma się czego wstydzić. – To bardzo dobry rezultat, gdyż rywalizowaliśmy z miastami, które mają bardzo duże osiągnięcia we wdrażaniu projektów związanych z szeroko rozumianą ekologią i dbałością o ochronę środowiska – mówi Maciej Stachura, naczelnik wydziału komunikacji społecznej w UM Katowice.
Każda aplikacja była oceniana według dwunastu wskaźników. W raporcie konkursowym doceniono kilka działań miasta. Były wśród nich zarządzanie, adaptacja do zmian klimatycznych i walka z hałasem. Zwrócono uwagę na Budżet Obywatelski z największą w Polsce pulą pieniędzy oraz na dwie platformy współpracy z mieszkańcami, czyli naprawmyto.pl i wCOPdrzewo. Poza tym zauważono podjęte działania związane z walką z zanieczyszczeniem powietrza. Użycie drona do badania jakości uznano za innowację.
Były jednak obszary, w których miasto znacznie odstaje od konkurencji. Nadal dużo pozostaje do zrobienia w dziedzinie transportu. Katowice powinny też poprawić wydajność energetyczną i zainwestować więcej w odnawialne źródła energii.
Jak będzie konkurs na Betonowo-Kostkową Stolicę Europy, Katowice mają pierwsze miejsce jak w banku
Zasłanianie nosa i ust już nie obowiązuje, bo jak na zdjęciu widac…..
W 2018 roku nie obowiązywało, a właśnie z tego roku jest to zdjęcie.
Katowice miasto betonu i samochodow !!!!