Reklama

Zakład Zieleni Miejskiej podpisał umowy na stworzenie i przebudowę czterech parków

Redakcja
Zakład Zieleni Miejskiej podpisał w piątek umowę z firmami, które zajmą się urządzeniem i przebudową czterech parków. Wszystkie zadania mają zostać ukończone wiosną 2023 roku.

W ogłoszonym w listopadzie przetargu oferty złożyły dwie firmy. Obydwie zostały zaangażowane w realizację “zielonych” zadań. Firma Garden Designers z Lublina stworzy park przy ul. Wantuły w Kotuchnie, który ma kosztować ponad 5,4 mln zł. To teren o powierzchni prawie 34 000 m kw. Znajdzie się tam strefa zabawy i rekreacji dla dzieci, miejsce rekreacji sportowej, punkt widokowo-obserwacyjny, strefy zieleni ozdobnej z łąkami kwietnymi i łąką trawiastą oraz strefa ekologiczna o mniejszym zapotrzebowaniu na utrzymanie i pielęgnację.

Ta sama firma zajmie się też parkiem w dolinie rzeki Ślepiotka. Jego obszar to ok. 3 ha. Przewidziano tu ciągi piesze, place zabaw, park dla psów, ogród społeczny i ścieżkę edukacyjną. Koszt to ponad 10 mln zł.

Z kolei firma ABG Grzegorz Okrasa została wykonawcą rewitalizacji parku w Wełnowcu, na granicy Bogucic i Dąbrówki Małej oraz terenu przy stawie kajakowym w Dolinie Trzech Stawów.

Park Wełnowiecki znajduje się pomiędzy ulicami Cisową, Owocową i Cedrową. To będzie najdroższa inwestycja, bo pochłonie ponad 13 mln zł. Zakres prac obejmuje m.in. zagospodarowanie terenu i jego uporządkowanie, przebudowę i remont istniejących alejek i dróg, a także wykonanie ścieżek pod rolkostradę czy toru dla rowerzystów typu pump track. Dotychczasowa brama wejściowa zostanie odnowiona. Istniejący plac zabaw zostanie usunięty, a w jego miejscu pojawi się strefa aktywności fizycznej z nowymi urządzeniami. Na terenie parku znajdzie się także strefa relaksu z hamakami oraz miejscami do grillowania i wybieg dla psów. Dodatkowo powstanie punkt widokowy na park i miejsce do zjeżdżania na sankach.

Teren przy ul. Leopolda i ul. LeRonda zostanie zagospodarowany i uporządkowany za ponad 7,9 mln zł. Powstanie między innymi plac zabaw i strefa edukacyjna dla dzieci, zielony labirynt, ogród sensoryczny z elementami edukacyjnymi, zielony tunel. Będą też polany i łąki kwietne, strefa edukacji ekologicznej i strefa widokowa.

Ostatnie zadanie to przebudowa części widowni i sceny kręgu tanecznego przy stawie kajakowym w Dolinie Trzech Stawów. Będą tu nowe nawierzchnie dla pieszych oraz elementy małej architektury. Koszt prac to ponad 4,3 mln zł, a zrealizuje je Garden Designers z Lublina.


Tagi:

Komentarze

 1. mieszkaniec2 6 lutego, 2023 at 9:31 am - Reply

  Trzeba odwrócić uwagę od tego właśnie pokazując jak to się posadzi trochę karłowatych krzaków w aż czterech miejscach.

 2. mieszkaniec 5 lutego, 2023 at 2:46 pm - Reply

  To żaryty ? Po co Krupie parki w mieście ! , skoro chce zrobić z Katowic Las vegas ! A Już niedługo zniknie las w Panewnikach , leśnicy wycinają i wywożą tony drzewa ! Będzie miejsce na nowe biurowce !

  • Marcel 6 lutego, 2023 at 8:32 am Reply

   W Las Vegas też są parki. To miasto liczy prawie 600 tyś mieszkańców. Nastawione jest głównie na turystykę.

Dodaj komentarz

*
*