Reklama

Zarządca Spodka i MCK nie chce u siebie szpitala tymczasowego

Grzegorz Żądło
Po tym jak ujawniliśmy, że Śląski Urząd Wojewódzki szuka miejsca na ulokowanie szpitala tymczasowego dla chorych na COVID, oświadczenie w tej sprawie przysłał nam zarządca Międzynarodowego Centrum Kongresowego i Spodka, firma PTWP Event Center. Wylicza w nim powody, dla których ponowne urządzenie szpitala w MCK nie byłoby dobrym pomysłem.

W piątek napisaliśmy, że w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim trwają analizy w sprawie ponownego otwarcia szpitala tymczasowego dla zakażonych na COVID-19. Powodem jest oczywiście piąta fala pandemii i błyskawiczne rozprzestrzenianie się wariantu Omikron. Liczba zakażonych przekracza już 40 000 na dobę.

W Katowicach może ponownie powstać szpital tymczasowy

Na razie sytuacja w szpitalach nie jest jeszcze taka zła, bo na 3164 łóżka covidowe zajętych jest “tylko” 1598. To jednak może szybko się zmienić. W szczycie piątej fali spodziewanych jest nawet 60 000-70 000 nowych przypadków zakażenia dziennie.

Dlatego rozpatrywane jest ponowne zorganizowanie dużego szpitala tymczasowego. W ubiegłym roku mieścił się on w MCK. Również teraz ta lokalizacja brana jest pod uwagę, ale, jak napisaliśmy, nie będzie potencjalnym pierwszym wyborem.

W odpowiedzi na naszą publikację, zarządca Spodka i MCK przysłał nam oświadczenie. Wylicza w nim dlaczego tymczasowy szpital w MCK to zły pomysł. PTWP Event Center podkreśla, że zorganizowanie takiej tymczasowej placówki trwa dosyć długo, a łóżka covidowe potrzebne są na “już”. Ponadto, pisze PTWP, taki szpital to bardzo duże koszty. Problemem może być także kadra medyczna. Wreszcie, szpital tymczasowy w MCK kolidowałby z zaplanowanymi już wydarzeniami.

Poniżej oświadczenie PTWP Event Center przesłane portalowi Katowice24.info:

Zgodnie z naszą wiedzą nic nie wskazuje na to, że Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach zostanie przekształcone w szpital tymczasowy. Nie są prowadzone żadne rozmowy w tym kierunku – nie otrzymaliśmy w tej sprawie zapytań ze strony wojewody, jak i służb organizujących pracę szpitala tymczasowego.

Z naszego doświadczenia wynika, że czas od decyzji do utworzenia szpitala tymczasowego to minimum 45 dni, co oznacza, że obiekt byłby gotowy dopiero w połowie marca, tymczasem łóżka dla pacjentów covidowych, jak wskazują oparte na statystykach zachorowań prognozy, mogą być ewentualnie potrzebne już w najbliższych tygodniach. Utworzenie dodatkowego szpitala covidowego w MCK wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Dodatkowo, jak Państwo pewnie wiedzą, największym wyzwaniem obecnie jest organizacja kadr medycznych, a nie samych łóżek.

Do czerwca 2022 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach planowanych jest około 70 wydarzeń i są one sukcesywnie realizowane. Wśród nich między innymi 11. sesja Światowego Forum Miejskiego (World Urban Forum) organizowana przez ONZ-Habitat.

PTWP Event Center, zarządca Spodka i Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach.


Tagi:

Komentarze

  1. Tk 25 stycznia, 2022 at 1:41 pm - Reply

    Na Wita Stwosza stoi pusty szpital !!!!! Geomedic tylko wchodzic wszystko jest !!!!!!

Dodaj komentarz

*
*